На жаль, воду, яку ми вживаємо важко назвати безпечною. Вона є сприятливим середовищем для розмноження патогенних бактерій та вірусів. Деякі з них можуть викликати короткостроковий дискомфорт, а інші – призвести до летальних випадків.
Спалахи, епідемії з провідним водним фактором передачі завжди відрізняються гострим характером з ураженням великої кількості населення за короткий проміжок часу, з блискавичним розповсюдженням на значні території.
Загалом, згідно класифікації ВООЗ, існує 17 видів інфекційних хвороб, що поширюються через воду. Давайте розглянемо ті, що зустрічаються в Україні.
Ротавірус. Хвороба, що сьогодні часто зустрічається, особливо серед дітей. Їй характерні блювота, діарея, лихоманка, слабкість. Специфічної терапії ротавірусу немає, тому необхідно симптоматичне лікування та відновлення водно-електролітного балансу.
Холера. Її збудником є холерний вібріон, що розповсюджується через забруднену фекаліями воду. Часто перебіг хвороби проходить майже безсимптомно, проте інфекція може призвести до смерті буквально за кілька годин при відсутності належного лікування.
Тиф. Ця хвороба є бактеріальною інфекцією та викликана двома штамами сальмонели. Серед симптомів – підвищена тривалий час температура, діарея, наявність на грудях рожевих плям, збільшені розміри селезінки та печінки. Завдяки тому, що в Україні вода проходить попередню очистку перед централізованою подачею, випадки захворювання на тиф доволі рідкісні, до 25 на рік.
Лептоспіроз. Ця інфекція викликана бактеріями Leptospira. В організм вона потрапляє через забруднену воду та рослини сечею інфікованих тварин, у тому числі при купанні у водоймах. Серед симптомів – озноб, головний біль та біль у м’язах, діарея, блювота, крововиливи на слизових оболонках та шкірі, жовтяниця тощо.
Гепатити А та Е. Це хвороби, що вражають печінку. Вони виникають через вживання неякісної води, купання у забруднених водоймах, вживання інфікованих продуктів та через прямий контакт із хворим. Найбільш небезпечний з них – перший тип. Є декілька варіантів перебігу з дещо відмінними симптомами. Характерним є пожовтіння склер очей та слизової оболонки ротоглотки, потемніння сечі та знебарвлення калу. У гепатита Е симптоми подібні, проте він рідко переходить у хронічну форму.
Дерматомікоз. Це загальна назва грибкових інфекцій, що вражають шкіру по всьому тілу. Йому характерне почервоніння, лущення та свербіння шкіри.
На жаль, Україна продовжує бути країною з потенційною небезпекою інфікування збудниками, у т.ч. що передаються водним шляхом. Причиною такого явища є існування наступних проблем:
– для більшості населення джерелами питного водопостачання є поверхневі водойми, що несуть значне антропогенне навантаження і, як наслідок, постійно погіршується якість води у результаті забруднення органічними речовинами та збудниками інфекційних захворювань;
– відсутність надійних систем очистки та знезараження води, адекватних ступеню забрудненості, оскільки застосування хлорвмісних сполук є неефективним, особливо щодо патогенних вірусів.
Є значний ризик мікробної контамінації питної води у водорозподільній мережі в процесі її доставки до споживача та до місць безпосереднього вживання води. Це пов’язано із високою зношеністю водогонів і, як наслідок, з постійним виникненням аварійних ситуацій, що призводять до додаткового забруднення води.
Наступною причиною контамінації питної води є тривале її зберігання в ємностях.
Отже, як бачите, споживання неочищеної або недостатньо очищеної води може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Якщо так сталось, що ви опинились в умовах, коли вживання чистої води неможливе – скористайтесь таблетками для очищення води «Оазис». Таблетки для знезараження питної води вистачить на 10 літрів рідини. Протягом 15 хвилин ви матимете безпечну для споживання воду.
Вживання сирої не кип’яченої води і недоброякісних продуктів загрожує виникненню водних епідемій та харчових отруєнь, ознаками яких є: блювота, діарея, біль в животі, підвищена температура тіла.
Щоб попередити зараження, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:
• для пиття використовувати тільки кип’ячену або бутильовану воду;
• не пити воду з випадкових вододжерел;
• купатися тільки в спеціально відведених місцях;
• при заміських прогулянках мати з собою достатній індивідуальний запас питної води;
• воду для приготування їжі і господарських потреб брати тільки з перевірених вододжерел;
• не пити воду з водопроводу, призначеного для технічних цілей;
• овочі, фрукти, ягоди ретельно мити в проточній воді, обдавати окропом;
• мити руки з милом, особливо перед їжею і приготуванням їжі, після повернення з вулиці, користування туалетом;
• кип’ятіть воду, взяту з відкритої водойми для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду.
Пам’ятайте !!! Хвороботворні мікроби здатні протягом місяця і навіть більше жити і розмножуватися у воді. Дотримання рекомендацій збереже ваше здоров’я.
Зав. відділення епіднадзору (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Селидівської філії ДУ “Донецький ОЦКПХ МОЗ” Ольга Маруценко |