logo Ukrainian flag
 
Профілактика правця під час воєнного стану.

Правець відноситься до смертельно небезпечних інфекцій. У період воєнного стану ця хвороба набула додаткової актуальності. Кожне поранення в умовах війни – куля, колючий предмет чи ударна хвиля, підвищують ризик додатково інфікувати рану правцем – гострим інфекційним захворюванням, яке уражає нервову систему.

Хворобу викликають спори бактерії Clostridium tetani, які є скрізь в навколишньому середовищі, включаючи ґрунт, пил та гній. Інфікування відбувається, коли ґрунт потрапляє у рану або поріз, через укуси тварин, внаслідок травмування гострими предметами, уламками металу та деревини.

Інкубаційний період зазвичай становить від 3 до 21 дня (в середньому 10 днів). Симптоми:

- спазм щелепних м’язів, стискання щелеп;

- труднощі при ковтанні;

- асиметрія обличчя;

- спазми черевних м'язів;

- спазми м'язів по всьому тілу від кількох хвилин до кількох тижнів;

- гарячка;

- пітливість;

- підвищений кров'яний тиск і швидкий пульс;

- утруднення дихання.

 

В умовах війни ризик поранень дуже високий, а адекватна обробка рани не завжди можлива.

Єдиний спосіб захистися від правця – вакцинація. 96% людей, що мають щеплення від правця, не хворіють.

Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Імунітет не зберігається все життя.

Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше отримали щеплення, проводять у віці 26 років. Подальша планова ревакцинація відбувається кожні 10 років.

У разі отримання травм з порушенням цілісності шкіри та слизових оболонок потрібно негайно проводити екстрену профілактику правця: хірургічну обробку рани та щеплення. Залежно від характеру ушкодження і місця події можливо профілактичне введення протиправцевої сироватки.

Якщо дорослі не були раніше щеплені або не мають інформації з цього питання, то імунізуватись необхідно триразово. Інтервал між першою та другою дозою має становити 4 тижні. Між другою та третьою дозами – 6 місяців. Наступне щеплення – ревакцинація, проводиться наступні кожні 10 років, але не раніше ніж один рік від третьої дози.

Вакцини від дифтерії і правця в державних закладах охорони здоров’я є у наявності та безоплатні. Громадяни зі статусом внутрішньо переміщеної особи, також мають право на проведення їм вакцинації згідно календаря щеплень в найближчій амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Бережіть себе, та здоров’я своїх близьких.

 

Завідувач відділу імунопрофілактики ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                Галина ШИШОВА

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net