logo Ukrainian flag
 
1-7 серпня - Тиждень грудного вигодовування.

Щороку з 1 по 7 серпня проводиться Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Дата проведення Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування обрана невипадково, адже в цей день у 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ. Проходить акція під егідою WABA — Міжнародного Союзу, що об’єднує організації та приватних осіб, які підтримують право матері на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком.

Мета заходу – акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодування та популяризація здорового способу життя. В Україні перша галузева програма підтримки грудного вигодовування була затверджена у 1995 році. З 2001 року розпочата сертифікація закладів охорони здоров’я на відповідність критеріям «Лікарня, доброзичлива до дитини».

Рівень розвитку суспільства визначається перш за все ставленням до дітей, адже діти – це не лише радість і щастя кожної родини, але й майбутнє кожної держави. Коли йдеться про харчування немовлят, то безумовно перевага належить грудному вигодуванню у зв'язку з тим, що грудне молоко - продукт мільйонів років еволюції, що перетворила його на ідеальну їжу для немовлят. За оцінками ЮНІСЕФ, в усьому світі 30% (або 186 млн) дітей віком до 5  років відстають у рості і 18% (або 115 млн) мають низьке співвідношення ваги до зросту, в основному як наслідок неналежного годування або повторних інфекцій, в той час як 43 млн мають надлишкову вагу. Згідно з даними ЮНІСЕФ, зменшення кількості померлих дітей з 13 млн до 8,8 млн протягом декількох попередніх років частково стало можливим завдяки прийняттю таких базових заходів по збереженню здоров’я, як ранній початок грудного вигодовування та виключно грудне вигодовування. В середньому  у світі приблизно 9% дітей віком до 6 місяців перебувають виключно на грудному вигодовуванні.

Фахівці ВООЗ,  провівши спеціальні дослідження, встановили: щоб малюк був максимально захищеним від респіраторних і кишкових інфекцій, алергічних захворювань, цукрового діабету, зайвої ваги тіла, період годування грудним молоком має тривати не менше 6 місяців. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування, яке повинно початися вже протягом години після народження і бути «на вимогу» дитини. Пляшок з сосками або пустушок слід уникати. У маленької дитини існує три основні потреби: харчування  материнським молоком, відчуття тепла рук матері, відчуття спокою та безпеки, які виникають у дитини в присутності матері. Грудне вигодовування задовольняє всі ці вимоги. Грудне годування являється біологічною основою для повноцінного розвитку та росту дитини.  З молоком матері маленька людина отримує важливі духовні та моральні засади на усе майбутнє життя. Так закладено природою, і так повинно бути, якщо нація хоче зберегти репродуктивне і психоемоційне здоров’я та мати перспективи для розвитку, а кожна конкретна сім’я хоче виростити здорову дитину. Отже годування грудьми є  колосальним чинником підтримки здоров’я нації, а відповідно, її добробуту і успіху.

Грудне молоко створює максимально сприятливі умови для водно-сольової рівноваги в організмі дитини. Тому в перші місяці життя при виключно грудному вигодовуванні немає необхідності допоювати дитину водою. В грудному молоці є достатня кількість рідини. Молоко матері має високі поживні властивості – до його складу входять білки та незамінні амінокислоти, жири та незамінні жирні кислоти, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи, які знаходяться в достатній кількості, оптимальному співвідношенні та формі, добре засвоюються дитиною. У грудному молоці є особливий фермент - ліпаза, завдяки якому жири швидше засвоюються і використовуються повніше. Цього ферменту немає ні в молоці тварин, ні в дитячому харчуванні.

Грудне молоко містить антитіла для захисту від  поширених дитячих хвороб,  таких як діарея і пневмонія (дві основні причини дитячої смертності у всьому світі); гормони для стимуляції здорового апетиту та зміцнення зв'язку між мамою та малюком; стовбурові клітини, що сприяють розвитку та відновленню органів; лейкоцити для боротьби з інфекціями; корисні бактерії, що захищають травну систему малюка; пробіотики здорової мікрофлори ЖКТ; жирні кислоти для розвитку мозку, нервової системи та очей; ферменти для зміцнення травної та імунної системи. В цілому, біологічно активні речовини молока (гормони, ферменти, імунні комплекси, багаточисленні регуляторні фактори) допомагають новонародженим швидше подолати пологовий стрес та краще адаптуватись до нових умов життя. Крім того, грудне молоко служить універсальним заспокоювачем- діти на грудному вигодовуванні менше плачуть, і, відповідно, у них залишається більше часу на пізнання світу;  грудне молоко захищає від алергії (діти, які одержують штучні суміші, зроблені в основному на основі коров'ячого молока, набагато частіше страждають від алергії, оскільки доведено, що білок коров'ячого молока – нині один із найсильніших алергенів). Позитивний вплив грудного вигодовування на стан здоров’я дитини зберігається протягом всього життя. Діти, які знаходились на грудному вигодовуванні міцніші, рідше хворіють, швидше одужують, мають більш високий коефіцієнт інтелектуального розвитку, ніж діти, які перебували на штучному вигодовуванні.

Грудне вигодовування також приносить користь і матерям, так як пов’язано з природним методом контролю над народжуваністю (98% захисту від небажаної вагітності в перші шість місяців після народження). Воно знижує ризик раку молочної залози і яєчників, діабету II типу і післяпологової депресії.

І нарешті, грудне молоко безплатно, на відміну від штучних сумішей, витрати на які займають не останнє місце у сімейному бюджеті.

 

Таким чином, грудне вигодовування сприяє здоров’ю і мами і малюка!!!

 

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net