logo Ukrainian flag
 
Гігієна рук.

З нагоди Всесвітнього дня гігієни рук ДУ "ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" зосереджує Вашу увагу на важливості дотримання правил гігієни рук. Цей день покликаний нагадати нам про вплив миття рук на підтримання здоров'я людини. Миття рук - найефективніший спосіб  захистити себе від  низки захворювань.

Обряд «ритуального миття рук" описаний ще Торі і звідти увійшов у всі авраамічні релігії. Але це не зовсім миття рук, до якого ми звикли. Як це не дивно, але сучасна звичка мити руки, як засіб гігієни, прийшла до нас зовсім недавно. В Європі їй лише 175 років. У 1847 році лікар Віденської клініки Земмельвейс виявив, що захворюваність і смертність породіль через післяпологову лихоманку нижче в тих лікарнях, де персонал перед маніпуляціями мив руки у розчині хлорного вапна. До цього лікарі не мили руки і не використовували рукавички. Хірурги оперували у звичайному одязі, накинувши сюртук, забруднений кров'ю та гноєм. Рани пацієнтів промивали однією і тією самою губкою, матеріал для перев'язок використовували повторно без прання.

У світі є  величезна кількість  різних мікроорганізмів, які живуть на руках людини. Незважаючи на те, що частина їх нешкідлива, більшість мікроорганізмів можуть викликати серйозні захворювання. На руках людини живуть різні хвороботворні бактерії,  грибки; віруси; також можуть знаходитися яйця паразитів.

Так звані хвороби "брудних рук" викликаються низкою хвороботворних бактерій (збудником дизентерії, черевного тифу, сальмонелезу, холери ) і вірусів (гепатиту, ентеровірусної інфекції та інших). "Інфекція спеки" або дизентерія – одна з найпоширеніших хвороб у літній час. Паличка, що викликає хворобу, передається через забруднені руки, овочі, фрукти, молочні продукти, посуд, при контакті з хворим. Результатом поганого миття рук можуть бути респіраторні хвороби.  Найбільшої актуальності дотримання правил гігієни рук  набирає під час пандемії коронавірусної хвороби COVID-19. Мікроорганізми та  віруси, можуть поширюватися  від інших людей або поверхонь, коли:

- немитими руками торкатися очей, носа та рота;

- готувати або вживати їжу та напої немитими руками;

- торкатися забруднених поверхонь або предметів;

- сморкатися носом, кашляти або чхати в руки, а потім торкатися рук інших людей або загальних предметів.

Брудні руки також є переносником хвороб від тварин. Від тварин можна заразитися пташиним грипом, атиповою пневмонією, лямбліозом, токсоплазмозом, паразитарними хворобами.

Недотримання простої гігієнічної процедури призводить до попадання мікроорганізмів, вірусів, яєць паразитів до  організму  людини, їх розмноженню. Багато людей потрапляють до лікарень саме через свою недбалість, забуваючи вчасно помити руки перед їдою. За статистичними даними, миття рук з милом, при поверненні додому з громадських місць або після поїздки в громадському транспорті, після відвідування туалету та перед їжею, дозволяє знизити рівень діарейних захворювань більш ніж на 40%, а респіраторних інфекцій майже на 25%.

Під час епідемій багато людей уникали захворювань саме тому, що вчасно та регулярно мили руки. Відомі достовірні відомості щодо того, який ефект справляє на мікробів просте дія – миття рук. Мікроби гинуть протягом 10 хвилин, якщо їх помістити на чисту шкіру рук. Але на  шкірі брудних рук вони зберігаються і продовжують жити в 95% від усіх випадків. Звертаємо увагу  на те що:

- на руках людини від кінчиків пальців до ліктів може бути від 2 млн до 140 млн мікроорганізмів;

- мокрі руки передають у 1000 разів більше мікроорганізмів, ніж сухі, у зв’язку з чим ніколи не торкайтеся чистими мокрими руками до брудних поверхонь (кранів, дверних  ручок тощо);

- під годинником або браслетом на руці ховаються мільйони бактерій, вірусів, а під обручкою може бути більше бактерій, ніж мешканців у всій Європі;

- у  тих, хто займається фізичною працею, руки набагато чистіші, ніж у офісних працівників, а в рейтингу найзаразніших мікробами побутових предметів лідирують телефонна трубка (у т.ч. мобільний телефон), письмовий стіл, клавіатура та миша комп'ютера. Не менш брудними також є паперові грошові купюри та металеві монети.

У зв'язку з вищевикладеним дуже важливо дотримуватися правил гігієни рук: ретельно мити руки з милом під проточною водою, добре промиваючи складки на руках та вигини. Мити руки необхідно:

- після відвідування громадських міст, транспорту;

- до, під час та після приготування їжі;

- перед вживання їжі;

- до і після догляду за тими, хто вдома хворіє, має блювоту або діарею;

- до після обробки порізу або рани;

- після користування туалетом;

- після зміни підгузків або догляду за дитиною, яка відвідувала туалет;

- після сморкання носа, кашлю або чхання;

- після дотику до тварин, корму  для тварин або відходів тваринного походження;

- після роботи з кормами для домашніх тварин або ласощами для домашніх тварин;

- після дотику до грошей та брудних предметів (мобільних телефон тощо);

- після торкання сміття.

Під час пандемії коронавірусної хвороби COVID-19 необхідно мити руки не рідше ніж кожні 3 години; після повернення з громадського міста; після того, як  Ви торкалися предметів або поверхонь, до яких торкалися інші люди (ручки дверей, столи, кошики для покупок або електронні ваги тощо); перш ніж торкатися очей, носа або рота.

Коли миєте руки постійно дотримуйтеся наступних кроків:

1. Намочіть руки чистою проточною водою.

2. Намилите рідким милом, милом-піною або шматковим милом.

3. Збийте піну та розподіліть її по долонях та їх тильних сторонах, а також по пальцям.

4. Тримайте руки намиленими не менше 40 секунд (40-60 секунд). Не забутьте  ретельно вимити не лише долоні, а й їх тильну сторону, зап'ястя, область між пальцями та під нігтями. Приділіть увагу великому пальцю кожної руки.

5. Ретельно змийте піну.

6. Витріть насухо паперовим рушником.

Якщо мило та вода недоступні, Ви можете використовувати дезінфікуючі засоби для рук на спиртовій основі, що містять щонайменше 60% спирту. Але слід пам’ятати, що дезінфікуючі засоби не позбавляють від усіх видів мікробів; вони можуть бути неефективними, коли руки помітно брудні або жирні; не видаляють з рук хімічні речовини, такі як пестициди або важкі метали.

Правила користування дезінфікуючим засобом для рук:

  1. Нанесіть гелевій засіб на долоню однієї руки;
  2. Потріть руки одна об одну;
  3. Втирайте гель по всіх поверхнях ваших рук і пальців близько 20 секунд, поки ваші руки не висохнуть;

Питання гігієни рук не може бути проблемою однієї людини у зв’язку з тим, що  кожна

людина може стати розповсюджувачем важких захворювань у колі своєї  сім'ї  та на роботі серед колег. Виробіть у себе та своїх близьких звичку з миття рук. Якщо у Вас у сім'ї росте дитина, постарайтеся прищепити їй змалку навички особистої гігієни рук.

Мийте руки правильно та навчайте цьому своїх дітей !!!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net