logo Ukrainian flag
 
Контузія – підступна травма, яка маскується під «незначну втому».

Контузія ― це загальне ураження організму внаслідок різкого механічного впливу, наприклад, від вибуху снаряду (повітряної, водяної чи звукової хвилі, удару об землю чи воду тощо). Вона не обов'язково супроводжується механічними ушкодженнями органів і тканин. Контузію можуть отримати не лише військові, а й цивільні, які зараз дуже страждають від обстрілів.

Характерною ознакою контузії є втрата свідомості (до коми). У легких випадках свідомість втрачається на кілька хвилин, у важких — на кілька днів і навіть місяців. Наслідки контузії є різноманітними — від тимчасової втрати слуху, зору, мовлення з подальшим частковим чи повним їх відновленням, до важких порушень психічної діяльності. Після повернення свідомості відзначається сильний головний біль, нудота й блювання (незалежно від приймання їжі), запаморочення, особливо під час поворотів голови, амнезія, порушення слуху й мовлення. Найбільш різкі порушення слуху, до самої його втрати, можливі при баротравмі. Наслідками важкої контузії є швидка втомлюваність, що довго зберігається, погане самопочуття, підвищена дратівливість.

КОНТУЗІЯ ГОЛОВНОГО МОЗКУ

Найважче протікає контузія головного мозку, для якої характерний розвиток як загальних порушень (втрата свідомості, порушення дихання, кровообігу тощо), так і пов'язаних із локалізацією осередку ураження мозкової тканини. Якщо осередок контузії розташовується в області передньої та задньої центральних звивин лівої півкулі головного мозку виникають розлади, паралічі й порушення чуттєвості відповідно. Під час забою лівої лобної чи скроневої доль можливе порушення мовлення тощо. Контузія головного мозку може супроводжуватись крововиливом і стисненням тканин мозку кров'ю. Наслідками контузії головного мозку в пізньому періоді можуть бути епілептиформні напади.

Симптоми контузії нагадують, в основному, симптоми струсу та забою мозку. При цьому виді ураження часто спостерігаються кровотечі з вух і носа, відзначається глухонімота. Зазвичай цей розлад минає, але термін відновлення може бути різним. Під час повітряної контузії, також як і під час струсу головного мозку, часто виникають гострі чи затяжні психічні розлади, запаморочення, головний біль, дратівливість, нестриманість. Іноді на тривалий час залишаються вегетативні розлади: підвищена пітливість, серцебиття, сонливість, синюшність кистей рук, припливи до голови тощо.

КОНТУЗІЯ ОЧЕЙ

Контузії очного яблука прийнято розділяти на прямі (удар по очному яблуку крупним предметом, наприклад кулаком, м'ячем чи тріскою від дров) й непрямі (наприклад, струс тулуба при падінні). Залежно від сили й напрямку прямого удару, а також маси та швидкості травмованого об'єкта розвиваються зміни від незначного крововиливу до товщі вій до найважчих ушкоджень, до самого розриву та навіть руйнування очного яблука .Сильний прямий удар в область ока призводить до короткочасного зсуву всіх структур назад. Проте оскільки очне яблуко — замкнута структура, наповнена рідиною, що не стискається, такий зсув неминуче спричиняє настільки ж різке розтягнення фіброзної капсули ока в ширину.

В гострому періоді після травм і контузій головного мозку постраждалим слід накладати холод на голову, повний спокій. Хворого необхідно покласти на бік (при блюванні блювотиння може потрапити до дихальних шляхів). При відкритій травмі черепа передусім слід зупинити кровотечу як внутрішньої, так і зовнішньої. Після травм і контузій хворому небажано працювати в шумних і тісних приміщеннях, йому протипоказана спека.

Бережіть себе!

 

 

Інструктор-дезінфектор  Мар’їнської філії  ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»       Світлана Пшенична

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net