logo Ukrainian flag
 
Всесвітній день продовольства.

З нагоди Всесвітнього дня продовольства (16 жовтня), який проголошений Продовольчою та сільськогосподарською організацією (FAO) Організації Об’єднаних Націй з метою боротьби з голодом, недоїданням і відзначається щорічно 16 жовтня, ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ» повідомляє наступне.

Нажаль на дивлячись на довгий шлях, пройдений людством, на сьогоднішній день сотні мільйонів чоловік у світі, страждають від голоду та недоїдання, не мають доступу до безпечної та поживної їжі. Пандемія коронавірусної хвороби COVID-19 вплинула на сферу продовольства, загрожуючи знівелюванням важливих досягнень у сфері продовольчої безпеки, харчування та засобів для існування, а також нагадала всім, що продовольча безпека та правильне харчування важливі для всіх.

Продовольча безпека – це елемент національної безпеки, щоб всі люди в будь-який час мали фізичний, соціальний та економічний доступ до достатньої кількості безпечної та поживної їжі, що відповідає їхнім уподобанням.

За даними Державної служби статистики середньостатистичним мешканцем Донецької області в 2020 році спожито 48,7 кг м’яса и м’ясних продуктів, 171,2 кг молока и молочних продуктів, 12,5 кг риби и рибних продуктів, 251 шт. яєць, 93,3 кг хлібних виробів (борошна, крупи, бобовів, а також  хліба и макаронних виробів), 92,5 кг картоплі, 140,4 кг овочів та баштанних культур, 42,3 кг плодів, ягод и винограду,  26,8 кг  цукру, 10,8 кг рослинної олії. Але, показники 2020 року не дозволяють констатувати покращення якості харчування. В порівнянні з 2019 роком на душу населення Донецької області споживання м’яса и м’ясних продуктів знизилося на 2,0%, риби и рибних продуктів- на 3,1%, яєць- на 1,6%,  овочів та баштанних культур – на 2,2%, риби и рибних продуктів- на 3,1%, плодів, ягод и винограду – на 7,2%.

Лише на 0,5% зросло в порівнянні з 2019 роком споживання  молока  та молочних продуктів, на 0,3% -картоплі. Средньодушове споживання м’яса и м’ясних продуктів в 2020 році нижче, ніж середній показник в Україні на 9,5%, яєць- на 9,7%, молока и молочних продуктів- на 15,2%, овочів та баштанних культур- на 14,4%, плодів, ягод и винограду- на 25,1%.

Безпечність харчових продуктів повинна забезпечуватися  на всіх етапах виробничого лацюжка – від лану до столу (від виробництва до збору врожаю, обробки, зберігання, розподілу та аж до приготування і споживання). Контроль виробництва харчових продуктів на всіх етапах, в тому числі лабораторний, здійснюється Головним управлінням Держпродспоживслужби в Донецькій області.

Доступ до достатньої кількості безпечних продуктів харчування є найважливішим чинником підтримки життя і зміцнення здоров'я. Існує тісний зв'язок між незбалансованим  харчуванням та розвитком різноманітних специфічних синдромів недостатності та надлишковості харчування, а також різних захворювань неінфекційної природи (ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби, цукрового діабету та інших). Також, саме з вживанням небезпечних харчових продуктів пов’язано виникнення великої кількості інфекційних захворювань, харчових отруєнь та інтоксикації. Небезпечні продукти харчування викликають, згідно з оцінками, близько 600 мільйонів випадків хвороб харчового походження щорічно і несуть загрозу здоров'ю людини і економіці, непропорційним чином зачіпаючи вразливі  групи населення, особливо жінок і дітей. За оцінками, від вживання харчових продуктів, забруднених мікроорганізмами або хімічними речовинами, щорічно вмирають 420 тис. чоловік. 40% тягаря хвороб харчового походження припадає на частку дітей до 5 років, і щороку ці хвороби забирають життя 125 тис. дітей.

З метою запобігання  виникнення інфекційних  хвороб, харчових отруєнь та аліментарних захворювань ДУ ««ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ», який є правонаступником Донецького обласного лабораторного центру, здійснюються планові моніторингові дослідження в дітячих та підліткових закладах, в т.ч. в дітячих-навчальних закладах. Всього в 2020 році досліджено з дітячих та підліткових закладів 2097 проб харчових продуктів на мікробіологічні показники, з них мали відхилення від вимог НД- 70 (3,3 %), в т.ч з дітячих-навчальних закладів  987  проб харчових продуктів, в т.ч. з відхиленнями 30 (3,0%). На калорійність досліджено всього з дітячих та підліткових закладів 385 проб харчових  продуктів, мали відхилення від вимог НД- 25 (6,5%), у тому числі з дітячих-навчальних закладів досліджено на калорійність 163 проби, відхилення мали 7 проб (4,3%).

Всього протягом минулого року ДУ ««ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ» було досліджено згідно плану моніторингових досліджень та за спецрахунком на мікробіологічні показники 6312 проб харчових продуктів та продовольчої сировини, відхилення мала 651 проба (10,3%), у тому числі мя'со та м’ясопродукти – 1462/66 (4,5%), молоко та молокопродукти- 157/26(16,6% ), риба та рибопродукти- 377/14 (3,7%), яйця- 29/8 (27,6%), кондитерські вироби- 353/ 5 (1,4%). В досліджених на токсичні елементи  745 пробах харчових продуктів, 972 пробах на радіоактивні речовини, 16 пробах на антибіотики відхилення від вимог нормативної документації не реєструвалися.

 

Лікар з гігієни харчування  ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»    Вікторія Павлова

08.10.2021р.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net