logo Ukrainian flag
 
Сіль і життя.

Зовсім без солі не може прожити жодна людина. ЇЇ видобувають в Україні і по всьому світу. Наші запаси солі є найбільші у Європі, її настільки багато,що посипавши сіллю всю планету, можна  вкрити її  наче сніжною ковдрою. Щороку у світі споживається понад 240 млн тонн солі. Тому щодня із сольових копалень необхідно видобувати понад півмільйона тонн цієї кристалізованої речовини.

Сіль - хімічна сполука, що складається з натрію і хлору (NaCl) Сіль є одним з найбільш спірних продуктів. Обійтися без неї в кулінарії практично неможливо. У тілі здорової людини міститься приблизно 100 г натрію. Він забезпечує роботу калієво-натрієвої помпи, завдяки якій поживні речовини надходять у клітини та виводяться продукти розпаду. Плюс до всього, сіль потрібна організму в якості елемента, який бере участь в життєво важливих обмінних процесах.

Так чому ж сіль має погану репутацію? Усі знають про шкоду надлишку надходження солі до організму. В Україні, згідно з оприлюдненою статистикою, 38.2% усіх летальних випадків становиться через надмірне вживання солі.

Сіль затримує воду в організмі.

Саме натрій затримує воду в організмі, викликає набряки, збільшує навантаження на серце і судини. Надлишковий вміст води в кровоносній руслі змушує артеріальні судини працювати швидше. Це призводить до того, що судини перестають вчасно звужуватися і розширюватися, в результаті підвищується тиск, зростає ймовірність розвитку інсульту.

Сіль витісняє з організму кальцій.

Натрій, що входить до складу кухонної солі, є антагоністом кальцію. Тому надлишок натрію в організмі призводить до виведення кальцію.
Кальцій необхідний не тільки для формування кісткової тканини, він бере участь, наприклад, в скороченні серцевого м'яза. Якщо кальцію в крові недостатньо, організм починає забирати його з кісток, формується остеопороз

Сіль сприяє ожирінню.

Коли в організмі не вистачає натрію, активуються смакові рецептори у ротовій порожнині, які розрізняють солону їжу, і людині хочеться з’їсти  чогось солоненького і чим більше посолена їжа, тим вище ймовірність, що людина переїсть. В результаті ми маємо зайві кілограми.

Зменшення споживання солі позитивно впливає на наше здоров'я і самопочуття. Вчені наголошують, що безпечна добова кількість солі в середньому становить 3-5 г

Тож як ми можемо уникнути «сольової пастки»? Перш за все  поступово зменшуйте в своєму раціоні до 2-2,5г на добу кількість солі. 2, 5 г - це сумарна  кількість явної солі, яка додається при приготуванні страв, і прихованої, яка міститься в продуктах - хліб, ковбаса, пластівці, сир. Тим, хто страждає гіпертонією, ішемічною хворобою серця, цукровим діабетом, варто вживати не більше 1,5 г солі на добу. Бажано зменшити споживання напівфабрикатів, які слід розігрівати у мікрохвильовці чи духовці, та консервації. Використовуйте різноманітні замінники солі у щоденному раціоні. Найбільш популярними є зелень та сушені трави, такі як розмарин, базилік, орегано і чебрець. Відмовтеся не тільки від солі, але і від солоних продуктів (солоні огірки і помідори, сосиски, ковбаси і т.д.), і всього за тиждень артеріальний тиск знизиться на 7-10 мм рт. ст. підуть 7-8 кг зайвої ваги.

Проте нестача солі в раціоні також може спровокувати серйозні порушення з боку серцево-судинної та нервової системи, викликати цироз печінки, судоми, набряки та слабкість м’язів. У марафонців під час забігу може статися летальна гіпонатріємія через надмірне вживання води, яка вимиває натрій з організму.

Використовуйте сіль обережно, захистіть своє здоров’я.

 

Лікар з загальної гігієни            Галина СКРИПКА
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net