Кір – надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання, відноситься до групи інфекцій дихальних шляхів. Ця інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Поширюється під час кашлю та чихання, тісних особистих контактів. У інфікованої людини кір проявляється не одразу: від моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 21 дня (прихований період хвороби).
Переважно на кір хворіють діти, які не мають щеплень. Підлітки та дорослі, що раніше не хворіли кором, та не отримали вакцинацію проти неї, також можуть захворіти. Здебільшого, на кір хворіють один раз, а повторні випадки майже не трапляються.
Хвороба починається гостро. Першою ознакою кору є значне підвищення температури тіла приблизно через 10-12 днів після інфікування, яке триває 4-7 днів. Супроводжується сильним головним болем, слабкістю, втратою апетиту. На початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей, сльозотеча, гнійні виділення. При цьому у хворого збільшуються шийні лімфовузли. На 2-3 день хвороби на піднебінні з’являються рожеві крапкові висипання, а на слизовій оболонці щік, ясен та губ – характерні для кору малесенькі сіро-білі цятки. І те, і інше, можна побачити ще до появи висипу на тілі. За кілька днів з’являється висип – спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується на тулуб та кінцівки. Він тримається 5-6 днів і потім зникає в такій послідовності, як і з’явився. Коровий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки та пухирці, які мають тенденцію зливатися та утворювати великі плями. У період появи висипів, стан хворого різко погіршується, знову підвищується температура тіла, підсилюється нежить та кашель.
Якщо кір проходить без ускладнень, то вже на 4 день хворому стає краще. Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень – запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, запалення середнього вуха (отит), діарея, міокардит, судоми, сліпота, енцефаліт (запалення головного мозку). Ця недуга може призвести навіть до смерті. Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок, можуть бути передчасні пологи або викидень.
Лікування кору без ускладнень проходить в домашніх умовах під наглядом лікаря. Якщо хвороба протікає важко та дає ускладнення, лікування кору проводять у лікарні. Дорослих переважно госпіталізують.
У кімнаті, де перебуває хворий на кір, необхідно щодня робити вологе прибирання, часте провітрювання. Штори краще тримати закритими, тому що при корі спостерігається світлобоязнь. Хворому треба часто й багато пити воду, компоти, морси та чаї. Їжа повинна бути легка: кисломолочні продукти (кефір, йогурт, кисляк); овочеві супи, овочеві та фруктові пюре; відварене м'ясо (нежирна телятина, курка, індичка).
Найкращий захист від кору – вакцинація. В Україні є комплексна вакцина проти кору, паратиту та краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна та забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати 2 дози КПК-вакцини (в 12 місяців та в 6 років). Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям та життям своєї дитини! Міністерство охорони здоров’я закликає батьків обов’язково вакцинувати дітей відповідно до термінів Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. Це можуть зробити усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику – військові, студенти, освітяни та медики.
Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців залежить від рівня охоплення щепленнями у країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації досягав 95-98%.
Лікар-епідеміолог Валентина Жоріна Помічник лікаря-епідеміолога Валентина Тимошевська
|