logo Ukrainian flag
 
Епідемічна значущість місць розміщення внутрішньо переміщених осіб. Організація їх моніторингу фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ УКРАЇНИ».

24 лютого президент країни – нашого північного сусіда оголосив про початок повномасштабного вторгнення в Україну. Ворожі війська обстрілюють і руйнують ключові об'єкти інфраструктури України, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, балістичних ракет. Війна в рази збільшила кількість внутрішньо переміщених осіб. Багато хто з них живе або проводить певну кількість часу в спеціально облаштованих місцях для перебування переселенців/біженців. Велике скупчення людей у вагонах поїздів та в місцях для ночівлі, відсутність сталого доступу до проточної води і засобів гігієни можуть загрожувати спалахами і швидким поширенням інфекційних хвороб. Запобігти цьому можна завдяки застосуванню адекватних засобів профілактики. Серед них основне – забезпечення належних умов розміщення таких людей, у т.ч. постійного водопостачання, санітарно-гігієнічних умов та доступу до медичних послуг.

В Україні багато людей, які вимушено змінили місце проживання, виїжджали часто без нічого: без грошей, речей, ресурсів. Потужна організація місць тимчасового розміщення, робота органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, волонтерів із забезпечення людей усім необхідним дали змогу впоратись із вкрай складною гуманітарною ситуацією і не допустити гуманітарної катастрофи в регіонах України. З початку військової агресії для внутрішньо переміщених осіб в Україні почали облаштовуватися місця тимчасового перебування, в т.ч. і в Донецькій області. Основна організація в цьому питання покладена за органи місцевого самоврядування, супроводження  – на органи соціального захисту населення.

Водночас Міністерство охорони здоров’я України затвердило декілька нормативних документів з питань облаштування місць для внутрішньо переміщених осіб та їх контролю. На теперішній час дійсними є:

- наказ МОЗ України від 31.03.2022 № 554 «Про затвердження Мінімальних вимог щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення під час екстреного облаштування місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб у зв’язку зі збройною агресією РФ»,

- наказ МОЗ від 06.04.2022 № 584 «Про затвердження Порядку проведення обстеження (моніторингу) у місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації» (далі - Порядок).

Порядок визначає механізм дій центрів контролю та профілактики хвороб, МОЗ України (ЦКПХ) під час здійснення моніторингу у місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, причому основні завдання надаються саме ЦКПХ (фахівці Держпродспоживслужби залучаються за згодою).

Облаштовувалися такі місця і в Донецькій області. З початку військових дій та введення воєнного стану, їх кількість перевищувала 60 (наприклад, станом на 04.04.2022 таких місць в області діяло 67, перебувало в них 1464 особи, харчування було  організовано в 41). Але у зв’язку з проведенням активних військових дій в нашому регіоні, керівник обласної військової адміністрації Павло Кириленко рекомендував цивільним особам покинути регіон, у т.ч. почалася евакуація за межі області і переселенців, що призвело до зменшення кількісті таких місць. Зараз в області такі місця функціонують в м.м. Бахмут, Селидове, Новогродівка, Курахово та населених пунктах Курахівської ОТГ. Перебувають люди в облаштованих місцях, як правило, тимчасово, декілька днів, а потім відправляються в небезпечні регіоні країни або за межі України.

Всього таких місць в області задіяно – 11, перебуває в них більше 200 осіб – це мешканці інших населених пунктів регіону, де бої найбільш запеклі. Організоване харчування переселенців здійснюється в 2-х таких місцях, в інших  оснащені умови для самостійного готування їжі. Щодо питного водопостачання, то в залежності від розміщення, в наявності або вода централізованого водопостачання, або привізна у зв’язку з відсутністю подачі проточної централізованої води в населений пункт, де розміщені внутрішньо переміщених особи.

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ УКРАЇНИ», на виконання перелічених вище наказів МОЗ України, долучилися до моніторингу місць тимчасово розміщення внутрішньо переміщених осіб.

Лабораторний моніторинг таких місць в Донецькій області:

З початку особливого періоду:

-вода питна за сан-хім. показниками – 33 проби, невідповідність НД -6 проб (20%),

- вода питна за мікробіологічними показниками – 33 проби, не відповідала вимогам -1 (3%).

- кулінарних виробів на УПФ та ПФ – 10, без відхилень (м.м. Краматорськ, Селидове).

Моніторинг місць розміщення переселенців на відповідність нормативних вимог працівниками філій ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» проведений з залученням представників соціальних служб в м.м. Селидове, Курахове. Були оформлені акти санітарно-епідеміологічного обстеження ф.315/0, надані пропозиції з покращення умов перебування людей в облаштованих місцях тимчасового розміщення, виконання яких взято на контроль, проведені бесіди з профілактики інфекційних хвороб. Робота за напрямком продовжується.

За офіційною інформацією, на початок літа в місцях розміщення внутрішньо переміщених осіб відбулося 15 спалахів кишкових інфекцій та харчових отруєнь. Тому наша установа приділяє увагу до виконання в них всіх вимог санітарного законодавства. Спалахи ГКІ доки в Донецькій області не реєструвалися.

 

Завідувачка відділу моніторингу та реагування на небезпеки ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Берегова О.О.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net