logo Ukrainian flag
 
Весняний гіповітаміноз

З приходом весни організм людини часто відчуває слабкість та виснаженість, апатію та дратівливість, не найкращі зміни зазнають шкіра та волосся, загострюються хронічні хвороби та інше. Все це пов’язане з дефіцитом в організмі вітамінів, який викликаний нестачею сонячного світла у зимовий період. Тривалий період низьких температур повітря, значна нестача рухливості та зменшення вживання в їжу свіжих овочів і фруктів також сприяють розвитку дефіциту вітамінів. Овочі, які ми вживаємо взимку, вирощені в теплицях і не містять необхідної їх кількості. У більшій своїй ступені вітаміни в організмі не утворюються, а потрапляють з продуктами рослинного та тваринного походження. Вони приймають участь у всіх біопроцесах організму, обміні речовин, здійснюють великий вплив на стан імунної системи, адаптаційні здібності. Недостатня кількість вітамінів в організмі людини може проявлятися в 2-х станах: гіповітамінозу (стан, коли в організмі в недостатній кількості, але все-таки присутні, ті чи інші вітаміни) та  авітамінозу (патологічний стан, що розвивається при тривалій відсутності вітамінів в їжі або порушення їх засвоєння). Відомими авітамінозами є: цинга (авітаміноз С), рахіт (авітаміноз Д), "куряча сліпота» (авітаміноз А) та інші.

Коли говорять про сезонний гіповітаміноз, то в першу чергу мова йде про гіповітаміноз С. До нього приводить зменшення вживання в їжу свіжих овочів і фруктів та різке зменшення   вмісту вітаміну С в овочах, фруктах при порушенні умов зберігання і правил кулінарної обробки, переважно борошняне харчування, велике нервове навантаження. Добова потреба у вітаміні С для дорослих 70-100 мг (для дітей 30-70мг). При нестачі вітаміну С відзначається ослаблення імунітету, часті застуди, кровоточивість ясен, випадіння волосся, проблеми зі шкірою та інше.

В наслідок нестачі ультрафіолетових променів сонця спостерігається недостатнє  утворення вітаміну Д в шкірі. Крім того, у зимово-весняний період в молочних продуктах і яйцях відзначаються сезонні коливання вмісту вітамінів Д і А. Ці продукти є основними в раціоні харчування більшості людей. Симптомами гіповітамінозу Д є крихкість волосся і нігтів, незадовільний стан шкірних покривів, біль в суглобах, судоми, карієс.

Коли людина помічає, що у неї порушена гострота зору, з'явилося печіння в очах, лущиться шкіра, це свідчить про нестачу в організмі вітаміну А. Гіповітаміноз А розвивається в результаті переважного вживання рослинних масел, різкого дефіциту в харчуванні тваринних продуктів та рослинних продуктів, багатих каротином, низькому вмісті білків в їжі.

Нестача вітамінів групи В виникає внаслідок одноманітного харчування (вітаміну В1-продуктами переробки зерна тонкого помелу, надлишку в їжі білків і вуглеводів, вітаміну В2- бідного білками харчування, зниження споживання молока і молочних продуктів; вітаміну В12- нестачі в їжі продуктів тваринного походження), а також тривалого фізичного навантаження і нервового перенапруження; хронічних захворювань та іншого. Прояви нестачі вітамінів групи В вкрай різноманітні: від блідості шкірних покривів, почервоніння їх та слизової губ і рота, ін’єкції судин кон’юнктиви, заїд у кутках рота до безсоння, погіршенням пам'яті, швидкої стомлюваності, м'язової слабкості, відчуття оніміння та втрати чутливості в кінцівках.

В процесі зберігання та переробки овочів і фруктів вміст в них вітамінів зменшується. Зменшення змісту вітамінів відбувається під впливом світла, повітря та тепла. З найбільшою швидкістю знижується вміст вітаміну С, потім вітамінів групи В і каротиноїдів. Так, у  свіжій капусті, листовому салаті, шпинаті вітамін С під впливом світла приблизно через 3 дні розпадається повністю, а ось в коренеплодах і плодових овочах вітаміни зберігаються краще. Чим  вище температура і більше вплив прямих сонячних променів, тим швидше руйнуються вітаміни.

На першому місці щодо збереження вітамінів у харчових продуктах знаходиться такий спосіб переробки, як заморозка. Заморозити можна майже все, окрім продуктів з високим вмістом води (огірки, листові салати). В заморожених продуктах рівень вітаміну С вище в порівнянні із свіжими, що знаходяться на зберіганні. На другому місці щодо збереження вітамінів знаходиться сушка (зберігається 55-60% вітамінів). При сушці залишаються майже непошкоджені харчові волокна, які дуже корисні для роботи органів травлення. На третьому місці - квашення і соління. В процесі квашення або соління утворюється корисна молочна кислота, що володіє пробіотичними  властивостями. Квашена капуста - чемпіон за вмістом вітамінів і корисних мікроорганізмів. Вміст вітаміну С в 200г квашеної капусти дає половину денної його норми, до того ж в ній є вітамін В6. При маринуванні (з використанням кислоти і стерилізації) зберігається лише 15% вітамінів. Щодо консервованих варення та компотів, в яких в якості консерванту, використовується цукор, то вітамін С в них майже весь руйнується, інших вітамінів втрачається приблизно 20-30%.

Слід пам'ятати, що при варінні овочів з них йде близько 60% вітаміну С. Тому, їх слід варити при закритій кришці або використовувати і відвар (можна отримати 85% початкової кількості вітаміну С).

Для попередження виникнення гіповітамінозних станів необхідно:

- перш за все, щоб харчування було якомога більш різноманітним;

- намагатися надавати пріоритет найбільш щадним способам переробки харчових продуктів. Мінімальна теплова обробка - запорука збереження більшої кількості вітамінів. Для м’ясних та рибних продуктів найбільш бажаними способами вважаються варіння, приготування на пару, запікання у духовці;

- щоденно вживати овочі, фрукти, зернові, бобові, сухофрукти, горіхи, молочні продукти, рибопродукти, м'ясо. Рекомендована доза для червоного м’яса - 1-2 рази на тиждень, птиці - 2-3 рази;

- намагайтеся в період природнього дозрівання овочів та фруктів «запастися» вітамінами.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net