logo Ukrainian flag
 
Остерігайтесь отруєнь грибами.

Серед отруєнь продуктами рослинного походження найчастіше спостерігаються отруєння грибами. Всі гриби поділяються на дві групи – їстівні та неїстівні, а їстівні – на безумовно, та умовно їстівні.

Безумовно їстівні – це такі гриби, які приготовані без додаткової обробки. До них відносяться трубчасті (білий гриб, підберезник, подосиновик, маслюк, моховик) і деякі пластинчасті (шампіньйони, опеньок справжній, лисички ін.) гриби (в зв'язку з тим, що гриби здатні накопичувати в собі отруйні речовини з навколишнього середовища, такі гриби теж рекомендовано піддавати додатковій обробці).

Умовно їстівні гриби перед кулінарною обробкою піддають варінню з видаленням відвару (зморшки, сироїжки, свинушки та ін.). Можна також вимочувати гриби в проточній воді, неодноразово змінюючи воду (гриби млечники - грузді, підгрузді, хвилі, чорнушки та ін).

До групи неїстівних грибів належать неїстівні за органолептичними властивостями (жовчний гриб та ін.) та отруйні гриби. Серед останніх найчастіше реєструються отруєння блідою поганкою, строчками, при цьому є великий ризик смертельного результату. Основні причини отруєнь отруйними грибами криються в незнанні ознак їстівних та отруйних грибів, неуважності при збиранні.

Відмінність отруйних грибів. Найбільш характерними відмітними ознаками блідої поганки є бульбоподібне потовщення і комірець у нижній частині ніжки. Платівки у неї до старості білі. Найбільш подібні з блідою поганкою молоді печериці та деякі види сироїжок, але в останніх завжди немає кільця та комірця біля основи.

У блідої поганки є родичка – біла поганка або мухомор смердючий, який розрізняється своїм неприємним запахом. Строчки в порівнянні з блідою поганкою менш отруйні. Їх часто плутають із їстівними зморшками. У строчків капелюшок безформний з хвилястою або звивистою поверхнею. У зморшок капелюшок має більш менш правильну конічну форму з сітчасто-комірчастою поверхнею.

Клініка отруєння блідою поганкою обумовлена ​​дією отрути аманітину. Інкубаційний період становить середньому 12ч. Захворювання починається раптово, з'являється різкий біль у животі, частий пронос і неприборкане блювання. Летальність сягає 50%. Смертельний результат частіше настає на 2-3 день. В інших випадках після короткочасного поліпшення стану - на 9-10 день захворювання.

Інкубаційний період при отруєнні строчками становить у середньому 8-10 годин. Явища розвиваються повільно. Наростають біль у ділянці шлунка, часте блювання. Одужання відбувається через 4-7 днів. Смерть при отруєнні строчками частіше настає на 3-4 день при серцевій недостатності.

У Донецькій області у 2022р. зареєстровано 8 випадків отруєння дикорослими грибами з 10 потерпілими. Померли 3 потерпілих, у т.ч. 1 дитина. Усі постраждалі вживали дикорослі пластинчаті гриби (невідомі гриби, синьоніжки, рядовки, сироїжки). Вживання потерпілими невідомих пластинчастих грибів, а можливо, отруйних грибів, таких як бліда та біла поганка, які помилково збирали як їстівні, стало причиною смертей та тяжкого стану потерпілих.

Щоб уникнути сумного фіналу «тихого полювання», слід пам'ятати кілька простих правил:

- не збирайте незнайомі гриби. Слід також пам'ятати, що багато їстівних грибів мають своїх небезпечних двійників. На жаль, не існує простих, швидких і надійних способів, щоб визначити, який гриб отруйний.(як то посиніння цибулини, неприємний запах та інш.). Якщо ви сумніваєтеся у доброякісності зібраних грибів, краще їх викинути;

- не збирайте гриби вздовж автотрас, біля промислових підприємств. Треба пам'ятати, що гриби як губка вбирають і накопичують отруйні речовини. З цієї причини не слід збирати перезрілі і пошкоджені гриби;

- проводьте правильну теплову обробку грибів, особливо умовно-їстівних. Їх треба відварювати не менше 15 хвилин з видаленням відвару, або вимочити дві-три доби в холодній проточній або воді, що часто змінюється;

- слід пам'ятати, що гриби є "важкою" їжею для організму. Тому вживати їх слід у невеликих кількостях. Категорично не рекомендовано вживання грибів людям похилого віку, а також тим, у кого існують проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Не можна вживати гриби (навіть промислового виробництва) дітям віком до 12 років;

- якщо ви вирішили консервувати гриби, слід пам'ятати, що їх обробка проводиться відразу ж після збору. Ретельно промивайте гриби, тому що в банку для консервації можуть бути занесені спори ще одного смертельного захворювання – ботулізму;

- не купуйте у приватних осіб домашню консервацію грибів, а також інші консервовані овочі.

При погіршанні стану здоров'я з підозрою на отруєння грибами негайно звертайтеся за медичною допомогою.

 

Лікар з комунальної гігієни ДРУЖКІВСЬКОЇ  ФІЛІЇ ДУ «Донецький оцкпх МОЗ»  Михайлишин М.М.

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net