logo Ukrainian flag
 
Резистентність до антибіотиків – проблема не лише медична.

Проблема антибіотикорезистентності стосується не тільки медичної галузі, але і суспільства в цілому та є постійно діючим фактором транснаціональної та глобальної біологічної небезпеки. За даними Всесвітньої  організації охорони здоров’я: 45–70% антимікробних препаратів, насамперед антибіотиків, призначаються нераціонально.

Це призводить до розповсюдження збудників з антимікробною резистентністю (АМР), надмірних витрат ЗОЗ на закупівлю антимікробних лікарських засобів, збільшення тривалості перебування пацієнтів у стаціонарних умовах і загального виснаження ресурсів системи охорони здоров’я.

За даними Європейського економічного союзу: Країни Європи на боротьбу з АМР витрачають щонайменше 1,1 мільярдів євро на рік.

Зі свого боку впровадження комплексних заходів — профілактика інфекцій та інфекційний контроль, включно з гігієною рук, й адміністрування антимікробних препаратів — дає змогу зменшити видатки на надання медичної допомоги на душу населення на близько 3 євро в рік.

У 2015 році в країнах Європи серед 671 689 випадків інфекційних хвороб, спричинених збудниками з АМР, 63,5% асоційовані з наданням медичної допомоги.

Водночас, відсутність впровадженої профілактики інфекцій та інфекційного контролю в ЗОЗ призвела до підвищення вартості послуг на 30%, збільшення селекції АМР та тривалості перебування в пацієнтів у ЗОЗ на 11 діб.

За даними CDC: щороку в США реєструється понад 2,8 мільйонів інфекційних хвороб, спричинених мікроорганізмами з АМР, які призводять до смерті понад 35 тисяч пацієнтів.

Крім того, упродовж 2017 року  було зареєстровано майже 224 тисячі інфекційних хвороб, спричинених Clostridioides difficile (далі — КДІ), які призвели до майже 13 тисяч летальних випадків (основною причиною розвитку КДІ є нераціональне використання антибіотиків у гуманній і у ветеринарній медицині).

У 2017 році лікування інфекційних хвороб, пов’язаних із наданням медичної допомоги в 722 лікарнях США коштувало від 4,1 до 5,1 мільярдів доларів США, причому вартість лікування одного випадку в середньому (залежно від збудника ІПНМД) становила від 31 до 74 тисяч доларів США (за даними CDC та Оксфордського університету).

Нераціональне використання антимікробних препаратів не обійшло й Україну.

За результатами пілотного дослідження одномоментної розповсюдженості інфекційних хвороб, пов’язаних із наданням медичної допомоги та використання антимікробних препаратів, понад 28% пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні, отримують антибіотик із метою профілактики, і  в близько 5% пацієнтів —причина призначення антибіотика була невідомою.

Також варто згадати про результати опитувань проведених у різні роки в Україні серед населення, за результатами яких близько 30% українців лікують застуду антибіотиками.

Чим загрожує резистентність до антибіотиків?

Резистентність або стійкість до антибіотиків – це відсутність ефекту від призначених антибактеріальних засобів.

Тобто лікарські засоби не здатні знищувати бактерії або пригнічувати їх розмноження.

Стійкість виникає, якщо бактерії тривалий час перебувають під впливом антибактеріальних препаратів, але гинуть не всі, частина їх продовжує розмножуватися і набуває стійкості до цього антибіотика.

Такий мікроорганізм далі може поширюватись серед людей в побуті чи в умовах лікувального закладу.

Коли такий мікроорганізм  призводить до захворювання, антибіотик, до якого виникла резистентність (стійкість), вже не буде діяти.
Якщо мікроорганізм набуде стійкості до всіх класів антибіотиків, вилікувати захворювання стане майже неможливо.

За оцінками вчених, 3 з 10 випадків пневмонії будуть завершуватись летально, 5 з 1000 жінок помиратимуть після пологів.

Наші військові не зможуть отримувати допомогу, адже наявність у них резистентних бактерій змусить відтерміновувати важливі операції та можливість підібрати необхідне лікування.

Тому не варто легковажно ставитись до вживання антибіотиків та купувати їх без призначення й рецепту лікаря!

У 2016 році Всесвітня організація охорони здоров’я затвердила Глобальний план дій по боротьбі зі стійкістю до протимікробних препаратів.

У жовтні 2021 року  набрав чинності наказ МОЗ від 03.08.2021 року  № 1614 «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення», яким затверджено Інструкцію з впровадження адміністрування антимікробних препаратів в закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах, що набрала чинності з 01.01.2022 року.

Впровадження положень Інструкції, насамперед, дасть можливість підвищити обізнаність лікарів-клініцистів про підходи до раціональної антимікробної терапії, а для пацієнтів — сприятиме отриманню якісної медичної допомоги.

Крім того, починаючи з 2022 року впроваджується обмеження щодо призначення антибіотиків груп «Спостереження» та «Резерву», а також проводитиметься моніторинг споживання антибіотиків групи «Резерву» на регіональному й національному рівнях.

ЧАС ОБИРАТИ ЗДОРОВ'Я!

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net