logo Ukrainian flag
 
Обережно, ботулізм!

Ботулізм дуже тяжке харчове отруєння, особливо це небезпечно коли підчас воєнного стану виникає незадовільне забезпечення населення необхідними ліками і безпечними харчовими продуктами. Громадяни часто готують у домашніх умовах копчені, в`ялені, сушені, консервовані  м`ясні, рибні продукти, овочі, фрукти не дотримуючись затверджених правил для їх безпечного виготовлення.

У липні  поточного року у Хмельницькому зафіксували випадок ботулізму.  Постраждали одразу двоє, один із яких є внутрішньо переміщеною особою. Двоє чоловіків – 1971-го та 1982-го років народження, смачно повечеряли в`яленою рибою домашнього приготування, що, як виявилося, була заражена збудником ботулізму. І, хоча симптоми нездужання у них з`явилися уже наступного дня, за екстреною медичною допомогою хворі звернулися лише на третій день недуги. Один із хворих нарікав на появу сухості у роті, важкість ковтання, запаморочення та блювоту. В іншого – ще й двоїлося в очах та було затруднене дихання. Того ж дня обох шанувальників в`яленої риби госпіталізували із діагнозом “ботулізм” до Хмельницької інфекційної лікарні у стані середньої важкості. І це не єдиний такий випадок в Україні. Наприклад,  у Донецькій області було зареєстровано одночасно 8 випадків ботулізму років 10 тому, коли постраждалі вживали  в`ялену річкову непатрану рибу домашнього виготовлення.

Захворювання зазвичай розвивається, коли людина вживає їжу, що накопичила токсин внаслідок забруднення її та розмноження вегетативних форм збудника, тобто якщо в харчовому продукті виникли  анаеробні (безкисневі) умови. Таким чином реалізується харчовий шлях зараження.

Найчастіше це в'ялена або слабо просолена риба, ковбаса, шинка, м'ясні, рибні, овочеві, грибні консерви. Якщо, наприклад, консервування було проведено із закриттям скляної банки негерметичною (наприклад, поліетиленовою м'якою) кришкою, то в такому продукті не буде суворої анаеробізації й тому там не виникає умов для утворення ботулотоксину. Якщо ж така скляна банка була закатана металевою кришкою, то всередині такого продукту можливий анаеробізм, що призводить до утворення ботулотоксину в разі недотримання інших умов стерилізації. Якщо м'ясо тварин було заражене після смерті внаслідок неправильного зберігання туш, оброблене без дотримання  санітарних норм, недостатньої термічної обробки напівфабрикатів — все це може призвести до накопичення ботулотоксину. При домашньому варінні ковбас слід ретельно обробляти кишечник (який використовують як зовнішню плівку ковбаси), де могли б бути за життя тварини хвороботворні ботулінічні мікроорганізми. У виробництві консервів з овочів і грибів треба бути особливо обережними, щоб вимити з цих продуктів залишки ґрунту, що теж можуть містити ботулінічні палички або спори. Зараження риби можливе як ендогенно, так й екзогенно. Вирішальними є умови перевезення, обробки та зберігання риби. Так, риба, яку зберігають і перевозять навалом, без тари, буває в 7 разів частіше інфікована і нерідко вже містить ботулотоксин у м'якоті. Дуже небезпечним є тривале зберігання пораненої риби на поверхні ґрунту, тому що з нього теж можуть потрапити в глибину рани, де є анаеробні умови, спори ботулінічного збудника. Якщо з такої риби варити суп або смажити її, то токсин інактивується і захворювання не виникає. Але якщо така заражена риба буде використана для засо́лювання в слабкому посолі, копчення, в'ялення, то в ній можливе збереження ботулотоксину. Навіть при сильному солінні треба пам'ятати, що утворення ботулотоксину в такій зараженій рибі може відбутися до соління і, навіть, в перші дні після соління, допоки концентрація солі в продукті все ще недостатня, щоб затримати вироблення ботулотоксину. Накопичення ботулотоксину в продуктах харчування, як правило, не змінює їхніх органолептичних властивостей. Однак деякі штами  можуть змінити смак продукту. Людина, спробувавши таку їжу, відмовляється від подальшого вживання її, але для виникнення ботулізму іноді досить, щоб навіть слідові кількості ботулотоксину потрапили у ротову порожнину. Небезпечно вживати здуті консерви, навіть якщо смак та інші якості продукту не змінилися.

