logo Ukrainian flag
 
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ РОЗПОВСЮДЖЕННЯ ЗНАНЬ ПРО АУТИЗМ.

Аутизм – це порушення розвитку, яке зустрічається приблизно у 1% населення земної кулі. Він зустрічається в країнах усього світу незалежно від расової приналежності, мови спілкування і соціального середовища. За оцінкою ВООЗ одна дитина зі 160 має будь-який із розладів аутистичного спектру.

Аутизм - це стан який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку. Притаманною рисою для дітей з аутизмом є дефіцит спілкування та уникнення комунікацій. Всі діти з аутизмом з особливим світосприйняттям та надзвичайними можливостями. Вони можуть годинами дивитися, як падає дощ, тому їх називають «діти дощу», їх не цікавлять заняття притаманні іншим дітям. Соціум сприймає їх, як мовчазних, відлюдькуватих людей, які всього лише потребують нашого розуміння і підтримки. Найбільш типовими симптомами аутизму є:

- Не достатній розвиток мови, відсутність мовлення. У дітей раннього віку, як правило спостерігаються порушення мови, вони надмірно сором’язливі, часто повторюють одні й ті ж слова по кілька разів поспіль. Дитина не розуміє мову інших людей, а лише односкладові слова команди «їж», «сядь», присутні ехолалії, повторює обривки елементів слів, які вона почула від інших людей або по телевізору.

- Дитина не сприймає навколишній світ, не реагує на події навколо нього. Більш того, з часом дитина починає активно уникати спілкування, не фіксує погляд на обличчі батьків, не обертається на мову. Зорова увага дітей з аутизму вкрай вибіркова і дуже короткочасна, дитина дивиться наче повз людей, не зауважує відсутності батьків.

- Дитина не переносить емоційного контакту з батьками, намагається вирватись з обіймів батьків, чинить опір фізичного контакту.

- Ніколи не грає з іграшками і навіть не виявляє до них інтересу. Гра дитини з аутизму полягає в наборі простих рухів – вона смикає шматок одягу, крутить мотузку, смокче частину іграшок.

- Дитина не проявляє інтерес до інших дітей, не грає з однолітками,  зазвичай вона грає сама, використовуючи предмети домашнього вжитку. Сюжетно-ролеві ігри з однолітками не розвиваються. Дитина не зауважує оточуючих, не вступає з ними в мовний контакт.

- Дитина, що страждає аутизмом, не може навчитися найпростішим навичкам самообслуговування (неможливо навчитися одягатися, самостійно ходити в туалет, умиватися, приймати їжу).

- Дитина з аутизмом потребує постійного контролю, не може оцінити небезпеки навколишнього світу (не може переходити вулицю, тому що не сприймає рухомі машини, не розуміє небезпеку, що виходить від падіння з висоти, гри з електроприладами).

- Дитина з аутизмом може дуже часто проявляти спалахи гніву і агресії (кусати свої руки, битися головою об меблі та підлогу). Дитина не вміє відчувати почуття жалю, на прохання батьків вона не реагує.

- Дуже часто у дитини з аутизмом присутній синдром нав’язливих рухів- вона розгойдується стоячи або сидячи, довгий час безцільно плескає в долоні, обертає і крутить різні предмети, вибудовує предмети і іграшки в акуратні ряди.

Всі діти з аутизмом унікальні по своєму, тому важливо це враховувати вчителям при плануванні навчальних процесів.

Є ряд особливостей, які потрібно враховувати при спілкуванні з дитиною з аутизмом.

Їм не подобається яскраве світло, фарби, скупчення людей, шум, незнайомі люди, погляд в очі та дотики. Комфортним середовищем для дітей з аутизмом є уникання різких рухів, не вимагати зорового контакту, розмова з дитиною напівголоса, терпляче очікування відповіді на питання.

Для цих дітей дуже важливо дотримуватися режиму дня, однаковості в їжі та одязі, Діти з аутизмом здатні навчатися, вони потребують уваги, тому потрібно зрозуміти та підтримати дітей у їх неспокійності, непосидючості, створити особливий простір в класі для дитини, або ж дати йому особливу річ, гру  для розвитку дрібної моторики рук (кубик-рубика, головоломки, пазли).

Прикладом соціального простору в таких випадках може бути сенсорна кімната, яка може стати тим безпечним місцем у школі для дитини. Діти з аутизмом без причини можуть начебто не реагувати на вашу присутність. Має бути цілісне розуміння життєдіяльності дитини і того, як маємо налаштовуватися на взаємодії з реабілітаційними центрами, закладами освіти, медичними закладами. Всі, хто опікується дитиною, мають чітко розуміти, над чим вони працюють, які показники динаміки.

Аутизм неможливо вилікувати, але можливо скоригувати і адаптувати до соціального життя.

 

 

Лікар з гігієни дітей та підлітків Селидівської філії Османова С.В.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net