logo Ukrainian flag
 
Профілактика харчових токсикоінфекцій.

Харчові токсикоінфекції - велика група захворювань, що виникають в результаті вживання харчових продуктів, що містять велику кількість умовно-патогенних, низько патогенних бактерій  та їх токсини. Вони відрізняються від кишкових інфекцій (черевного тифу, холери, дизентерії та інших) тим, що для виникнення останніх достатньо попадання в організм людини невеликої кількості бактерій, які мають високі патогенні властивості. Харчові токсикоінфекції характеризуються раптовим початком спалаху, пов'язаним із вживанням їжі (через 4 -6 годин, іноді через 2-5 днів), приготовленої та реалізованої з санітарними порушеннями. Харчові токсикоінфекції можуть бути викликані  ентеротоксичними штамами кишкової  палички, протеєм, сальмонелою, стрептококом,  клостридієй перфрінгенс та іншими збудниками. Чим більше зараженої їжі з’їдено / випито, тим коротшим буде інкубаційний період.

Нудота  та блювота, котра не приносе полегшення -  постійні супутники харчової токсикоінфекції. Крім того, спостерігаються біль в животі, многократний рідкій стілець, пронос, підвищення температури тіла, слабкість та втома, двоїння в очах,  помутніння  свідомості, порушення координації, сильне зневоднення, перебої у роботі серця та інші.

Особливо уразливі щодо виникнення ХТІ діти. Отруїтися може як одна людина, так і кілька, якщо вони вживали ті ж продукти. У разі виникнення харчової токсикоінфекції необхідно звернутися за медичною допомогою. Головний негативний чинник – зневоднення. Для корекції легкого зневоднення (підтримки організму і компенсації нестачі води)  необхідно пити чисту воду дрібними ковтками, невеликими порціями (щоби не спровокувати блювоту), але часто – кожні 20-30 хвилин. Хорошою альтернативою є розчини для пероральної регідратації (“Регідрон”), у яких містяться солі й електроліти в необхідній людині кількості.

Найбільший ризик у виникненні харчових токсикоінфекцій  складають наступні харчові продукти:

  • сире або недоварене м’ясо або птиця;
  • непастеризовані молочні продукти;
  • рибопродукти;
  • сирі молюски, риба, морепродукти;
  • немиті фрукти та овочі.

Уникнути харчової токсикоінфекції дозволить виконання наступних заходів:

1. Дотримання правил особистої гігієни,  ретельне миття рук з милом  (особливо перед приготуванням та перед вживанням їжі; після користування туалетом; після відвідування громадських міст, транспорту; після дотику до грошей, мобільного телефону і брудних предметів; після торкання сміття та іншого). У разі відсутності  чистої питної води для миття рук користуйтеся антисептиками.

2. Дотримання умов зберігання харчових  продуктів. Якщо харчовий продукт повинен зберігатися в холодильнику, не слід нехтувати цією нормою. Холод сильно уповільнює швидкість розмноження мікроорганізмів. Спека призводить до швидкого розмноження патогенних мікроорганізмів у продуктах і накопичення в них токсинів.

3. Використання в їжу лише доброякісних харчових продуктів, дотримання умов та термінів зберігання продовольчої сировини та харчових продуктів. Ні в якому разі не варто вживати в їжу продукти харчування з минулим терміном; з ознаками псування. Не вживайте консервацію з роздутих або деформованих банок; не їжте  блюда  з дикорослих грибів. Епізоди харчової  токсикоінфекції не лишають після себе імунітету. Тому після повторного вживання заражених продуктів, небезпечні симптоми повернуться.

4. Повторна термічна обробка. Якщо харчовий продукт, який зберігався в холодильнику, викликає у вас сумнів, слід піддати його повторній термічній обробці. Висока температура вбиває мікроорганізми. Відбувається денатурація ендотоксинів і вони перестають бути небезпечними для людини.

5. Ретельно мийте фрукти та овочі, бажано обдавати  їх окропом .

6. Дотримуйтеся  правил термічної обробки  харчових  продуктів: достатнього температурного режиму і часу  при приготування їжі.  Органолептичними ознаками готовності м'ясних виробів є виділення безбарвного соку в місці проколу та сірий колір на розрізі продукту, при  цьому температура у центрі готових виробів має бути не нижче 850С  для натуральних рубаних виробів та не нижче за 900 C для виробів із котлетної маси. При приготуванні кулінарних виробів в електрогрилях температура в товщі готового продукту повинна бути не нижче 850С. Обов’язково кип’ятіть непастеризоване молоко.

7. Ретельно мийте стільниці, обробні дошки, ножі й посуд.

8. Дотримуйтеся правил товарного сусідства при приготуванні та зберіганні їжі- окремо готуйте ти зберігайте сирі та готові до вживання   харчові продукти.  Не кладіть сире і приготоване м’ясо на одну тарілку; якщо ножі використовувалися для оброблення сирої курки, не використовуйте їх для інших продуктів, які не будуть піддаватися термічній обробці;

9. Обов’язково кип’ятіть питну воду не менше 10 хвилин від моменту закипання або вживайте  бутильовану  воду, придбану в торгівельній мережі або у якості гуманітарної допомоги. Слід пам’ятати, що термін зберігання  кип’яченої води навіть при зберіганні її у чистій і добре закритій ємності  повинен не перевищувати однієї доби. У домашніх умовах можна продезінфікувати воду за допомогою  відповідних  препаратів з вмістом активного хлору у вигляді таблеток, таблеток активованого вугля, марганцівки  та інших засобів, які як правило, продаються в аптеках.

10. Охолоджені або заморожені продукти харчування можуть бути небезпечними для вживання у разі вимкнення електроенергії.  Постарайтеся підготуватися до надзвичайної ситуації, а саме:

-  заморозте контейнери з водою, щоби мати змогу зберегти температуру вашої їжі за температури 4°С або нижче, якщо вам доведеться виймати продукти з холодильника. За    можливості придбайте сухий лід або блоковий лід.

- коли вже електроенергію відключили, тримайте дверцята холодильника та морозильної камери закритими. Якщо дверцята залишаються закритими, продукти залишаються безпечними до 4 годин у холодильнику, 48 годин у повній морозилці, 24 годин у напівпорожній морозилці. Якщо електроенергія відключена більше 4 годин, помістіть лід до продуктів у холодильник.

- ніколи не пробуйте їжу на смак, щоби перевірити її безпечність. Якщо маєте сумніви,  викиньте її. Викидайте з холодильника продукти, що швидко псуються (м’ясо, рибу, нарізані фрукти та овочі, молочні продукти та їх залишки) через 4 години без електроенергії або джерела холоду.

Ви можете безпечно повторно заморозити або приготувати заморожені продукти, які все ще містять льодові кристали або мають температуру 4°С або нижче.

11. На випадок відсутності електропостачання та перебування в укриттях, бомбосховищах подбайте про запас питної води, також  створіть хоч мінімальний запас продуктів харчування тривалого зберігання та таких, які не вимагають зберігання в умовах холоду: борошняні вироби (печиво, бублики тощо); сухарі; висококалорійні продукти харчування:  шоколад, каші, у т.ч.  швидкого приготування, макаронні  вироби, мед, горіхи, насіння соняшника;  а також різні консерви (м'ясні, рибні, овочеві, фруктові), овочі ті фрукти (яблука, морква та інші).

12. Захищайте продукти від мух, які  є переносниками збудників небезпечних інфекцій  та  інших комах.

Міцного здоров'я  всім!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net