logo Ukrainian flag
 
Всесвітній день вегана.

З 1994 року щороку 1 листопада (в річницю утворення першої «Веганської спільноти») у світі визначається Всесвітній День вегана. Перша  «Веганська спільнота» була заснована Вотсоном у Великій Британії у 1944 році. Слово «веган» утворено  із перших трьох і двох останніх букв англійського слова «vegetarian» (українською «вегетаріанець»).

Веганізм – один із видів вегетаріанства. Сам термін вегетаріанство вперше з'явився 1811 року в Англії. Саме там було опубліковано трактат Джона Ф. Ньютона "Повернення до природи, або Захист вегетаріанського режиму". Хоча сама система харчування, побудована на вживанні рослинної їжі та запереченні необхідності включати до раціону людини продукти тваринного походження, виникла задовго до 19 століття. Витоки вегетаріанства сягають сивої давнини, зокрема в Стародавню Індію, де була поширена теорія переселення душ. Вірячи у цю релігійну доктрину люди, відмовлялися від м'яса тварин, боячись потурбувати душі померлих людей, які перебувають у тілі тварини. З тієї ж причини відмовлявся від м'яса і Піфагор, який жив у Стародавній Греції, а також численні його послідовники. Вже набагато пізніше вірування індусів втратили свою релігійну основу і трансформувалися в морально-етичну установку, що заперечує будь-яке насильство, у тому числі умертвіння тварин. Послідовниками вегетаріанства стали такі відомі особи,  Платон,  Гіппократ, Арістотель, Леонардо да Вінчі, Жан-Жак Руссо та інші.

Серед вегетаріанців існує поділ на:

• фруторіанців (суворі вегетаріанці- вегани) їдять лише злаки, фрукти, горіхи та овочі;

• лактовегетаріанців (крім рослинної їжі, дозволяють собі ще й молоко, а також молочні продукти);

• пескетаринці (не гидують включати до свого раціону рибу, а також молюсків та ракоподібних);

• лакто-ововегетаріанці (крім овочів та фруктів, їдять молоко та яйця).

Веганізм (веганство) — це спосіб життя, який характеризується, зокрема, надзвичайно ретельним вегетаріанством. Вегани  харчуються і користуються тільки рослинними продуктами, без жодних компонентів тваринного походження. Вони виключають  зі свого раціону м'ясо та рибу, але й будь-які інші продукти тваринного походження — яйця, молоко, мед тощо;  не носять одягу зі шкіри, хутра, вовни, шовку та навіть не користуються продуктами, які тестувалися на тваринах. Веганство це не тільки система харчування, веганство це ідея, спосіб захисту не тільки тварин, а й навколишнього середовища в цілому. Причини відмови можуть бути різними, але головна — небажання бути причетним до вбивства тварин і жорстокого поводження з ними.

Як у веганства, так і у вегетаріанства загалом, багато прибічників і противників. Веганство  має свої плюси та мінуси.

Що  крім морально-моральних аспектів, приваблює людей у ​​веганстві? На думку прихильників цієї системи харчування, відмова від їжі тваринного походження дає змогу очистити тіло від гормону страху, який викидається в кров тварини в момент смерті. І хоч жодне дослідження не знайшло цього наукового підтвердження, вегани продовжують у це вірити. Дуже спірним вважається і твердження, що відмова від м'яса робить людину м'якшою і менш агресивною. Але практика показує іноді інше. Так, Адольф Гітлер, який дотримувався вегетаріанства, відомий, як самий кривавий диктатор  ХХ століття. Серед плюсів веганства:

• низький відсоток розвитку серцево-судинних захворювань (ІХС, гіпертонію) серед прихильників веганства (рослина не містить холестерину, який відкладається на судинах, провокуючи розвиток інфаркту, атеросклерозу).

• серед веганів  практично немає людей з надмірною вагою (рослинна їжа багата на клітковину, яка швидко заповнює шлунок, викликаючи почуття ситості і при цьому містить мало калорій), цукровий діабет.

• вегани знаходяться у групі зниженого ризику щодо захворювання на деякі види раку (злаки, овочі та фрукти містять велику кількість вітамінів та антиоксидантів, які блокують процеси старіння та переродження клітин).

Основний недолік веганства полягає в тому, що ця система харчування обмежує надходження в організм людини білків тваринного походження. Адже вони важливі для нашого організму, оскільки є пластичним матеріалом для побудови тканин, імунних тіл, формених елементів крові. Багато веганів вважають, що альтернативою тваринним білкам можуть стати рослинні білки, якими багаті соя, горох, боби, квасоля. Однак рослинний білок відрізняється від тварини за амінокислотним складом і набагато гірше засвоюється організмом.

• Серед веганів дуже поширені важкі форми анемії, а все тому, що з відмовою від м'яса вони позбавляють себе такого важливого компонента, як засвоєного заліза (особливо багато його в червоному м'ясі).

• Бракує веганам і вітаміну А, яким багаті м'ясні продукти. Та й мінеральні речовини з рослинної їжі засвоюються набагато гірше, ніж із продуктів тваринництва.

Дієтологи з США провели сенсаційні дослідження, згідно з яким веганство та вегетаріанство підвищує ризики інсульту. Справа в нестачі вітамінів, які містяться в м’ясі. Вчені з Оксфордського університету провели нове дослідження, згідно з яким вегетаріанці і вегани більш схильні до інсультів, ніж люди, які вживають м'ясо. Результати дослідження показали, що у любителів «зеленої» їжі ймовірність інсульту на 20% вище, ніж у тих, хто не відмовляється від м'яса. Серед проаналізованих пацієнтів-вегетаріанців і веганів найбільш поширеним був геморагічний інсульт, при якому кров з артерій потрапляє в мозок.

Коментар доктора медичних наук, завідувача відділу дієтології та клінічних досліджень медично-профілактичних засобів Інституту екогігієни та токсикології ім. Ведмедя – Петра Карпенка: «Суворе вегетаріанство протипоказане маленьким дітям, вагітним жінкам, людям хворим на туберкульоз, обструктивний бронхіт, анемію. А от людям у зрілому віці без супутніх захворювань органів травлення вегетаріанство може принести користь. Особливо, якщо дотримуватися цієї системи харчування так, як радить Американська дієтологічна асоціація, тобто поєднувати рослинну їжу з молочною та обов'язково збагачувати раціон вітамінно-мінеральними комплексами, що містять вітаміни D, В12, а також кальцій та залізо. Але не поспішайте міняти систему живлення з наскоку. Різкий перехід на нову систему харчування може призвести до емоційного дискомфорту та фізичних недуг. Тому я радив би перед таким рішучим кроком проконсультуватися з гастроентерологом. Якщо шлунково-кишковий тракт не готовий до переробки великої кількості клітковини, можуть виникнути різні розлади травлення, запаморочення, слабкість. Тільки фахівець може підібрати вам оптимальну систему харчування, порадити якому виду вегетаріанства віддати перевагу: строгому, лактовегетаріанству або просто влаштовувати раз на тиждень вегетаріанські дні». Однозначно можна сказати, що харчування має бути різноманітним та збалансованим по основним поживним речовинам.

Міцного здоров'я всім!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net