logo Ukrainian flag
 
НЕБЕЗПЕЧНИЙ ТЕНІАРИНХОЗ!!!

На території України найбільш поширеними є 30 видів паразитів, серед яких виділяється бичачий ціп’як. Цей паразит є збудником захворювання - теніаринхоз.

Бичачий ціп’як

Заражається людина при вживанні в їжу недостатньо термічно обробленої яловичини, яка містить фіни паразита. Зустрічається теніаринхоз повсюдно і є відносно поширеним у країнах Африки, Близького Сходу, Центральної та Південної Азії, Латинської Америки. Зустрічається і в Україні. Найбільше заражень припадає на місцевості, де широко розвинене тваринництво. В деяких країнах ця хвороба зустрічається рідко через особливості харчування – так в Індії через вірування індуїстів корова є священною твариною, яку в їжу практично не вживають.

Джерело теніаринхозу – людина, яка є остаточним хазяїном, а проміжним  хазяїном  - велика рогата худоба. Шлях передачі – харчовий. Хвора на теніаринхоз людина не становить небезпеки для здорових людей.

Що з собою являє бичачий ціп’як? Цей паразит має форму стрічки, яка складається з декілька сотен члеників. У зрілих члениках містяться яйця. Голова має 4 присоски, якими гельмінт прикріплюється до слизової оболонки тонкої кишки. Довжина ціп’яка сягає до 10 метрів. По мірі дозрівання (через 2,5-4 місяці від моменту зараження людини) кінцеві членики відриваються і через анальний отвір виходять з фекаліями, або самі активно виповзають назовні (частіше вночі). В зовнішньому середовищі ці членики здатні рухатись на великі відстані, при висиханні звільняються яйця і розповсюджуються по рослинності. Така активність члеників необхідна паразиту, тому що подальший його розвиток проходить в організмі травоїдних тварин. Велика рогата худоба вживає забруднену яйцями паразита рослинність або воду, далі в кишківнику з яєць виходять личинки, які з потоком крові розносяться по організму тварини і осідають в м’язах, утворюючи так звані фіни. Їх можна побачити неозброєним оком у вигляді білих горошин у м’ясі великої рогатої худоби.

Яловичина, заражена фінами

Якщо людина вживає недостатньо термічно оброблену, заражену фінами яловичину, паразит потрапляє в шлунковий тракт і цикл його розвитку повторюється. В організмі людини бичачий ціп’як може паразитувати до 30 років. І напевно, не дуже приємно носити в собі такого співмешканця, який доставляє масу незручностей.

В організмі людини бичачий ціп’як викликає кишкові захворювання, які можуть привести до важких патологій. В тонкій кишці внаслідок механічної і токсичної дії паразита спостерігаються запальні процеси, порушуються моторна та секреторна функції, процеси травлення та всмоктування. Паразит споживає ті поживні речовини, які потрапляють в організм людини. В результаті створюється їх дефіцит. У людини зберігається підвищений апетит, але різко втрачається вага. Також, в результаті токсичної дії на організм людини продуктів життєдіяльності бичачого ціп’яка спостерігаються загальна слабкість, нудота, блювота, в крові підвищується рівень еозинофілів. Порушується психічний стан людини, особливо при самостійному виході члеників, що супроводжується свербіжем і печінням в анальній зоні. Часто членики паразита здатні перекрити прохід кишківника, що призводить до кишкової непрохідності і потребує оперативного втручання. Іноді можуть виникати панкреатити, перитоніти, прориви кишкової стінки. Тому, при появі вищеперелічених симптомів звертайтесь за допомогою до сімейних лікарів.

Щоб запобігти захворювання теніаринхозом, треба дотримуватись наступних рекомендацій:

- купувати яловичину лише в сертифікованих точках продажу,

- не вживати в їжу недостатньо термічно оброблену яловичину,

- не пробувати сирий м’ясний фарш,

- при приготуванні шашлику нарізати невеличкі куски яловичини, попередньо уважно оглянувши м’ясо,

- дотримуватись правил особистої гігієни, в т.ч. регулярно мити руки, особливо після відвідування туалету.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! ВАШЕ ЗДОРОВ’Я  У ВАШИХ РУКАХ!

 

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net