1 березня відзначається Всесвітній день імунітету. Рішення про відзначення цього дня прийняте за ініціативою ВООЗ у 2002 році з метою звернути увагу суспільства до проблем, пов'язаних з поширеністю різних імунних захворювань.
Імунітет – це здатність імунної системи зберігати цілісність і сталість внутрішнього середовища організму. Імунна система забезпечує захист від інфекційних хвороб, протипухлинний захист і генетичну стабільність нашого організму. Багато чинників негативно впливають на стан імунної системи, вони пов'язані із способом життя людини. Кожна людина повинна знати про це і забезпечувати умови, необхідні для нормальної опірності організму.
Профілактика та своєчасне коректування порушення імунітету запобігають виникненню захворювань багатьох органів і систем. Особливу увагу на стан імунної системи необхідно звертати жінкам в період вагітності і грудного годування, а також пацієнтам в післяопераційний період або після перенесених захворювань. Позитивно позначаються на стані захисних сил організму здоровий сон, дозовані фізичні навантаження і повноцінне збалансоване харчування.
Ознаками, які першими свідчать про зниження імунітету, є часті застуди, тривале підвищення температури, синдром хронічної втоми, больові відчуття в суглобах і м'язах, збільшення лімфовузлів, часті рецидиви захворювань, зокрема отолярингологічних, гінекологічних. Серед тривожних ознак також можна назвати порушення сну, часті головні болі.
Підвищенню імунітету сприяє правильний спосіб життя, правильне харчування, заняття спортом і загартовування, насичення організму вітамінами.
Дуже корисною вважається трава ехінацея, яка сприяє підвищенню імунітету. Настоянки на основі ехінацеї рекомендується вживати по кілька курсів протягом року, але обов’язково за порадою лікаря. Вважається, що для того, щоб зміцнити імунітет, необхідно приймати соки червоного відтінку, якими є буряковий, морквяний, сік з журавлини, а також гранатовий.
Корисним є вживання цибулі та часнику. Це незмінні лідери в профілактиці простудних захворювань і підвищення імунітету. У них містяться особливі речовини, які називаються фітонцидами, вони допомагають імунній системі захистити організм від інфекційних хвороб. Взимку і навесні рекомендується вживати компоти, морси в яких міститься велика кількість вітамінів. Вживайте в їжу гарбуз і горіхи, їжте насіння соняшників, додайте в раціон продукти, які багаті вітамінами А, В, С. У перерахованих продуктах, крім цих вітамінів, присутні ще й мікроелементи, наприклад, цинк, який є важливим для здорового розвитку кожної людини. Цинк здатний стимулювати появу антитіл, необхідних для зміцнення імунітету.
Для зміцнення імунітету є корисним обливання холодною водою. Робити це треба постійно і регулярно, щоб отримати від процедури максимально корисний ефект. Якщо організм буде сприймати вплив холодом за звичайне, то взимку він легше впорається з застудами.
Влітку вживайте більше фруктів, ягід та овочів. Саме вони дозволять отримати основну дозу корисних речовин, які допоможуть взимку боротися з інфекціями.
Але, найважливішим для здобуття імунітету людини проти інфекційних хвороб є імунізація.
Інфекційні хвороби небезпечні своїми ускладненнями, що можуть призвести до інвалідності, а деякі - навіть до смерті.
Імунізація - це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, і який зазвичай здійснюється шляхом введення вакцини.
До інфекцій, яким можна запобігти щепленнями, належать: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, кір, епідемічний паротит, краснуха, гепатит B, гемофільна інфекція, пневмококова інфекція, менінгококова інфекція, ротавірусна інфекція, вітряна віспа, гепатит A, папіломавірусна інфекція та інші.
Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби.
Вакцинація має на меті захистити організм від інфекції, запобігти важкому перебігу та появі ускладнень від неї.
Дитина, яка не отримала щеплення проти тих чи інших інфекцій, наражається на великий ризик захворіти, особливо якщо таких дітей стає з року в рік більше.
Застосування вакцин знижує вірогідність поширення відповідних інфекцій у сотні разів. На сьогоднішній день альтернатив вакцинації з метою профілактики захворювання на відповідні інфекції немає.
Ризик поширення захворювань серед дітей, які не отримали щеплення, значно вищий, ніж у захищених шляхом вакцинації.
Вакцинація в Україні проводиться у відповідності до Календаря щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду, і на сьогодні, за умови його дотримання, він є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету.
Вакцинація проти коронавірусної хвороби COVID-19, грипу створює імунітет проти цих інфекцій, запобігає зараженню або полегшує їх протікання.
Не нехтуйте здоров`ям своїх дітей та своїм здоров’ям! Здоровий імунітет дозволяє уникнути більшості захворювань, прожити здорове і повноцінне життя. |