logo Ukrainian flag
 
Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом з метою створення міжнародного суспільства, вільного від зловживання наркотиками.

Щорічно 26 червня, починаючи з 1987 року, за рішенням Генеральної Асамблеї ООН у всьому світі відзначається Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом з метою створення міжнародного суспільства, вільного від зловживання наркотиками.

Генеральна Асамблея ООН визнає, що, незважаючи на зусилля міжнародної спільноти, світова проблема наркотиків, як і раніше, залишається серйозною загрозою для здоров’я і безпеки населення, особливо молоді.

За оцінками ООН, число осіб, що вживають наркотики, на даний час складає не менше 185 млн. чоловік (тобто 3% всього населення планети або близько 12% населення у віці від 15 до 30 років). На жаль, наслідки наркозалежності для демографічних показників стають все більш загрозливими з кожним днем. Щорічно в результаті вживання наркотиків гинуть близько 200 тисяч людей. Наркоманія знаходиться на шостому місці в списку найбільш поширених причин смерті осіб віком 15-49 років. Упродовж двох останніх десятиліть кількість хворих на наркоманію в Україні збільшилася в 40 разів. У Донецькій області станом на 01.01.2021 на обліку з встановленим діагнозом «наркоманія» перебуває 5344 особи, з них 2196 осіб віком до 35 років, 272 – сільских жителів, 333 особи з діагнозом „токсікоманія”. В групі профілактичного нагляду (епізодичне вживання наркотичних речовин) перебуває 5193 особи, з них 2711 осіб віком до 35 років, 375 – сільских жителів., неповнолітніх  - 24 особи, 391 особа з діагнозом „токсікоманія”,  з них 5 підлітків. 3484 особи вживають кілька наркотичних речовин, з них 1511 осіб з групи профілактичного нагляду, у т.ч. 7 підлітків.

Наркоманія – стан, що характеризується патологічним потягом до різних психоактивних речовин, зміною толерантності (збільшення дози споживання), розвитком психічної та фізичної залежності, а також вираженими медико-соціальними наслідками. В теперішній час, широке поширення в світі отримали синтетичні наркотичні речовини, які виробляються і потрапляють в тіньовий обіг в обхід чинного законодавства. Серед синтетичних наркотичних речовин найбільш популярні так звані суміші для паління («спайси») і «солі».

Спайсом (від англ. «Spice» – спеція, прянощі) називають особливі суміші для паління, до складу яких входять трави (як правило, ромашка аптечна) і синтетичні аналоги канабіноїдів. У зв’язку з тим, що дозу психоактивної речовини в спайсі прорахувати неможливо, часто у споживачів відмічаються передозування, які супроводжуються нудотою, блювотою, запамороченням, блідістю, втратою свідомості, а в деяких випадках смертю. Люди, що вживають ці суміші, піддають ризику не тільки себе і своє здоров’я, але і безпеку осіб, які перебувають поруч у момент вживання суміші для паління через непередбачуваність змін психіки.

Іншим поширеним наркотиком серед молоді є «солі», до складу яких входять синтетичні психостимулятори. Якщо вживання спайсів який-то час може бути непомітним для оточуючих, то вживання «солей» стає явним відразу за такими ознаками: дикий погляд; спрага; тривожний стан; мова за типом «затягнутої магнітної плівки»; судорожні рухи нижньою щелепою, гримаси; галюцинації (як правило, слухові); жестикуляція (мимовільні рухи руками, ногами, головою); безсоння; неймовірний приплив енергії (бажання рухатися, щось робити, але дії зазвичай непродуктивні).

Основна мета профілактики наркоманії є формування у населення і, особливо, у молоді активної життєвої позиції неприйняття вживання наркотиків. Велике значення має організація дозвілля підлітків, створення умов, що забезпечують корисне проведення вільного часу. Не менше значення мають установи культури, які виховують духовність людини, впливають на її  інтелект і емоції, мислення і свідомість. У рамках реалізації стратегії державної політики щодо протидії наркозлочинності МВС впроваджує пілотний проєкт «Місто проти наркотиків», запуск якого відбувся в Кременчуці Полтавської області. Поліція Донеччини взяла на озброєння інновації, які вже використовуються в Харківській області. Чат-бот «Стопнаркотик», розроблений курсантами Харківського національного інституту внутрішніх справ, допоміг заблокувати понад 500 наркокрамниць у месенджері Телеграм, які діяли в різних областях, зокрема і на Донеччині.

 

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net