logo Ukrainian flag
 
Обережно, отруйні павуки!

Катакурт або Чорна вдова.

Вид павуків, який поширений по всьому світу, їх укуси дуже небезпечні для життя людини. Особливу небезпеку становлять для маленьких дітей, хворих і людей похилого віку. Вдовами їх назвали тому, що після спарювання самки поїдають самців. Самки набагато ядовитіші самців, які небезпечні виключно в шлюбний період. Укуси чорних вдів призвели до летального результату більше людей, ніж інші види.

Ці павуки люблять заповзати в людське житло, де знаходять місця для полювання. За оцінкою фахівців, павуки ніколи не нападають першими й без причини. Найчастішими є випадки укусів у ногу, коли людина взуває старе взуття, попередньо не перевіривши його, яке самиці уподобали собі для гнізда. Після укусу на шкірі з'являється маленька червона цятка, що швидко блідне. Укус каракурта викликає психічну неврівноваженість у людини, пекучий біль, який через 15-30 хвилин розповсюджується по всьому тілу. У потерпілого виникає біль в області живота, слиновиділення і потовиділення, порушення роботи серця, поважчення дихання. Спеціальна протикаракуртова сироватка не завжди доступна, тому, не пізніше 2 хвилин місце укусу треба припекти палаючим сірником — він руйнує отруту. Опинившись в крові, отрута розноситься по всьому організму, викликаючи сильні, стійкі і хворобливі м’язові судоми. У важких випадках за відсутності медичної допомоги через 1-2 дні після укусу каракурта може наступити смерть.

Тарантул.

Рід отруйних і великих (3,5 см в довжину) павуків, що належать до сімейства павуків-вовків. Живуть практично у всіх теплих куточках світу. Теж відносяться до павуків-довгожителів (живе більше 30 років). До складу отрути входять токсальбуміни і ферменти (гіалуронідаза, протеази, кініназа та ін.). Викликає підвищення судинної проникності і порушення кальцієвого балансу, що призводить до крововиливів, некрозу у місцях укусу та у внутрішніх органах. Під час укусу відчувається сильний біль, згодом почервоніння шкіри і набряк. Біль зберігається впродовж доби. У місці укусу можна побачити дві плями, що знаходяться одна від одної на відстані 3-15мм (сліди хеліцер). Якщо здобич більша за самого павука, то павук розвертається до неї черевцем і струшує волоски в очі жертві, а потім кусає. Харчуються тарантули комахами, дрібними земноводними, може нападати на дрібних гризунів. Володіє токсичною отрутою, що є смертельним для багатьох тварин. Летальних випадків серед  людей не зареєстровано.

Жовтий павук Хейракантіум.

Ці павуки невеликі, максимум досягають 20 міліметрів у довжину. Мають примітне забарвлення – жовтий тулуб та червону голову. Також  відрізняються від інших – масивними щелепами, або ж як їх ще називають у народі "червоними зубами". Мешкає практично по всій Європі. Зазвичай ховається в листі, згорнутому в трубочку. Його отрута вважається найтоксичнішою серед всіх європейських павуків. Після укусу жовтосумого павука кілька днів може спостерігатися нудота і головний біль. Зазвичай місце укусу червоніє, з’являється набряк. У людей, схильних до алергії, можуть з’явитися пухирі, а також підвищення температури та артеріального тиску. Може почати боліти не лише місце укусу, а й усе тіло, заніміти ноги.У важких випадках симптоми отруєння проходять лише через 10 діб. Отримати укус від цього павука можна тільки випадково – через необережність. Європейські види цих павуків – безпечні, а ось після укусу південних видів довго залишаються незагойні нариви.
Аналізуючі статистику звернень людей з приводу укусів павуками та лабораторні дослідження з видової ідентифікації, приходжу до висновку, що на території, підвідомчій Мар’їнській філії даний вид павуків дуже розповсюджений. На відміну від інших своїх родичів Хейракантіум не полохливий, а навпаки, — дуже агресивний. Коли хтось його потурбує або випадково наступить, одразу стрибає вперед і миттєво проколює шкіру жертви. Фахівці стверджують, що жовтих павуків приваблює запах бензину, тож вони можуть жити навіть під паливною системою авто. Так вони і мігрують. Якщо проникає в житло, вибирає куточки, де його не турбують прибиранням довгі місяці. Серед всіх випадків покусів, часто є випадки, коли покус відбувається вночі в ліжку і потерпілий просинається від нестерпно різкого болю в місці укусу.

Павук Великий аргіопа.

Це один з трьох видів отруйних павуків, які зустрічаються в Україні. Великий аргіопа, якого в народі прозвали павуком-зеброю чи павуком-осою, не може завдати смертельної шкоди людині. Втім, арахнологи попереджують, що краще не контактувати з павукоподібними, адже їх укус дуже болючий. Окрім того, залишається вірогідність появи нариву, набряку, почервоніння та болючості на місці укусу після контакту із павуком, який може продовжити неприємні відчуття на декілька днів.
Батькам радять попередити дітей про небезпечність гарного та барвистого павука, який своїм чорно-жовтим забарвлення нагадує осу, аби застерегти їх від  наслідків укусу.

Домедична допомога при укусі павука.

При укусі отруйних павуків слід діяти так, як і при укусі отруйних змій. На це вказує п. 4 Порядку надання домедичної допомоги постраждалим при укусах тварин та комах, затвердженого наказом МОЗ від 16.06.2014 № 398.

Насамперед переконайтеся, що небезпека минула. По змозі запам’ятайте або сфотографуйте павука.

Рясно промийте уражену ділянку дезінфікувальним засобом — перекисом водню або хлоргексидином — чи мильною водою. Забинтуйте рану або ж наклейте на неї пластир.

Зафіксуйте уражену частину руки або ноги за допомогою гілки чи дошки. Знерухомлення кінцівки дасть змогу запобігти швидкому розповсюдженню отрути по організму. Перед цим зніміть з руки прикраси.

Якщо павук укусив за руку або ногу, накладіть пов’язку трохи вище місця ураження, щоб запобігти розповсюдженню отрути. Дуже важливо, щоб накладена пов’язка не була надмірно тугою та не заважала циркуляції крові в руці або нозі.

Накладіть на уражену ділянку холодний компрес. Для цього скористайтеся пляшкою з холодною водою або міхуром з льодом.

Дайте потерпілому випити багато рідини — це допоможе вивести отруту з організму.

Через небезпеку появи алергічної реакції дайте потерпілому протиалергійний препарат.

Після того, як провели невідкладні заходи, обов’язково зверніться по професійну медичну допомогу.


Заходи безпеки:

– не чіпайте павуків руками;

– не бийте їх на тілі;

– частіше робіть прибирання малодоступних місць;

–  для ночівлі в польових умовах вибирайте рівні майданчики без каменів, тріщин грунту, пучків сухої трави. Вхід у намет щільно закривайте. Одяг, взуття оглядайте перед використанням;

–  у приміщеннях на вікнах встановлюйте сітки, знищуйте павукоподібних за допомогою інсектицидів.

 

Ентомолог  Мар’їнської філії
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»       Яніна  Вербицька
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net