logo Ukrainian flag
 
Війна та інфекційні хвороби: як захистити себе та дитину?

Під час війни через відсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, перебування великої кількості людей одночасно у сховищах, потягах, тимчасових прихистках є ризик поширення інфекційних захворювань. Кір, краснуха, епідемічний паротит, поліомієліт, дифтерія, кашлюк можуть швидко поширюватися та загрожувати вам і вашій дитині. При травмах існує високий ризик заразитися правцем та гепатитом В. Розповідаємо, як можна заразитися цими інфекціями, які можуть бути наслідки та як цьому запобігти.

Правець

Захворювання викликає бактерія, яка виробляє токсин, що вражає нервову систему.

Проявляється сильними судомами, що навіть можуть призвести до переломів кісток. Хвора людина відчуває сильні болі. Від 5 до 10% хворих помирають. При тяжких формах шанс померти сягає понад 50%.

Вакцинація проти правця є дуже ефективною і запобігає розвиткові захворювання.

Для підтримки імунітету проти правця у дорослих потрібна ревакцинація кожні 10 років.

Також можлива екстрена вакцинація проти правця. Якщо дитина, якій не робили щеплення, поранилася, негайно зверніться до лікаря, щоб зробити термінову профілактику правця.

Кашлюк

Інфекцію викликає бактерія. Захворювання характеризується запаленням дихальних шляхів і супроводжується нападами спазматичного кашлю, який порушує дихання — аж до його зупинки. Передається повітряно-крапельним шляхом.

Кашлюком хворіють у будь-якому віці, але в дітей першого року життя це захворювання протікає вкрай тяжко, викликає такі ускладнення, як пневмонія, ушкодження головного мозку, може призвести до смерті.

Вакцинація запобігає тяжким проявам захворювання й ускладненням.

Краснуха

Захворювання викликає вірус, який передається повітряно-крапельним шляхом. У більшості дітей воно протікає дуже легко. Симптомами краснухи є висип, незначне підвищення температури. У деяких випадках — запалення суглобів (артрит).

Якщо жінка заражається краснухою на ранніх термінах вагітності, у неї може статися викидень. При зараженні жінки краснухою у другому і третьому триместрі вагітності існує дуже високий ризик народження дитини із синдромом вродженої краснухи (вроджені вади серця, катаракта, сліпота, глухота, розумова відсталість, ураження інших органів).

Вакцина проти краснухи входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи).

Туберкульоз

Захворювання викликає бактерія.

Для немовлят захист від туберкульозу дуже важливий, оскільки у дітей перших років життя туберкульоз протікає в генералізованій формі — з ураженням печінки, нирок, кісток, мозкових оболонок.

Які вакцини захищають? БЦЖ. Одна доза на 3-5 день життя. Результати досліджень показали, що діти, яким не робили щеплень, захворюють на туберкульоз у 15 разів частіше, ніж ті, хто своєчасно отримав щеплення. Імунітет зберігається впродовж 7–10 років. Повторна вакцинація (ревакцинація) дорослих не проводиться, оскільки ефективність її не доведена.

Гепатит В

Захворювання викликає вірус, який вражає печінку. Тривале перебування вірусу в клітинах печінки може спровокувати розвиток цирозу та раку печінки. Цироз і рак печінки призводять до смерті.

Зараження відбувається при контакті з кров’ю чи іншими рідинами інфікованої людини

Як захиститися? Вакцина від гепатиту В та інші комплексні вакцини з компонентом гепатиту. Три дози до 6 місяців – у першу добу життя, у 2 місяці та 6 місяців за національним календарем профілактичних щеплень. Вакцинація є найефективнішим засобом запобігти цьому захворюванню. Внаслідок повного курсу вакцинації виробляється довічний імунітет.

Дифтерія

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке викликає бактерія.

В основному дифтерія проявляється у вигляді ангіни, під час якої у горлі утворюються плівки, що іноді утруднюють дихання. Токсин, який виробляє дифтерійна бактерія, потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше — серце (викликаючи міокардит), нервову систему, нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20% хворих помирають.

Які вакцини захищають? Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвиткові небезпечних ускладнень – вакцинація дітей і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). Вакцинація проти дифтерії дуже ефективна, запобігає розвиткові захворювання та ускладнень.

Від хвороби захищають вакцини А(а)КДП, АКДП, АДП, АДП-М та інші комплексні вакцини з компонентом дифтерії.

Епідемічний паротит (свинка)

Вражає слинні залози, підшлункову залозу, яєчники та яєчка, нервову систему. Може викликати менінгіт, енцефаліт, глухоту. У чоловіків може спричинити безпліддя, у вагітних жінок – викидень або передчасні пологи. Має такі симптоми: запалення та набряк привушних, підщелепних та під'язикових слинних залоз, висока температура, загальна слабкість, головний біль, безсоння. Паротит небезпечний своїми ускладненнями: орхітом (запалення яєчок), маститом (запалення молочної залози), отитом (запалення середнього вуха), менінгітом (запалення оболонок головного мозку), енцефалітом (запалення головного мозку).

Орхіт у хлопчиків у період статевого дозрівання може призвести до безпліддя.

Єдиний спосіб захиститися від паротиту – вакцинація. Вакцина проти паротиту входить до складу трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи).

Хіб-інфекція (гемофільна інфекція)

Інфекцію викликає бактерія хіб (Haemophilus influenzae типу b), яка передається повітряно-крапельним шляхом. У назві бактерії присутнє слово "influenzae", у перекладі — "грип", тому що бактерію вперше було виявлено у людей, котрі померли під час епідемії грипу. Можливі наслідки: сепсис, артрит, гнійний менінгіт, ураження вуха тощо.

Хіб-вакцина та інші комплексні вакцини з компонентом хіб.

Кір

Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. 9 із 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

Кір – одна з головних причин дитячої смертності у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Можливі наслідки: пневмонія, вушна інфекція, запалення мозку, інвалідність, смерть.

Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти за допомогою вакцинації. Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання.

Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи).

Поліомієліт

Поліомієліт (поліо) – це високоінфекційне захворювання, спричинене вірусом поліо, який вражає нервову систему та може призвести до паралічу або навіть смерті. Параліч залишається на все життя, і багато жертв поліо отримують інвалідність через це захворювання. 5–10% паралізованих помирають через ураження дихальних м’язів.

Вірус поліо є дуже заразним. Він може передаватися від дитини до дитини та інфікувати їх без жодних симптомів, поки не призведе до зараження та паралічу однієї дитини, яка не має щеплення. Поліомієліт вражає головним чином дітей віком до 5 років. Там, де діти старші від 5 років і підлітки також не повністю вакциновані від поліомієліту, можуть виникнути випадки захворювання серед дорослих.

Які вакцини захищають? ІПВ, ОПВ та інші комплексні вакцини з компонентом ІПВ-поліо.

Не відмовляйтеся від рутинних щеплень, якщо вам їх запропонують. Від цього залежить здоров’я, а іноді і життя вашої дитини.

Ми бажаємо Вам та Вашим дітям здоров’я!

 

 

Інструктор-дезінфектор Мар’їнської філії
ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»                                                Світлана Пшенична
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net