logo Ukrainian flag
 
Радон та його вплив на здоров'я людини.

У Статуті  Всесвітньої організації охорони здоров'я зазначено, що здоров'я – це стан повного фізичного, душевного, духовного та соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб та фізичних дефектів.  Здоров'я допомагає нам виконувати наші плани, успішно вирішувати основні життєві завдання, долати труднощі, а якщо доведеться, то й значні навантаження. Добре здоров'я, що розумно зберігається і зміцнюється самою людиною, забезпечує йому довге і активне життя.

Життя людини нерозривно зв’язане з навколишнім середовищем. Навколишнє середовище впливає на  життя людей та розвиток суспільства загалом.

Одним із джерел природного випромінювання, що становлять небезпеку, є радон — радіоактивний газ, що не має ні кольору, ні смаку, ні запаху. Він виділяється із корінних порід і, проходячи крізь землю, перемішується з повітрям. Поза приміщеннями радон не становить небезпеки для здоров'я людини.

Радон є однією з провідних причин розвитку раку легенів. За оцінками, радон викликає від 3% до 14% всіх випадків раку легень залежно від середнього по країні рівня концентрації радону та поширеності куріння. Збільшення середньої концентрації радону за тривалий період на 100 Бк/м3 збільшує приблизно на 16% ризик розвитку раку легень. Вважається, що співвідношення доза-відповідь є лінійним, тобто ризик розвитку раку легень зростає пропорційно до збільшення впливу радону.

Більшість людей зазнають найбільш сильного впливу радону у житлових будинках, де вони проводять багато часу. Однак робочі місця всередині будинків можуть бути джерелом несприятливого впливу. Радон надходить у будівлі через щілини в підлогах або на стиках підлог і стін, неущільнені технологічні отвори навколо труб або кабелів, невеликі пори в стінах, зведених з бетонних блоків, що порожнисті, порожнини в стінах, а також через внутрішні водостоки і дренажні системи. Концентрація радону зазвичай вища у підвалах, цокольних приміщеннях та житлових приміщеннях, що стикаються з ґрунтом. Однак значна концентрація радону в будівлі може спостерігатися і вище за рівень землі. Рівні концентрації радону в сусідніх будівлях можуть сильно відрізнятися, а в тому самому будинку змінюватися щодня і навіть кожну годину. Зважаючи на такі коливання, найбільш кращим методом визначення середньорічного рівня концентрації радону в повітрі всередині приміщень вважається проведення вимірів, які проводяться вимірювальною лабораторією в рамках процедури «Вимірювання об’ємної еквівалентної рівноважної активності радону – 222 у повітрі приміщень».

Способи зниження концентрації радону всередині приміщень

Ось лише деякі загальноприйняті способи зниження концентрації радону в існуючих будівлях:

- більш інтенсивна вентиляція підпільного простору;

- облаштування системи відведення радону в підвальному приміщенні або під монолітною підлогою на ґрунтовій основі;

- запобігання надходженню радону з підвального простору до житлових приміщень;

- усунення тріщин і щілин у підлогах та стінах;

- покращення вентилювання будівлі, особливо у контексті енергозбереження.

Пасивні системи пом'якшення дії радону дозволяють знижувати концентрацію цього газу всередині приміщень більш ніж на 50%. Додавання примусової вентиляції забезпечує ще більш істотне зменшення концентрації радону.

Ці рекомендації відповідають Міжнародним основним нормам безпеки, розробленим за підтримки з боку ВООЗ та інших міжнародних організацій.

 

Провідний інженер Лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів
Краматорської районної філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»                   Андрій СТЕЦЮРА
 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net