logo Ukrainian flag
 
Деякі питання штучного годування немовлят.

Найвищою цінністю держави є життя та здоров’я дитини. Правильно організоване харчування немовляти є одним із шляхів до міцного здоров'я в майбутньому.

Коли йдеться про харчування немовлят, то безумовно перевага належить грудному вигодуванню у зв'язку з тим, що грудне молоко - продукт мільйонів років еволюції, що перетворила його на ідеальну їжу для немовлят. Воно набагато складніше за складом, ніж молоко інших ссавців, тому сприяє формуванню складнішого мозку, унікальної травної та імунної системи. Грудне молоко містить антитіла для захисту від хвороб, гормони для стимуляції здорового апетиту та зміцнення зв'язку між мамою та малюком, стовбурові клітини, що сприяють розвитку та відновленню органів, лейкоцити для боротьби з інфекціями, корисні бактерії, що захищають травну систему малюка, пробіотики здорової мікрофлори ЖКТ, жирні кислоти для розвитку мозку, нервової системи та очей, ферменти для зміцнення травної та імунної системи.

Забезпечення дитячим харчуванням в нашій країні регулюється  Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства України у сфері забезпечення дитячим харчуванням у відповідність з вимогами законодавства Європейського Союзу», "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів" та іншими законодавчими актами.

До всіх етапів виробництва  дитячого харчування (від  вирощування сировини до  виробництва готового продукту)  пред'являються суворі вимоги. Так, згідно Постанови КМУ № 1195 від 3.10.2007р спеціальні сировинні зони з виробництва сировини, що використовується для виготовлення продуктів дитячого харчування, повинні розташуватися на   угіддях, які нормативно обґрунтовано віддалені від промислових підприємств та інших об'єктів,  які можуть забруднювати навколишнє природне середовище; мати високий рівень родючості ґрунтів;  сировина, що вирощується, повинна відповідати  санітарно-гігієнічним   вимогам   до дитячого  харчування,  обов'язковим  параметрам безпечності  і мінімальним  специфікаціям  якості. В таких спеціальних сировинних  зонах забороняється здійснювати виробництво    тваринницької   продукції  із застосуванням    гормональних та інших препаратів штучного походження; вирощувати і використовувати генетично модифіковані організми рослинного та тваринного походження.

Коров'яче молоко, яке використовується для приготування молочних сумішей для немовлят, проходить складну обробку. Виробництво дитячого харчування здійснюється

на окремих технологічних лініях або організовується таким чином, щоб унеможливити одночасне фізичне перехрещення потоків інгредієнтів для виробництва дитячого харчування та інших харчових продуктів, с суворим дотриманням вимог санітарних правил.

Дитяче харчування - харчовий продукт, призначений для задоволення потреб дітей грудного (від народження до одного року) та раннього віку (від одного до трьох років) у поживних речовинах і енергії, у тому числі вода для дитячого харчування, що призначена для приготування дитячого харчування та пиття. Дитячі суміші підрозділяються на:

- дитячі суміші початкові - дитяче харчування, призначене для годування дітей грудного віку протягом перших місяців життя, що повністю забезпечує всі потреби дитини у поживних речовинах і енергії до моменту введення продуктів прикорму;

- дитячі суміші для подальшого годування - дитяче харчування, призначене для годування дітей грудного віку, що є основною рідкою складовою раціону під час введення продуктів прикорму у процесі поступового урізноманітнення раціону.

Крім того,  існують інші види дитячого харчування: дитяче харчування на основі зернових, призначене для задоволення харчових потреб здорових дітей грудного віку в період їх відлучення від грудного годування та здорових дітей раннього віку - як доповнення до раціону та/або для поступової адаптації до звичайних харчових продуктів; каші та інші зернові харчові продукти, які розчиняються або відновлюються молоком чи іншою придатною для цієї мети рідиною; каші та інші зернові харчові продукти, інгредієнт/інгредієнти яких мають високий вміст білка, що розчиняються або відновлюються водою питною чи іншою придатною для цієї мети рідиною, яка не містить білок; продукти прикорму, призначені для задоволення харчових потреб здорових дітей грудного віку в період їх відлучення від грудного годування та здорових дітей раннього віку - як доповнення до раціону та/або для поступової адаптації до звичайних харчових продуктів та інші.

Перед початком годування немовляти дитячим харчуванням необхідно проконсультуватись з лікарем- педіатром.

