logo Ukrainian flag
 
25 квітня – Всесвітній день боротьби з малярією

25 квітня починаючи з 2008 року Всесвітньою організацією охорони здоров'я оголошено Днем боротьби з малярією. Незважаючи на широкомасштабні профілактичні заходи, спрямовані на боротьбу з малярією, епідемічна ситуація стосовно цієї інфекції у світі залишається напруженою.  Щорічно малярією у всьому світі хворіють більше 200 млн. людей, помирають до 500тис. Основний відсоток хворих – це діти до 5 років. Кожні 2 хвилини від малярії вмирає 1 дитина. Основними регіонами, де поширена малярія, є країни Африканського регіону, Азії, Південної Америки. Передача захворювання відбувається більш ніж в 90 країнах світу.

По міжнародній класифікації малярія відноситься до небезпечних інфекційних захворювань. Збудниками малярії є найпростіші (плазмодії малярії), що передаються через покуси інфікованих малярійних комарів від хворої людини до здорової. Повітряно-краплинним шляхом заразитися від хворої людини не можливо. Зустрічаються малярійні комарі повсюдно в Україні, в т.ч. і в Донецькій області. Найбільш високий показник чисельності комарів реєструється в північно-східній частині нашої області. Місцями розмноження малярійних комарів є водоймища. Для зниження чисельності переносників потрібно проводити роботи по благоустрію водойм, але на теперішній час ці роботи зведені до мінімуму. Тому, висока кількість малярійних комарів, збільшення сезону передачі малярії та міграції громадян в ендемічні по малярії країни, є основними умовами виникнення місцевих випадків малярії. Хоча випадки місцевої малярії в Україні були ліквідовані в середині минулого століття. Але в Україні щороку реєструються декілька десятків випадків захворювання малярією, привезеною з ендемічних країн.  Останній випадок привезеної малярії в Донецькій області був зафіксований в 2018 році в сезон передачі малярії, що є особливо небезпечним.

Які ж симптоми малярії?

- Анемія,  Криваві випорожнення, Судома, Лихоманка, Головний біль
- Жовтяниця,  М'язові болі, Нудота, Рясне потовиділенн, Блювота

Часто хвороба має важкий перебіг і приводить до летальних випадків. Якщо ви відвідували країну з високим ризиком зараження малярією і відчуваєте у себе симптоми, схожі на лихоманку, терміново звертайтесь до лікаря. Чим раніше ви отримаєте необхідну медичну допомогу, тим меньш вразливими будуть її наслідки.

Профілактика малярії в Україні спрямована виключно на запобігання захворювання громадян, які планують відвідати ендемічні з малярії регіони. Вона включає  застосування заходів неспецифічної профілактики та хіміопрофілактики. Основним заходом неспецифічної профілактики малярії в ендемічних регіонах є запобігання укусам комарів. А це обробка приміщень інсектицидами, використання репелентів та антимоскітних сіток. Найбільш ефективним засобом профілактики малярії є  хіміопрофілактика. Суть хіміопрофілактики полягає у застосуванні протималярійних препаратів, починаючи за тиждень до від’їзду,  протягом всього терміну перебування на ендемічній території та 4 тижні після повернення. Але все це треба проводити по призначенню лікаря. Що стосується вакцинації від малярії – на стадії дослідження.

В нинішньому столітті вдалося добитися різкого скорочення випадків малярії  і смерті від неї. Але вже другий рік на фоні спалаху COVID - 19 знижується проведення заходів по боротьбі з малярією, що означає повернення до минулого рівня смертей від малярії. ВООЗ звертається до світової спільноти докласти всі зусилля для проведення протималярійних заходів боротьби з переносниками, хіміопрофілактиці, лікуванню та наданню інших медичних послуг.

 

Ентомолог ДУ «Донецький обласний лабораторний центр  МОЗ України»                         О.М.Медвєдєва


 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net