В останній час спостерігається зростання на алергічну захворюваність як серед дорослого, так і серед дитячого населення. Окрім того, відзначається зміщення початку алергічних проявів на більш ранній вік, та збільшення числа тяжких клінічних проявів та ускладнень. Підвищена чутливість до різноманітних речовин, що містяться в довколишньому середовищі і можуть попасти в організм, проявляється алергічною нежиттю, коньюктивітом, утрудненням дихання (бронхіальна астма), дерматитами.
В сучасних умовах величезну роль в розповсюджені алергічних проявів відіграють побутові алергени, зокрема компоненти побутового пилу приміщень. Склад побутового пилу, кількість є різноманітним та характерним для кожного приміщення. Побутовий пил покриває в приміщеннях всі горизонтальні поверхні: підлогу, меблі, збирається в кутках меблів, ліжок. Цей пил складається з органічних та неорганічних часток, включає волоси людини, епітелій шкіри, шерсть тварин, синтетичні нитки від одягу, килимів, в побутовому пилу офісів є часточки паперу, фарби, тютюну, графіту, та інше. Постійним її компонентом є алергени мікроскопічних кліщів.
Найбільше значення мають кліщі родин Acaridae, Glycyphagidae, Pyroglyphidae. Вони живляться епітелієм людської шкіри та шкіри тварин, що присутня в великої кількості в пилу, рослинними залишками, чи грибами, що на них розвиваються.
Кліщі живуть в постільній білизні, пилу подушок, матраців, ковдр, в м’яких меблях, іграшках, килимах, одежі. Їх знаходять в борошні, крупах, залишках зерна, на шкірі людей та тварин, в залишках волос в перукарнях. Зустрічаються в побутовому пилу приміщень і хижі кліщі родин Cheyletidae, Tarsonemidae, які здатні розмножуватись в приміщеннях. Медичного значення ці кліщі набувають лише при умовах їх масового розмноження. В цьому випадку вони можуть нападати на людей та викликати тяжкі дерматити.
З метою профілактики алергічних захворювань та звільнення від кліщів побутового пилу рекомендується дотримуватись чистоти в приміщенні та підтримувати низьку вологість. Слід дотримуватись певних правил, що спрямовані на профілактику заселення приміщення алергенними кліщами. Насамперед необхідно зменшити до мінімуму кількість пило накопичувачів: килимів, м’яких меблів (бажані меблі з гладенькими поверхнями, що легко миються), масивних штор, м’яких іграшок, замінити подушки з пір’я, ковдри, матраци з натуральних матеріалів на синтетичні. Якщо немає змоги замінити на синтетику, рекомендується регулярно просушувати постільні речі та білизну на сонці та морозі, можливе використання ультрафіолетових бактерицидних ламп. Постільна білизна, рушники, серветки обробляється у пральній машині за температурою, не менш 60 о С, або у хімчистці.
Вся поверхня підлоги повинна бути легкодоступною для щоденного прибирання. Для цього не слід зберігати речі під ліжком, під шафами. При знищенні алергенних кліщів в приміщеннях можна проводити вологе прибирання з використанням 20% розчину харчової солі (NaCl), використовувати пилосос для вологого прибирання. З метою регуляції вологості повітря використовують електричні повітроочисні апарати, але фільтри в них повинні замінюватись згідно з рекомендаціями до кожного окремого виду приладу, або регулярно провітрювати помешкання.
Бажано мати книжні полиці закритого типу, що значно зменшує накопичення на них пилу, а білизну тримати у щільно закритих пакетах.
Кількість кімнатних квітів необхідно зменшити, або ретельніше їх доглядати: мити листя, частіше прибирати навколо та замінювати грунт.
Верхній одяг та взуття залишати в гардеробі, щоб виключити занос збудників алергозів до побутових помешкань.
Дуже важливо дотримуватись правил особистої гігієни, особливо це стосується людей, які страждають на алергічні захворювання. Треба частіше мити руки, при необхідності, з використанням антисептиків. Брудними руками не треба торкатися обличчя, волосся та слизових оболонок. Одяг, взуття та міста їх зберігання треба утримувати в чистоті.
Ентомолог Наталія ІЛАРІОНОВА |