logo Ukrainian flag
 
СІЛЬ І НАШЕ ЗДОРОВ’Я.

Сіль – це невід`ємна частина практично будь-якої страви. Вона вкрай необхідна для життєдіяльності людини. Щодня більшість з нас використовує сіль у харчуванні. Проте слід робити це збалансовано – знаючи про корисні та шкідливі властивості солі.

Факти про сіль.

- Поварена сіль, або харчова сіль (хлорид натрію, NaCl; столова, кам`яна або харчова сіль) - харчовий продукт, що виглядає, як безбарвні кристали. Сіль природного походження має домішки інших мінеральних солей, які можуть надавати їй відтінки різних кольорів (сірого чи бурого). Виготовляється у різних видах: великого та дрібного помелу, чиста, йодована, тощо.

- Сіль поділяється на види: кам`яна, кухонна, екстра, йодована, морська, екзотична.

- Сіль (хлористий натрій) містить у своєму складі також марганець, залізо, кальцій, фтор, цинк та інші мікроелементи.  Основні складники солі – це хлор і натрій. Хлор є основною складовою шлункового соку. Соляна кислота, до складу якої він входить, допомагає розщеплювати та перетравлювати білки, а також вбиває хвороботворні бактерії, що потрапляють із їжею. Іони хлору беруть участь у проведенні нервових імпульсів. Натрій підтримує кислотно-лужний та водно-сольовий баланс організму, бере участь у переміщенні глюкози та амінокислот через мембрани клітин у всьому організмі, у передачі нервових імпульсів, а також у нормалізації складу крові, лімфи та міжклітинної рідини. У травленні натрій сприяє засвоєнню вуглеводів. Ще одна функція натрію – участь у скороченні м`язових волокон разом із кальцієм.

Користь солі.

- До складу багатьох тканин організму входять мікроелементи, що містить сіль. Тому використання її в їжі заповнює природний недолік, який може бути в організмі. Сіль відновлює водно-сольовий і кислотно-лужний баланс в організмі, нормалізує рівень шлункового соку, є природним антибіотиком, що знищує бактерії у продуктах. Сіль здатна утримувати вологу в організмі людини. Нестача солі може призвести до зневоднення організму, у важких випадках при нестачі солі в організмі, можна захворіти на специфічну хворобу - гіпонатріємію.  Йодована сіль є найнадійнішим і найпростішим способом профілактики дефіциту йоду в організмі.

Шкідливість солі.

- При багаторазовому перевищенні денної норми вживання солі вона починає накопичуватися в організмі, що призводить до перевищення нормального вмісту натрію та хлору в тканинах, формуються набряки, підвищується артеріальний тиск. Це супроводжується спазмом судин, зокрема й у мозку. Підвищення вмісту натрію згубно впливає на роботу нирок, у результаті порушується виділення сечі. Надлишок солі загальмовує обмінні процеси в організмі, що призводить до кисневого голодування, яке згубно впливає на роботу серцевого м`яза (ризик інсульту, інфаркту). Люди, які споживають продукти з великим вмістом солі, мають високий ризик розвитку сечокам`яної хвороби.

Яку сіль краще споживати?

- Це цікаве та дуже риторичне питання! Якщо ви звернетесь до інтернету, то у 99% випадків прочитаєте, що «найкраще використовувати виключно натуральну морську сіль». Я, як лікар гігієніст-епідеміолог, вважаю що це чистий маркетинговий хід. Це видно і за ціною морської солі, вона значно дорожча за звичайну кам'яну сіль. Що ж таке морська сіль? Її отримують шляхом випарювання морської води - при цьому зберігаються корисні мікроелементи: магній, калій, кальцій, йод. У кам'яній солі кількість мікроелементів менша, ніж у морській солі. За походженням кам’яна сіль є різновидом морської, котра також утворилася з морської води та відклалася у геологічних породах на багато мільйонів років раніше. За хімічним складом морська сіль - це той же хлорид натрію (NaCl), що і звичайна кухонна сіль. Але все живе на землі, у тому числі і людина, вживають сіль за її солоність, тобто за вміст хлориду натрію. Кам’яна сіль утворилась з морської води багато-багато мільйонів років тому. Але чому у кам’яній солі менше мікроелементів ніж у сучасній морський? А може тому, що древні океани та моря були значно чистіше, ніж сьогоднішні? А може мікроелементи у сучасній морській солі мають не природне, а техногенне походження (мабуть ви багато читали про чистоту наших морів та океанів)? Вирішуйте це питання самі. Безумовно, вважаю морську ціль корисною у медицині. Вона там і використовується: при лікуванні шкірних захворювань, таких наприклад як псоріаз. Як лікувальна речовина в аптечній та звичайній торговельній мережі продається  сіль для ванн.

