logo Ukrainian flag
 
ВІЛ/СНІД: це потрібно знати.

Сьогодні важко зустріти людину, яка б не чула про ВІЛ та СНІД. Більшість, щоправда, впевнені, що ця проблема їх не стосується і ніколи не торкнеться. Щоб така впевненість була виправданою, щоб мати можливість надійно захистити себе та своїх близьких, необхідно знати, що є ВІЛ-інфекція сьогодні, у ХХI столітті.

Що таке ВІЛ?

ВІЛ (Вірус Імунодефіциту Людини) - один із найнебезпечніших для людини вірусів. Він вражає імунну систему, основне завдання якої – захищати наш організм від інфекцій.

Через кілька тижнів після інфікування розвивається симптоматика хвороби – підвищується температура, збільшуються лімфатичні вузли, з'являється біль у горлі, червоні плями на шкірі, пронос. Незрозуміле нездужання швидко минає, а іноді слабовиражені ознаки хвороби взагалі залишаються непоміченими.

Кілька років вірус веде "тихе" життя, не "докучаючи" людині. Але весь цей час він невпинно руйнує імунну систему, розмножуючись за рахунок її основних клітин – лімфоцитів. Зовнішньо ВІЛ-інфекція може проявлятися тільки збільшенням лімфатичних вузлів.

У чому різниця між ВІЛ-інфекцією та СНІДом?

СНІД (Синдром Придбаного Імунодефіциту) - це кінцева та найважча стадія розвитку ВІЛ-інфекції. Руйнівний вплив, який ВІЛ впливає на імунну систему людини протягом кількох років, призводить до розвитку імунодефіциту. А це означає, що будь-які інфекції, віруси та хвороби більше не зустрічають "відсічі" на своєму шляху, і організм вже не в змозі боротися з ними. У хворого на СНІД розвивається безліч важких хвороб, від яких він зрештою гине.

Чи існують ліки від СНІДу?

Середня тривалість життя ВІЛ-інфікованого за відсутності лікування становить 5-10 років. І хоча "чудодійна" вакцина проти ВІЛ та СНІДу поки не знайдена, дослідження у цьому напрямі йдуть швидкими темпами та досить успішно. Вже зараз існують лікарські препарати, які пригнічують розмноження вірусу, не дають хворобі прогресувати та не допускають переходу ВІЛ-інфекції до стадії СНІДу. Багато хворих, які почали лікування 15 тому, коли були відкриті ці препарати, і сьогодні почуваються цілком працездатними. Лікарі дають дуже оптимістичні прогнози щодо тривалості їхнього життя.

Хто схильний до ризику ВІЛ-інфікування?

У суспільстві поширена думка, що основні "постачальники" ВІЛ - це люди, які практикують ризикований спосіб життя: чоловіки з нетрадиційною сексуальною орієнтацією, споживачі ін'єкційних наркотиків, особи, які ведуть безладне статеве життя.

Проте за останні роки "обличчя" ВІЛ-епідемії сильно змінилося. У всьому світі, переважним став гетеросексуальний шлях передачі ВІЛ.

Споживачів ін'єкційних наркотиків та людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацією серед інфікованих стає дедалі менше, а от заражених при гетеросексуальних контактах – дедалі більше. Погрозливо швидко зростає кількість ВІЛ-інфікованих жінок. Як наслідок – різке збільшення кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями.

Як передається ВІЛ-інфекція?

У ВІЛ-інфікованої людини концентрація вірусу найбільш висока в крові, лімфі, спермі, вагінальному секреті та грудному молоці. Тому ВІЛ-інфекцією можна заразитися:

• при статевих контактах без використання презервативу;

• при використанні шприца (голки, розчину), яким користувався ВІЛ-інфікований;

• при переливанні зараженої крові;

• при пологах – дитина може заразитися від матері;

• при годівлі дитини груддю, якщо мати – носій вірусу.

У сльозах, слині, поті, сечі, блювотних масах, виділеннях з носа ВІЛ міститься в дуже низькій, недостатній для зараження концентрації.

Як не передається ВІЛ-інфекція?

• при рукостисканні та дотику;

• при поцілунку;

• при користуванні одним посудом;

• при кашлі чи чханні;

• через постільну білизну або інші особисті речі;

• при користуванні громадським туалетом;

• через укуси комах.

Як уникнути зараження ВІЛ?

Незважаючи на дедалі більше розширення епідемії ВІЛ, зараження можна уникнути. Правила профілактики прості, але надійні. Щоб повністю захистити себе від захворювання, достатньо:

• користуватись презервативами при статевих контактах;

• користуватись стерильними медичними інструментами.

Імовірність народження здорових дітей у ВІЛ-інфікованих матерів значно зростає, якщо під час вагітності жінки проходять лікування.

Навіщо мені потрібно знати, чи маю ВІЛ?

• Щоб зняти тривогу після ситуації, небезпечної щодо зараження ВІЛ;

• Щоб не заразити близьких та улюблених людей;

• Щоб бути більш уважним до свого здоров'я, оскільки будь-яке захворювання на фоні ВІЛ-інфекції протікає важче та потребує спеціального лікування. Особливо це стосується інфекцій, що передаються статевим шляхом, вірусних гепатитів, туберкульозу та інших захворювань;

• Щоб вчасно розпочати застосування спеціальних препаратів, що зупиняють розвиток хвороби, та не допустити розвитку СНІДу;

Раннє виявлення ВІЛ-інфекції дозволяє своєчасно розпочати лікування та значно покращити прогноз життя ВІЛ-інфікованої людини.

 

В.о.заступника завідувача Селидівської філії ДУ «ДОЦКПХ МОЗ»   Чепак Г.П.
Помічник лікаря епідеміолога  Ярушина Л.А.
 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net