logo Ukrainian flag
 
4 лютого Всесвітній день боротьби з раком.

Рак - це загальне позначення більш ніж 100 хвороб, які можуть вражати будь-яку частину організму. Одним з характерних ознак раку є швидке утворення аномальних кліток, що проростають за межі своїх звичайних границь. Згідно з даними, опублікованими в журналі JAMA Oncology, вік першої задокументованої пухлини - 225 млн років.

Учені з Вашингтонського університету в Сіетлі виявили в горгонопса, хижої рептилії, що жила в епоху пізнього палеозою, одонтому - ракоподібну пухлину, що представляє собою порок розвитку зубів. Раніше такі пухлини вже знаходили в мамонтів і інших тварин льодовикового періоду, зараз вони поширені серед ссавців. У 2013 році була опублікована робота, у якій повідомлялося про знайдений в одній з хорватських печер ребер неандертальця, що страждав від раку кісток. Карциномою запропонував називати пухлину, що жив в ІV-ІІІ століттях до н.е. давньогрецький лікар Гіппократ, що описав кілька видів раку. А в І столітті до н.е. римський лікар Авл Корнелій Цельс запропонував лікувати рак видаленням пухлини.

Щорічно більшість випадків смерті від раку походить від раку легенів, шлунка, печінки, товстого кишечнику й молочної залози.

Близько 30% випадків смерті від раку викликано п’ятьма основними факторами ризику, які пов'язані з поведінкою й харчуванням, такими як високий індекс маси тіла, недостатнє вживання в їжу фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну й вживання алкоголю.

Інфекції, що викликають рак, такі як вірусні гепатити і папіломовіруси, призводять до 20% випадків смерті від раку в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Вживання тютюну є самим значним фактором ризику розвитку рака, який призводить до 22% глобальних випадків смерті від раку й до 71% глобальних випадків смерті від раку легенів. Перша після сну ранкова сигарета - найважливіший фактор розвитку ракових захворювань легенів, шиї й голови...

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в 2020 році на онкологічні захворювання припало близько 10 млн смертей. Найпоширенішими (з точки зору нових випадків) були рак грудей, легенів, товстої і прямої кишки, простати, шкіри та шлунка. При цьому найбільше смертей в 2020-му було зафіксовано внаслідок захворювання на рак легенів.

За прогнозами, смертність від раку буде продовжувати зростатися і у 2030 році відбудеться 13,1 мільйона випадків смерті від раку.

Основні поради з профілактики онкологічних захворювань.

1. Що робити? Проходити профілактичні огляди. Вчасно звертатися до лікаря з приводу будь-яких захворювань і порушень здоров'я. Строго виконувати всі рекомендації лікарів по обстеженню й лікуванню захворювань, в першу чергу тих, котрі можуть бути передпухлинними. Жити здоровим і повноцінним життям.

2. Чого не робити? В першу чергу позбутися шкідливих звичок, не курити. І, у другу - не забивати собі голову зайвими переживаннями з приводу можливого захворювання на рак, якщо Ви ведете здоровий спосіб життя.

3. Чи можна уберегтися від раку?

Способів на 100% уберегтися від раку немає і бути не може. Можна говорити про зниження імовірності занедужати в порівнянні із середніми цифрами для даної місцевості і даної вікової групи. Проте, дані статистики, багатий досвід практичної онкології дозволив виявити багато закономірностей у виникненні і розвитку рака. Цей досвід використовується для рекомендацій з найбільш раціонального способу життя, що дозволяє значно знизити ризик захворюваності.

ПЕРВИННА ПРОФІЛАКТИКА - це насамперед усунення канцерогенних факторів, більшість з який обумовлені способом життя, і підтримки здоров'я в цілому. Відмовлення від паління, зміна дієти, добавки вітамінів і мікроелементів, своєчасне лікування хронічних хвороб реально знижують імовірність занедужати раком.

ВТОРИННА ПРОФІЛАКТИКА містить у собі виявлення, лікування і спостереження груп ризику - людей, що вже мають хронічні чи передракові захворювання, що знаходяться в тривалому контакті з канцерогенними факторами, що мають сімейну схильність до раку. Найбільш ефективні програми масового огляду по виявленню раку і передракових захворювань шкіри, слизової оболонки рота, губ (огляд і цитологічна діагностика), рака шийки матки (цитологічна діагностики), молочної залози (пальпація, мамографія, термографія), щитовидної залози (пальпація, УЗД), прямої й сліпої кишки (пальцеве дослідження кишки, аналіз калу на сховану кров).

Американське ракове товариство опублікувало шість основних принципів дієти, що сприяє зменшенню ризику розвитку рака:

Профілактика ожиріння. У деяких експериментах на тваринах було показано, що споживання більш калорійної їжі приводить до збільшення росту пухлини. Частота розвитку деяких пухлин у людини знаходиться в залежності від фізичного навантаження, що може приводити до витрати калорій, отриманих з їжею.

Зменшення споживання жиру з їжею. Епідеміологічні дослідження й експерименти на тварин свідчать про прямий взаємозв'язок між споживанням жиру і частотою розвитку рака молочної залози, товстої кишки і простати.

Включення в щоденну дієту різних овочів і фруктів. Доведено в експериментах на тваринах, що овочі і фрукти, що забезпечують організм клітковиною, вітамінами і хімічними речовинами (органічними), запобігають розвиток пухлин.

Споживання їжі, збагаченої клітковиною. Нерозчинна клітковина зменшує тривалість переварювання їжі, і в зв'язку з цим зменшується контакт між канцерогенами і клітинами слизової оболонки кишечнику. Волокниста рослинна клітковина є стимулятором діяльності кишечнику, вона поглинає і нейтралізує канцерогенні продукти розкладання жовчних кислот, що надходять ззовні й утворяться в організмі. До рослинних продуктів багатим клітковиною відносяться:

  1. зернові (пшениця, кукурудза, гречка, жито, овес, ячмінь, рис),
  2. бобові (волокниста квасоля, зелений горошок).

Обмеження споживання алкогольних напоїв. Надмірне споживання алкоголю приводить до розвитку раку ротової порожнини, стравоходу, печінки і молочної залози.

Обмеження споживання копченої й утримуючої нітрити їжі. Копчення може сприяти утворенню канцерогенних речовин у їжі. При взаємодії нітритів з білками в кислому середовищі шлунка утворюються високо канцерогенні нітрозоаміни.

Пам’ятайте! Запорукою профілактики раку є активний та здоровий спосіб життя, правильне харчування, відмова від тютюнокуріння та надмірного вживання алкоголю, своєчасне проходження медичних обстежень.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net