Слід ретельно ознайомитися з інформацією для споживачів на упаковці  дитячого харчування, наприклад суміші для початкового або подальшого годування. На упаковці повинна бути  інформація щодо віку дитини, з якого вона може споживати такий продукт; способу приготування та/або використання такого харчового продукту, а також, якщо це має значення, - позначка щодо важливості дотримання цього способу;  також інформація про умови зберігання та терміни зберігання (перед відкриттям та після відкриття упаковки); попередження про небезпеку для здоров’я дитини у разі невідповідного приготування або зберігання; інформація про поживну та енергетичну цінність. Маркування дитячих сумішей початкових повинно  мати інформацію про те, що 1) дитяча суміш призначена для дітей грудного віку від народження, якщо вони не годуються грудним молоком; 2) про переваги грудного вигодовування та рекомендації про використання такого харчового продукту виключно за порадою незалежних від операторів ринку осіб, які мають кваліфікацію в галузі медицини. У маркуванні дитячих сумішей для подальшого годування зазначається інформація: 1) про придатність (призначення) харчового продукту тільки для дітей віком старше шести місяців; 2) про те, що такий харчовий продукт є лише частиною різноманітного харчування дитини; 3) про те, що такий харчовий продукт не повинен використовуватися як замінник грудного молока протягом перших шести місяців життя; 4) про те, що рішення про початок годування дитячою сумішшю для подальшого годування повинно прийматися на основі індивідуальних потреб організму дитини виключно за порадою  лікарів.

Як при грудному годуванні, так і  годуванні сумішами, треба суворо дотримуватися правил особистої гігієни. Перш ніж розпочати процес приготування суміші для годування, необхідно ретельно вимити руки з милом і витерти насухо чистим (одноразовим) рушником. Потрібно ретельно вимити  посуд (пляшечку, соску, кришку) зі спеціальним миючим засобом для дитячого посуду, дозволеним МОЗ, за допомогою спеціального йоржика. Потім посуд необхідно сполоснути, щоб не залишилося слідів миючого засобу, та прокип'ятіть його протягом 5 хвилин. Приготування суміші потрібно здійснювати згідно інструкції  з приготування, яку завжди поміщають на упаковці. Суху суміш додають у пляшечку з водою, а не навпаки. Після додання  суміші пляшку потрібно закрити кришкою і добре потрясти, щоб не залишилося грудочок.  Не треба збільшувати кількість мірних  ложечок на одну порцію або додавати щось в готову суміш. Точну кількість суміші, яка потрібна вашому малюку, та кратність кормління, поможе визначити лікар- педіатр.  Кількість  молочної суміші у значній мірі залежить від маси тіла дитини. Щоразу суміш готують не пізніше ніж за 10-15 хвилин до годівлі, а в ідеалі - безпосередньо перед трапезою, адже молоко - прекрасне середовище для розвитку бактерій, у тому числі і шкідливих. Завжди необхідно перевіряти  температуру суміші. Молочна суміш повинна бути трохи теплою, приблизно температури тіла - як і грудне молоко. Щоб перевірити температуру, капніть пару крапель на внутрішню сторону зап'ястя. Чи не гаряче? Тоді можна годувати дитину. Не слід розігрівати розведену суміш  у мікрохвильовій печі.

Слід  обов’язково  пам’ятати, що використання некип’яченої, нечистої води, непитної  води, а також нестерильної пляшечки або соски може завдати шкоду здоров’ю дитини. Якщо для приготування суміші використовується дитяча бутильована вода, її теж необхідно  прокип'ятити.

З особливою обережністю треба підходити до приготування дитячих сумішей з використанням води із колодязів та індивідуальних свердловин, особливо в регіонах із розвиненим землеробством та великою кількістю тваринницьких комплексів. Поля, на яких застосовуються мінеральні добрива, та господарські споруди для тварин, є джерелами нітратів, сприяють нітратному забрудненню води. Вода, забруднена нітратами,  може викликати тяжку хворобу людини- водно-нітратну метгемоглобінемію. Водно-нітратна метгемоглобінемія полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу. Групу підвищеного ризику становлять діти до 3-х років у наслідок недосконалості ферментативних систем організму, біохімічних процесів, а особливо немовлята, віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з високою концентрацією нітратів. Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю. Тому, воду яка застосовується для приготування дитячих молочних смішив, необхідно обов’язково контролювати на вміст нітратів.

Якщо немовля не доїло, суміш, що залишилася, потрібно вилити. Молочні суміші дуже поживні, що добре для зростання дитини. Але це добре і для зростання бактерій - вони дуже люблять лактозу, яка міститься в молоці та молочних сумішах. До того ж бактерії потрапляють на пляшечку з рота дитини. А з таким «інгредієнтом» суміш не тільки не корисна, а й небезпечна, тому що може  визвати  харчове отруєння або гостре кишкове захворювання.

Міцного здоров’я  усім немовлятам!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net