logo Ukrainian flag
 
ХВОРОБА ЛАЙМА! БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ!!!

З приходом тепла в природі активізувались іксодові кліщі,  які є переносниками збудників вірусних та бактеріальних захворювань, Переносять іксодові кліщі до 160 збудників інфекційних хвороб,  найнебезпечнішими серед яких є: кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма або іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ), туляремія, плямисті гарячки та інші.

Іксодовий кліщ-переносник хвороби Лайма

В Донецькій області найпоширенішим захворюванням, що передається іксодовими кліщами є хвороба Лайма. 2 види іксодових кліщів, які реєструються в області є специфічними переносники цього захворювання. Зустрічаються ці кліщі повсюдно: в парках, скверах, присадибних ділянках і просто в міських зелених зонах. Наразі, на квітень-травень припадає весняний пік їх активності. Погодні умови цієї весни (висока вологість та прохолода) є ідеальними для розвитку та збільшення чисельності іксодових кліщів. Захворюваність на кліщовий бореліоз теж має виражену сезонність, яка пов’язана з піками активності кліщів.

Офіційну реєстрацію захворювання на Лайм-бореліоз, як в Україні, так і в Донецькій області, розпочато з 2000 року. Донецька область віднесена до території, ендемічної з іксодового кліщового бореліозу. З року в рік зростає захворюваність на цю небезпечну хворобу. В Україні за 2022 рік було зареєстровано 3875 випадків Лайм-бореліозу, що в 1,5 рази більше, ніж в 2021 році. І вже за 3 місяці 2023 року в країні виявлено 278 випадків, в т.ч .- 15 дітей. В порівнянні з аналогічним періодом 2022 року захворюваність зросла в 5,4 рази.  За 2022 рік в Донецькій області зареєстровано 15 випадків захворювання на кліщовий бореліоз, зниження в 12 разів в порівнянні з 2021 роком. В 2023 році в області це захворювання поки ще не реєструвалось.

Що ж собою представляє хвороба Лайма?  Хвороба Лайма, Лайм-бореліоз  або кліщовий іксодовий бореліоз (ІКБ) -  небезпечне інфекційне захворювання, яке передається через укуси кліщів. Свою назву хвороба отримала від містечка Лайм (США), де були зареєстровані перші випадки цього захворювання. Збудниками Лайм-бореліозу   виступають патогенні для людини мікроорганізми – борелії.  Господарями борелій в природі є багато видів тварин та птахів, на яких  годуються кліщі.

Зараження людина відбувається наступними шляхами:

  • трансмісивним - при укусі зараженим кліщем,
  • аліментарним – при вживанні молока хворих тварин – корів,кіз,
  • трансплацентарним – після укусу вагітної зараженим кліщем – вірус передається від матері плоду,
  • при випадковому роздавлюванні кліща, розчісуванні місця укусу та втиранні в шкіру збудника інфекції,
  • від хворої людини до здорової Лайм-бореліоз не передається.

Еритема при хворобі Лайма

Вражаються кліщовим борреліозом всі вікові категорії людей. Це захворювання підступне, бо спочатку маскується під звичайне ГРВІ. Початкові симптоми хвороби проявляються протягом 3-30 днів з моменту укусу, в середньому – 14 днів. Перші ознаки захворювання: головний біль, озноб, нудота, температура до 39°С, болі в м’язах і суглобах, виражена слабкість, стомлюваність, сонливість. На місці укусу з’являється червона пляма, так звана еритема, яка швидко збільшується у розмірах. Єритема має чіткий червоний край з світлою серединою, може досягати кілька десятків сантиметрів, зберігатись тривалий час (місяці). Іноді зникає за декілька днів. Не треба плутати еритему з алергічною реакцією на укус кліща, яка зникає через 2-3 дні. Також еритема може з’являтись в місці, не пов’язаному з укусом. Рідко буває єдиним симптомом захворювання без гарячки та інтоксикації.   Водночас, захворювання може проявлятися  без еритеми, але з гарячкою, що затрудняє діагностику. В таких випадках діагноз підтверджується  результатами лабораторних досліджень. При появі перших симптомів хвороби Лайма необхідно терміново звернутись до сімейного лікаря або лікаря-інфекціоніста. Якщо лікування Лайм-бореліозу не розпочати на ранній стадії, хвороба набуває хронічного перебігу, що призводить до тривалої непрацездатності та інвалідізації.   Хвороба Лайма прогресує дуже активно, поступово вражаючи всі органи і тканини. Розвивається цілий  "букет" хронічних захворювань нервової, серцево-судинної систем та суглобів. У запущених випадках ця хвороба може привести навіть до смерті.

Важливо! Після перенесеного захворювання у людини не виробляється стійкий імунітет. І тому після кожного укусу кліща необхідно проходити профілактичне лікування.

Найкращим захистом від хвороби Лайма залишається профілактика, яка включає в себе  дотримання простих, але дуже важливих правил при перебуванні в потенційно небезпечних зонах:

використання світлого одягу з довгими рукавами, заправка одягу в штани, заправка штанів в високе закрите взуття, використання головного убору, обробка одягу репелентами. Не забувайте проводити само та взаємоогляд на наявність кліщів при перебуванні в зелених зонах. В їжу використовуйте тільки кип’ячене молоко.

Якщо все ж таки кліщ присмоктався, негайно звертайтесь до лікарів хірургічного або травматологічного  профілю для видалення кліща, далі - до сімейного лікаря для призначення профілактичного лікування. В разі виявлення кліщів на домашніх тваринах, користуйтесь послугами ветеринарних лікарів.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Від вашої обережності залежить ваша безпека!

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу        О.Медвєдєва

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net