logo Ukrainian flag
 
НЕБЕЗПЕКА ДИКОРОСЛИННИХ ГРИБІВ.

На сьогоднішній день ситуація в Донецькій області ускладнилася з нагоди отруєнь людей дикорослинними грибами. В Україні близько 80 видів потенційно небезпечних для здоров'я людини грибів, з яких 10-15 становлять реальну загрозу для населення, тому тема дикорослими грибами є дуже актуальною.

За статистикою найбільше кількість отруєнь реєструється у східних областях, де знаходиться і Донецька область (лісова та степова зона). Це пов'язано з тим, що грибний промисел не є традиційним для населення, а звідси й відсутність гідного рівня знань про місця проростання та морфологічних ознак грибів, забруднення їх хімічними речовинами, на що впливає складна екологічна ситуація в цьому регіоні.

Всі гриби поділяються на 2 групи: їстівні та неїстівні, а їстівні на безумовно та умовно їстівні.

Безумовно їстівні гриби (білий гриб, підберезник, подосиновик, маслюки, маховик, печериця, опеньок, лисички, єжевик). Умовно їстівні гриби (строчки, сморчки, сироїжки).

До групи неїстівних грибів належить желчний гриб, до отруйних бліда поганка, мухомор, свинушка.

Бліда поганка (розрізняють зелена, жовта, біла) - ці гриби ростуть з липня до жовтня. Отруйна речовина (аманіти, фаллоідин) є найсильнішими отрутами. Смертельні наслідки до 60%. Строчки - смертельні наслідки 25% випадків, сезонність - квітень, травень і початок червня. Отрута – гірометрин, після вживання страв зі свіжих грибів. Токсичний початок мухоморів - отрута мускарин, подібна до токсину свинушок, що призводить до летальних наслідків. Отрута грибів не руйнується навіть при кип'ятінні. Ознаки отруєння наступають  через 10-12 годин, при цьому відзначається бурхливий розвиток шлунково-кишкового розладу, блювота, різкий біль у животі, жовтяниця, несвідомий стан.

Кілька порад, щоб не отруїтися грибами:

1. Купуйте гриби у магазинах за наявності сертифікатів якості.

2. Не можна купувати гриби в невстановлених місцях для торгівлі, у продавців уздовж автомобільних доріг, стихійних ринках, т.к. у цих місцях відсутні ветеринарно-санітарний контроль.

3. Не збирайте гриби поблизу трас, сміттєзвалищ, сміття та промислових відходів, у лісопосадках, у дворах житлових будинків.

4. Ніколи не беріть у кошик гриби, які не знаєте.

5. Ніколи не використовуйте домашні методи визначення отруйності грибів (за допомогою цибулини, срібних ложок) – вони помилкові.

6. Якщо Ви придбали їстівні гриби, промийте, зваріть не менше 3 разів. Готову страву зберігайте в холоді в емольованому посуді, але не більше доби.

 

Фахівець     Костенко М.М.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net