logo Ukrainian flag
 
Захисти себе від ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Вперше про епідемію ВІЛ-інфекції та СНІДу заговорили більше 40 років тому. З початку 80-тих років в медичних журналах стали з’являтися статті, які описували симптоми захворювання, виявлені серед гомосексуалістів та наркоманів.  З того часу, як було відкрито новий вірус, епідемія ВІЛ/СНІДу охопила весь світ і забрала мільйони життів.

Згідно термінології Всесвітньої організації охорони здоров’я, СНІД (синдром набутого імунного дефіциту) – цевірусна хвороба, яка ослаблює організм людини настільки, що він більше не може чинити опір хворобам. Вірус часто ховається в людському тілі багато років, перш ніж заподіє хворобу. Навіть коли людина здорова, вона може передавати вірус іншим. Вірус руйнує імунну систему організму. Він живе лише в людині, а не в тваринах або комахах.

ВІЛ-інфікована людина – це носій вірусу, здатний заражати здорову особу.

Вірус передається:

- при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою людиною, коли через слизову оболонку статевих органів, прямої кишки чи ротової порожнини вірус проникає в організм статевого партнера;

- через кров, насамперед через спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин, а також  забруднений кров’ю нестерильний медичний інструмент, або під час переливання крові та деяких її препаратів;

- дитині від ВІЛ-інфікованої матері –інфікування відбувається під час вагітності, пологів чи годуванні грудним молоком.

Підступність ВІЛ-інфекції у тому, що після зараження людина може довгий час не відчувати ознак хвороби, вважати себе здоровою і водночас заражати інших – насамперед своїх сексуальних партнерів та партнерів по голці. Період  безсимптомного носійства може тривати 8-10 і більше років, після чого розвивається СНІД.

Збудник СНІДу найчастіше вражає:

- ін’єкційних споживачів наркотичних речовин, що користуються спільними шприцами, голками;

- сексуальних партнерів ВІЛ-інфікованих, що не застосовують засоби індивідуального захисту – презервативи;

- не виключена можливість ураження ВІЛ при порушенні правил гігієни при голінні, манікюрі, татуюванні та деяких інших косметичних процедурах, а також  при медичних маніпуляціях, які супроводжуються пошкодженням цілісності шкіри чи слизових оболонок з використанням нестерильних інструментів.

У відповідь на проникнення вірусу, в організмі людини через 1-3 місяці утворюються антитіла. Їх поява є свідченням ВІЛ-інфекції, а виявляються антитіла за допомогою дослідження крові. Обстеження на СНІД проводиться в кабінетах довіри, де за бажанням це можна зробити анонімно. Зразки донорської крові досліджуються комплексно на ВІЛ, віруси гепатитів В і С, сифіліс в діагностичних лабораторіях станцій переливання крові. Вагітні жінки дворазово обстежуються на ВІЛ за добровільною згодою в жіночих консультаціях при взятті на облік та оформленні на пологи. В центрах профілактики СНІДу обстежують контингенти людей, що відносяться до групи ризику: це особи, що вживають наркотики ін’єкційним шляхом, ведуть безладні статеві стосунки або мають статеві контакти з ВІЛ-інфікованими чи хворими на СНІД.

Невідкладна медична допомога ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД надається в усіх лікувально-профілактичних закладах України конфіденційно.

Перебіг хвороби.

Перші симптоми хвороби спостерігаються в середньому через 1,5-3 місяці після інфікування. Це так звана гостра стадія ВІЛ-інфекції, вона спостерігається не у всіх інфікованих. Для гострої стадії характерна тривала лихоманка, схуднення, нічне потіння, збільшення лімфатичних вузлів. Продовжується недуга 2-3 тижні, і людина нібито одужує, проте вірус залишається в організмі та може інфікувати інших. Період безсимптомного вірусоносійства триває від кількох місяців до багатьох років (8 і більше). Протягом всього цього часу ВІЛ-інфікована особа почувається здоровою. Вірус врешті долає імунний захист і знижує опірність організму. Як наслідок, розвивається СНІД, який проявляється інфекційними хворобами, найчастіше це тривалі запалення легень (пневмонії), туберкульоз, вірусні хвороби (оперізуючий лишай, герпес та ін.), у деяких хворих розвиваються пухлини чи ураження нервової системи. Хвороба тягнеться декілька років, людина виснажується і гине. Ефективних ліків від СНІДу немає, проте розроблені антиретровірусні препарати, які знижують  рівень вірусу в кровіта цим значно продовжують життя ВІЛ-інфікованим.

Профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДУ:

- санітарно-просвітня робота – правильне статеве виховання населення  (особливо серед підлітків), спрямована на інформування населення про шляхи поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу і засоби його запобіганню;

- уникативипадкових статевих контактів (чим більше сексуальних партнерів, тим вище ризик інфікування);

- завжди використовувати  презервативи на протязі всього статевого акту;

- уникати сексуальних стосунків з особами, що вживають наркотики;

- дотримуватись правил та своєчасної обробки косметичного приладдя та стерилізації медичного інструментарію (чи використання одноразового інструментарію),  забезпечивши безпеку їх застосування.

ВІЛ-інфекція/СНІД може торкнутися кожного, тому потрібно щодня, щохвилини берегти своє життя та здоров’я, не нехтувати правилами особистої безпеки!

 

 

Лікар-епідеміолог                                              Валентина Жоріна
Помічник лікаря-епідеміолога                          Валентина Тимошевська
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net