З 23 квітня поточного року розпочинається Європейський тиждень імунізації в Україні, який триватиме до 29 квітня. Мета кампанії, що проходить в європейському регіоні під гаслом «Запобігти. Захистити. Імунізувати», – збільшити охоплення вакцинацією шляхом підвищення обізнаності про важливість вакцинації серед батьків, медиків, політиків, управлінців та медіа. Європейський тиждень імунізації сприяє популяризації основної ідеї про те, що імунізація кожної дитини має найважливіше значення для профілактики захворювань і для захисту життя. Кампанія проводиться під керівництвом і при координації Європейського регіонального бюро ВООЗ щорічно в останній тиждень квітня. Україна не залишається осторонь від цієї ініціативи, яка підтримується на національному рівні.
Імунізація є дієвим інструментом як для боротьби з інфекційними хворобами так і для їх ліквідації з планети. За оцінками ВООЗ вакцинація дозволяє щорічно зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. З точки зору вартості – вона є одним з найбільш ефективніших видів інвестицій в охорону здоров’я з перевіреними і підтвердженими стратегіями. Ці стратегії забезпечують доступність послуг імунізації навіть для самих важкодоступних і вразливих груп населення. Імунізація – це рентабельний вклад в охорону здоров’я (доведено, що 1 умовний долар, вкладений в імунізацію, дозволяє заощадити до 18 доларів на лікуванні), збільшує тривалість життя і покращує її якість.
Імунізація існує вже понад 200 років, і за цей період людство нічого найбільш ефективнішого у протидії інфекційним хворобам не винайшло. Вакцинація стерла з лиця Землі натуральну віспу, яка, за приблизними підрахунками, з V по XX століття призвела до смерті близько 600 млн людей. Вакцинація звільнила більшість територій планети, у тому числі й Україну, від циркуляції дикого поліовірусу. Наслідки цього захворювання не лікуються, а каліцтва лишаються на все життя. Завдяки імунопрофілактиці у світі знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, і краснуху. Смертність від кору знизилася на 75%. Щорічна смертність новонароджених від правця знизилася у понад 13 разів.
Отже, вакцинація (або щеплення) – введення антигенного матеріалу з метою породити імунітет до інфекційної хвороби, який запобігає зараженню або ослаблює його негативні наслідки. Це простий, безпечний та дієвий спосіб захисту людей від інфекційних захворювань, до того моменту, як вони почнуть із ними контактувати.
Вакцинуватися необхідно, щоб захистити себе та тих, хто навколо нас. Не всі можуть бути вакциновані, зокрема ті, хто серйозно хворий та/або має протипоказання. Такі люди залежні від того, хто щеплений. Вакцинацію в Україні проводять згідно із Національним календарем щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду, і, за умови його дотримання, є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету. В нашій країні безкоштовно можна вакцинуватися проти десяти інфекційних захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правцю, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції.
Вакцини забезпечують захист у будь-якому віці. Своєчасна і повна вакцинація захищає вас і оточуючих від серйозних і потенційно смертельних захворювань. Для створення належного імунітету, щеплення необхідно починати робити вже з народження дитини.
Тож, шановні батьки, дбайте про своїх дітей, зокрема виконанням своєчасних профілактичних щеплень згідно з Календарем, задля їхнього здоров’я та довголіття.
Календар профілактичних щеплень в Україні.

Поточний стан імунопрофілактики в Україні
За період 2018-2021 років показники розповсюдженості інфекцій в Україні, що визначені пріоритетними Європейським регіональним бюро ВООЗ у програмному документі «Європейська програма роботи на 2020-2025 рр. «Спільні дії для міцнішого здоров’я»», знизилися, зокрема кашлюку – з 5,22 до 0,22, кору – з 125,5 до 0,04, краснухи – з 0,55 до 0,05, епідемічного паротиту – з 0,92 до 0,42, дифтерії – з 0,02 до 0,0 (випадки не реєструвались), правця – з 0,04 до 0,017 на 100 тис. населення. Протиепідемічні заходи, що були запроваджені в країні у зв'язку з пандемією COVID-19, теж вплинули на зниження інтенсивності інфекційних хвороб у 2020 та 2021рр.
Незважаючи на досягнення за останні роки в сфері імунопрофілактики, загальні показники охоплення плановими щепленнями відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 року № 595 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11 серпня 2014 року № 551), є недостатніми, щоб забезпечувати епідемічне благополуччя в країні. Викликом стало зростання захворюваності на COVID-19, що призвело до величезного навантаження на систему охорони здоров’я та перекидання всіх доступних ресурсів, включаючи людські та фінансові, на реагування на COVID-19, зокрема на зміцнення системи епідеміологічного нагляду, лікування та вакцинацію. Але завдяки проведеній значній роботі щодо продовження планової вакцинації, вдалось у 2020-2021 роках зберегти показники охоплення щепленнями на тих же рівнях, що і в допандемічний період (2019 рік). Ускладнилась в країні ситуація у зв’язку зі спалахом циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу 2 типу у жовтні 2021 року (циркуляцію вірусу підтверджено у двох областях України – Рівненській та Закарпатській). Всеукраїнська кампанія імунізації інактивованою поліомієлітною вакциною дітей до 6 років, яка розпочалася у відповідь на спалах 1 лютого 2022 року, була вимушено припинена у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України.
Виконання обсягів щеплень в Україні у 2022 році (згідно бази даних УКРВАК)

Стратегія розвитку імунопрофілактики в Україні
В січні місяці поточного року оприлюднено проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2030 року та затвердження операційного плану щодо її реалізації», який розроблено Міністерством охорони здоров’я України.
Захистіть здоров’я та життя своїх дітей своєчасною вакцинацією!
|