Наша країна славиться найкрупнішим у Європі родовищем кам’яної солі. Воно розташоване у м. Соледар неподалік від м. Бахмут. Виробником є ДП «АРТЕМСІЛЬ». Його історія починається з 1881 року, коли було введено в експлуатацію першу соляну шахту – «Брянцевський спис». На сьогодні це одне з найбільших підприємств Східної Європи, яке працює за прогресивними технологіями випуску, переробки, пакування та відвантаження солі та реалізує свою продукцію як в Україні, так і далеко за її межами. Своєю екологічно чистою продукцією ДП «АРТЕМСІЛЬ» забезпечує низку галузей. Серед них харчова, хімічна, нафтова, металургійна, енергетична, машинобудівна промисловості, сільське господарство, фармацевтика, косметологія, ЖКГ та інші сфери народного господарства. Відпрацювання покладів родовища кам'яної солі здійснюється шахтним способом на глибині 200 - 300 м. У результаті більше ста років підземних робіт у товщі Землі утворилася система виробок довжиною понад 200 км, видобуто понад 250 000 000 т солі. У відпрацьованих галереях відновлено підземну каплицю, що існувала до революції 1917 року, проводяться культурні заходи (симфонічні концерти та інше). У шахтних виробках, де вже не ведеться видобуток солі,  розміщено спелеосанаторій «Соляна симфонія», в якому успішно лікують захворювання органів дихання. Популярністю серед туристів користуються екскурсії до соляної шахти, екскурсії носять, окрім пізнавального, терапевтичний характер.

Хімічний склад Артемівської (Бахмутської, Соледарської) солі наступний:

Хлористий натрій - 98,36 %; Сульфат натрію - 0,118 %; Сульфат кальцію - 1,04 %; Сульфат магнію - 0,08 %; Оксид заліза (III) - 0,0027 %. Сіль відповідає вимогам ДСТУ 3583:2015 «Сіль кухонна». Вона стерильна та має бактерицидні властивості.

Нажаль сьогодні ви не побачите у торгівельній мережі  знайому з дитинства пачку солі виробництва ДП «АРТЕМСІЛЬ».

Війна прийшла у наш край, у нашу країну. Наші воїни ЗСУ відстоюють міста Соледар та Бахмут, але, нажаль, промислове підприємство ДП «АРТЕМСІЛЬ» знищено, принаймні поверхневий комплекс. Але ми всі віримо, що після нашої перемоги, все відновимо та відбудуємо і будемо бачити на полицях магазинів таку звичайну для нас пачку Артемівської солі.

Але повернемося до нашого здоров’я.

Норми споживання солі:

- Всесвітня організація охорони здоров`я (ВООЗ) рекомендує обмежувати споживання натрію 2 грамами на день для дорослих, що відповідає 5 грамам кухонної солі. При цьому слід враховувати, що до цієї кількості входить сіль у напівфабрикатах, соусах, консервах тощо, а джерелами натрію можуть бути й інші продукти або харчові добавки. При підвищеному потовиділенні (при занятті спортом, у спеку) кількість споживання солі потрібно збільшити, як і при деяких захворюваннях.

Як зменшити споживання солі:

- під час приготування їжі додавайте солі трохи менше, ніж зазначено у рецепті;

- для приготування страв замість наборів спецій використовуйте свіжі трави, тому що в сухих спеціях як консервант додається сіль;

- зменшить споживання напівфабрикатів, тому що в них міститься підвищена кількість солі;

- купуючи овочі в магазині, обирайте свіжі чи заморожені, а не консервовані;

- замість солі у багатьох випадках можна використовувати лимонний сік;

- зменшить споживання ковбасних та копчених виробів, а також соусів та різних добавок, наприклад кетчупу та соєвого соусу;

- не виставляйте сіль на стіл.

Цілком від солі відмовлятися не варто. Вона є необхідним компонентом для здорової життєдіяльності організму людини – але приносить позитивний ефект лише в тому випадку, якщо дотримуватися норми  її споживання.

PS. Якщо деякий текст Вам здався рекламою – це не так. Все чисто професійно та патріотично.

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net