logo Ukrainian flag
 
17 ТРАВНЯ - ДЕНЬ БОРОТЬБИ З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТОНІЄЮ.

З 17 травня 2017 року за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я проводиться Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією. Артеріальна гіпертонія разом з іншими серцево-судинними захворюваннями посідає перше місце у світі та Україні за показниками смертності.

В Україні на сьогоднішній день налічується 13 млн. Хворих, які хворіють на гіпертонічну хворобу. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я  (ВООЗ) гіпертонія щорічно вбиває по всьому світу біля 17 млн. Людей, а до 2030 року ця цифра збільшиться ще на 7 млн. ВООЗ називає основні причини гіпертонії:

- відсутність фізичних навантажень;

- неправильне харчування;

- надлишкова вага, перевтома, куріння, підвищений рівень глюкози та жирів у крові.

Гіпертонічна хвороба — це хронічне захворювання, що характеризується постійним, а в початкових стадіях — періодичним підвищенням артеріального тиску.

Причина гіпертонічної хвороби розкрита ще не до кінця. Однак основні механізми, які реалізують захворювання, що приводять до стабільно високого артеріального тиску, добре відомі. Першим ведучим серед них є нервовий механізм. Початкова його ланка — емоції, душевні тривоги, що супроводжуються й у здорових різними реакціями, в тому числі підвищенням артеріального тиску.

У людини, яка хворіє гіпертонічною хворобою, у відповідь на малозначущу причину виникає глибока напружена емоційна реакція, а разом з нею й підвищений рівень артеріального тиску, що зберігається довше, ніж у здорової людини. Повторення (протягом місяців і років) життєвих ситуацій, які викликають артеріальну гіпертензію, приводять до поступового встановлення гіпертонічної хвороби.

Підступність хвороби в тому, що вона може протікати непомітно. Людину турбують періодичні головні болі, дратівливість, головокружіння, погіршується пам’ять, знижується працездатність. Відпочивши, вона на деякий час перестає відчувати ці симптоми, приймаючи їх за прояви звичайної втоми. З роками хвороба прогресує. Головні болі та головокружіння, стають постійними. Можливе значне зниження пам’яті, фізична слабкість, а тривалий час підвищений артеріальний тиск сприяє розвитку таких небезпечних захворювань, як стенокардія, інфаркт міокарду та інсульт.

Для профілактики та лікування гіпертонічної хвороби слід усувати причини її розвитку. Для цього необхідно дотримуватись наступних порад:

Тренуйте свій організм фізичними вправами. Вони дозволяють контролювати м’язовий і судинний тонус, тренують вегетативну систему, привчають судини до навантаження. Рекомендуються не менш 4 рази у тиждень тривалістю до 30-40 хвилин на день займатися бігом або просто зарядкою. Регулярні фізичні вправи мають безумовні переваги: покращують кровообіг, зміцнюють легені та серце, а також допомагають подолати багато фізичних розладів.

Вмійте відпочивати. Адже відпочинок омолоджує тіло, розум і дух. Він важливий для фізичного та психічного здоров’я — знижує на 50% потребу нашого організму в кисні, зменшує серцеве навантаження на 30%, знижує підвищений кров’яний тиск, покращує пам’ять.

Уникайте негативних емоцій, не зліться. Сучасна медицина також висока оцінює вплив сміху, гумору та позитивних емоцій.

Правильно харчуйтесь. Основою харчового раціону повинні бути свіжі фрукти, овочі, пророщені бобові та зерна. Ретельно пережовуйте їжу, приймайте її в стані спокою і не їжте в проміжках між основними прийомами їжі. Не переїдайте. Їжте рибу 3 рази на тиждень. Полінасичені жирні кислоти, що містяться у рибі, нормалізують обмін жирів. Забезпечте свій організм достатньою кількістю калію. Цей мінерал допомагає організму виводити зайві солі і робити судини більш стійкими до дії гормонів, які їх звужують. Джерелом калію є банани, родзинки,курага та шкірка картоплі. Корисний також магній, який міститься в шпинаті та мигдалю. Магній зміцнює серце, запобігає утворенню тромбів і розширює артерії.

Не захоплюйтесь солоним. Справа в тому, що в організмі за затримкою натрієвої солі слідує як тінь і затримка води, що збільшує об’єм кровообігу.

Нормалізуйте вагу свого тіла. У людей з надлишковою вагою ризик розвитку гіпертонії у 5 разів вищий в порівнянні з тими, чия вага нормальна.

Відмовтеся від шкідливих звичок. Уникайте руйнівника клітин — алкоголю. Не куріть — це один із факторів ризику при гіпертонії.

Лікування гіпертонічної хвороби неодмінно повинно бути постійним на протязі ряду років. Перерви в лікуванні без дозволу лікаря приводять до гіпертонічного кризу та найбільш значного підвищення кров’яного тиску.

Найважливіше завдання лікування гіпертонічної хвороби — підтримувати артеріальний тиск на сприятливому для хворого рівні, обмежуючи його коливання в бік як підвищення, так і різкого зниження.

 

Фельдшер санітарний Селидівської філії                     Любовь Павлюк

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net