logo Ukrainian flag
 
Стрілки перевели: як уникати негативних наслідків.

В Україні традиційно переходять на інший часовий пояс два рази на рік - в останню неділю березня та жовтня. У 2023 році українці 26 березня традиційно перевели стрілки своїх годинників на одну годину вперед і перейшли на літній час.

В Європі вперше годинники почали переводити після завершення Другої світової війни з метою економії електроенергії. Перехід на зимовий і літній час двічі на рік застосовується приблизно в 70 країнах світу. В Україні таке нововведення було започатковане ще за часів Радянського Союзу, у 1981 році. У цього процесу є свої переваги і недоліки.

Прихильники сезонної зміни часу називають такі плюси:

- економія електроенергії в житловому секторі та на виробництвах;

- збільшення тривалості світлового дня;

- зменшення шкідливих викидів і користь для екології.

Противники переведення годинників використовують наступні аргументи:

- у сучасному світі люди ведуть занадто різний спосіб життя, тому економія електроенергії через переведення часу незначна;

- у високотехнологічних сферах переведення годинників обходиться дорого;

- переведення часу різко змінює біологічні ритми і шкодить здоров’ю.

Враховуючи сумнівну користь переводу стрілок, Єврокомісія з 1996 року ратує за скасування переходу на зимовий і літній час. І 2021 рік мав стати останнім роком такого переведення. Але скасування вирішили поки що не ухвалювати, оскільки через територію ЄС проходять три часові пояси, а між окремими країнами-членами немає єдності щодо цього. Тому відміну переходу на зимовий та літній час вирішили перенести на 2026 рік. Україна в цьому питанні слідує за ЄС і теж планує відмовитись від переведення часу. Ще у 2020 році було підготовлено законопроект, який передбачав залишити в країні єдиний зимовий час. Також було висунуто законодавчу ініціативу, згідно якої органи місцевого самоврядування, при необхідності, можуть рекомендувати певний час початку робочого дня для підприємств, установ, організацій усіх форм власності. Але законопроект так і не був схвалений Верховною Радою, оскільки через зимовий час Україна не зможе синхронізовано жити з Європою.

Отже, стрілки годинників вже переведені на годину вперед.

Вчені вважають, що перехід на літній час шкодить самопочуттю. В країнах, де діє ця процедура, були помічені такі негативні наслідки для здоров'я:

- зростає ризик інфаркту;

- зростає кількість скарг на головний біль;

- загострюються хронічні захворювання, особливо серцево-судинної системи;

- збільшується кількість дорожньо-транспортних пригод;

- порушуються біологічні ритми;

- погіршується якість сну.

Щоб легше пережити зміну часу, до цього треба готуватися заздалегідь.

Лікарі-терапевти відзначають, що після переведення стрілок на годину вперед людина відчуває недосипання. Тому треба намагатися десь за тиждень до переведення годинника раніше на 15-30 хвилин лягати спати і раніше вставати. Так само варто поступово переносити прийом їжі. Тим, хто ще не повністю увійшов у «літній» ритм життя, зміни в порядку денному варто зробити зараз. Перед сном обов’язково провітрюйте кімнату. У перші дні після переведення годинника краще не планувати важливі справи та зустрічі.

Лікарі-психіатри вважають, що переведення годинника недобре впливає на людський організм, адже організм - це ритмічна система, яка має стабільні денні та нічні ритми, і якщо кожні півроку примушувати його переадаптуватися - це серйозне навантаження. Протягом місяця людина налаштовується на новий ритм і організм поступово адаптується. Але якщо людина відчуває труднощі досить довгий період, то варто звернутися до лікаря.

Науковці також відзначають, що здорові люди, особливо ранкові хронотипи та ритміки, які швидко адаптуються (або простою мовою – «жайворонки» та «голуби») можуть майже не відчути переведення годинника. А от люди, які належать до вечірніх хронотипів (так звані «сови»), а також люди, у яких життя дуже жорстко розписано по годинах, можуть відчувати дискомфорт. Переведення стрілок становить підвищений ризик для тих, хто страждає на серцево-судинні захворювання. Обережними треба бути і водіям. Ці ризики показані у багатьох наукових дослідженнях.

Ось кілька простих кроків, які допоможуть вам прокидатися зранку без зайвих мук.

- Подбайте, аби вранці було достатньо освітлення у спальні. Це допоможе прокинутися. Варто розсувати жалюзі чи штори, як тільки продзвенів будильник. Завдяки світлу наш «внутрішній годинник» налаштує організм на діловий лад.

- Поставте будильник подалі від ліжка. Це змусить вас встати і вберегтися від спокуси вимкнути його і знову заснути, а додатковий рух сприятиме тому, що сон вас покине.

- Для гарного самопочуття дотримуйтесь режиму сну. Важливо лягати спати в один і той же час. Дорослим для нічого відпочинку достатньо 7-8 годин.

- Щоб сон був якісним, у приміщенні має бути темрява. Не залишайте на ніч ввімкнену лампу, приберіть зі спальні ґаджети, бо блакитне світіння смартфонів і планшетів перешкоджає міцному сну. Пам’ятайте, гормон сну (мелатонін) виробляється лише при цілковитій темряві.

- Не варто ситно вечеряти перед сном. Організм витратить багато часу, щоб заснути. Повний шлунок в положенні лежачи тисне на діафрагму, що заважає диханню і ускладнює роботу серця. Найкраще вечеряти за 3 години до вечірнього сну легкою їжею і не переїдати. Тоді сон буде спокійним і здоровим, вранці ви без проблем прокинитесь і з гарним самопочуттям і настроєм почнете робочий день.

 

Лікар з гігієни праці відділу дослідження фізичних та хімічних факторів        Леонід Пеліфосов

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net