Сприйнятливість до ботулізму є дуже високою, але чутливість до ботулотоксину людини та тварин різна. Так токсин серотипу А, В, Е, рідше G, спричинює патологічний процес переважно у людей, а C й D є причиною ботулізму тварин (особливо великої рогатої худоби та коней) і птахів.  Захворіти на харчовий ботулізм можна в будь-якому віці, але якщо у дорослих хвороба відбувається в основному в результаті потрапляння самого ботулотоксину екзогенно з їжею, то у немовлят, особливо в віці до 6 місяців, можливий розвиток хвороби при попаданні спор до кишківника та їхньому перетворенню там у вегетативну форму з продукцією ботулотоксину.

Захворюють іноді не всі особи, що вживали інфікований продукт, що пов'язано з нерівномірністю, «гніздовим» характером розподілу ботулотоксину у твердому продукті. Перенесене захворювання не супроводжується виробленням антитоксичного імунітету, тому що імуногенна доза ботулотоксину у багато разів перевищує летальну. Можливі повторні випадки хвороби. При основному (з їжею) шляху потрапляння ботулотоксину останній може починати всмоктуватися вже в ротовій порожнині. Але основна маса ботулотоксину всмоктується без пошкодження слизової оболонки в тонкій кишці. При значній дозі інкубаційний період короткий (до декількох годин), симптоми наростають швидко, іноді стрімко.

Клінічно вирізняють такі варіанти ботулізму: харчовий ботулізм (97 % всіх випадків); рановий; ботулізм немовлят; невстановлений.

Інкубаційний період (період від часу вживання до появи перших ознак) при харчовому ботулізмі — від 8 годин до 10 діб, при рановому — 5—14 днів.. У більшості випадків існує пряма залежність між тривалістю інкубаційного періоду та тяжкістю перебігу: чим коротший інкубаційний період, тим тяжче перебігає ботулізм. Особливістю ботулізму є відсутність гарячки протягом всієї хвороби та нечіткість, поліморфізм клінічних проявів у перші дні хвороби, що пояснює велику кількість діагностичних помилок.

Клінічні прояви захворювання.

- Шлунково-кишкові прояви: різкий біль у животі, блювання, пронос змінюється закрепом, загальне нездужання і підвищення температури .

- Очні прояви: хворий скаржиться на відсутність чіткості зору, наявність «мушок», сітки перед очима і розмитість контурів. Характерним у цьому випадку є «синдром далекозорості», хворий погано бачить близько розташовані об'єкти й дуже чітко – далеко розташовані.

Дихальні розлади: наростаюча задишка, тахікардія.

При середній тяжкості захворювання з'являються проблеми з ковтанням, порушується мовлення. Наростає м'язова слабкість, з'являється двоїння в очах і важкість у віках.

Діагностика

Діагноз ставиться після збору анамнезу (встановлюються причини отруєння ботулізмом) та огляду хворого. Вирішальне значення мають характерні симптоми і результати лабораторної діагностики (токсин виявляється в крові хворого, блювотних масах, калі, сечі, промивних водах шлунка).

Лікування ботулізму та профілактика

Долікарська допомога – промивання шлунка, прийом ентеросорбентів, сифонна клізма. Чим раніше буде розпочато лікування ботулізму в людини, тим сприятливішим буде результат.

Специфічне лікування полягає в призначенні протиботулінічної сироватки. Застосування її особливо ефективне в перші три дні після початку захворювання.

Відновлення після ботулізму відбувається дуже повільно. Передусім це стосується м'язової сили і очних проявів. Порушення з боку ЦНС і роботи внутрішніх органів, як правило, проходять безслідно. У важких випадках можливий розвиток ускладнень, таких як гнійний паротит, аспіраційна пневмонія і гнійний трахеобронхіт, міокардит.

Якщо не проводити лікування, то смертність складає від 30 до 60%. Якщо проводити терапію, то смертність складає  до 10%.

У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Чим чистіше вимиті овочі перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед посолом, тим менша ймовірність потрапляння в продукт збудника ботулізму.

Заходи безпеки
• Рибу перед посолом в домашніх умовах необхідно очистити від нутрощів, ретельно промити зовнішню і внутрішню поверхні.
• Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок грунту, тому не рекомендується консервувати їх в герметично закритих банках в домашніх умовах.
• При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоту, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище.

• Важливо добре стерилізувати банки і кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.
• При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати консерви при температурі 100 ° С 5 хвилин для переходу спор в вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100 ° С - не менше 40 -60 хвилин з подальшим герметичним закриттям.
• Найменше здуття кришки - причина для категоричної відмови від вживання в їжу вмісту банки.
• Також необхідно категорично виключити придбання домашніх консервів, в'яленої, копченої, солоної риби та інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі, у приватних осіб.

Бережіть себе, при перших симптомах хвороби звертайтесь до лікарні.

 

 

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»

Підготувала Чайка Т.П.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net