logo Ukrainian flag
 
5 червня людство відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища.

З моменту відкритого вторгнення РФ щодня вбиває не лише цивільних, а й природу.

Деякі з еко-злочинів, що скоїв ворог у Донецькій області.

Злочини проти українського довкілля — це проблема не лише України, а й усього світу, адже всі екосистеми пов'язані, зазначає профільний міністр. «Зараз ми живемо у нових реаліях. Ворог руйнує все навколо, завдає шкоди, наслідки якої ще зазнаватиме не одне покоління. Увага всього світу сьогодні прикута до України, бо природа не має меж. «Лише одна Земля» – гасло цього Дня довкілля. Чи думає про це ворог? Йому все одно. А українцям - ні. Ми дбаємо про свою землю — кожен із нас, на своєму місці, як може», — заявив в.о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Забруднення атмосфери хімічними речовинами

Масового руйнування зазнають будинки, промислові підприємства, в тому числі хвмічного виробництва. Трапляться пожари. Були неодноразові попадання снарядів в Авдіївський коксохімзавод. 30 травня під час боїв у Бахмутському районі було попадання у гілку аміакопроводу, де знаходилося орієнтовно 250 тон аміаку. Відбувся незначний витік аміаку з радіусом можливої поразки близько 4 км.

Сильно горів унаслідок російського обстрілу Маріупольський комбінат “Азовсталь”.

Фото: прес-служба полку "Азов"

Еко-наслідки: Пожежі у житлових будинках також призводять до викидів у повітря десятків видів забруднювачів у колосальних кількостях. Навіть якщо ніхто з людей не постраждав, це забруднення за законами фізики нікуди не зникає, підкреслюють експерти.

«Вітри все це «розбавлять», ми не відчуватимемо запаху, смогу. Але ж забруднення нікуди не подінеться з атмосфери нашої планети! Повітря – глобальне, — говорив у коментарі «Вільному радіо» еколог Української Природоохоронної Групи Олексій Василюк.

Затоплення вугільних шахт Донбасу

Вугільні шахти Донецької області працюють так, що їх щодня мають відкачувати воду. На більшості вугільних шахт на окупованих територіях Донбасу водовідлив з 2014 року чи пізніше найманці з “Л/ДНР” припинили. І підземна порожнеча в надрах Донбасу, що залишилася від видобутку вугілля, щомиті заповнюється водою — за законом судин, що сполучаються. Водовідлив на деяких вугільних шахтах припинився невдовзі після повномасштабного вторгнення Росії.

Еко-наслідки: просідання ґрунту та підтоплення третини Донбасу шахтними водами, руйнування будівель та мереж водопостачання та каналізації. «Ми виходимо на рівень підтоплення та затоплення приблизно 30% території. Там буде болото, там буде засолення родючих ґрунтів. Там буде порушення становища мереж водопроводу, каналізації, газопроводу тощо», — такий прогноз для Донбасу дав незалежний експерт, гірничий інженер та гідрогеолог Євген Яковлєв.

Знищення екосистеми Сіверського Дінця та позбавлення питної води мешканців степового Донбасу

На Донеччині вода в крани житла людей приходить завдяки унікальній гідрологічній споруді – каналу “Сіверський Донець – Донбас”. Воду беруть із річки у районі Райгородка та качають насосами по каналу. Якщо шляхом каналу зникає електрика, прокачувати воду далі неможливо. Тому зараз немає води на окупованій частині Донеччини (у Донецьку, Єнакієвому, Горлівці та інших населених пунктах), а також у підконтрольній Торецькій громаді.

На теперішній час безперебійна подача централізованої води в Донецькій області здійснюється лише в в м.м. Селидове, Покровськ і Добропілля та населені пункти територіальних громад, що розташовані близько вказаних міст, але після пошкодження Донецької фільтрувальної станції, вода надається з резервного джерела водопостачання – Карлівського водосховища.

Система водозабезпечення регіону через обстріли зазнавала руйнування ще до початку повномасштабного вторгнення ворога. На теперішній час найважливіші об'єкти водопостачання регіону залишаються знеструмленими внаслідок бойових дій.

Найбільш складна ситуація з забезпеченням водопостачання склалася в Донецької області в м.м. Мар’їнка, Красногорівка, Курахове, Вугледар та поруч розташованих селищ.

Через військові дії відсутня централізована подача води в останні тижні в м. Лиман Краматорського району, останніми днями –в м.м. Сіверськ, Соледар Бахмутського району, м.м. Дружківка, Святогірськ Краматорського району та інших. Без централізованої подачі води залишається частина мешканців м. Костянтинівка, мешканці окремих районів м. Краматорську тощо. Населення використовує воду з приватних колодязів, бутильовану воду, придбану в торгівельній мережі або за рахунок гуманітарної допомоги (в залежності від військової ситуації в кожному населеному пункті), організований та здійснюється підвіз води спец.автотранспортом. Населення м. Красногорівка для питних потреб використовують воду з бювету, який в 2021 році обладнала Мар’їнська військово-цивільна адміністрація.

Але ворог щоденно продовжує активні руйнування та обстріли населених пунктів нашого регіону, що приводе до нових пошкоджень систем водо-, газо- та елекропостачання, ситуація змінюється майже щодня.

Також Сіверський Донець сильно обмілів після підриву дамби Оскольського водосховища, що поповнювало річку водою в посушливі періоди. Тепер водою з річки не можуть забезпечити навіть Слов'янськ, яке є найближчим містом біля водозабору, з 02.06.2022 – без централізованого водопостачання населення м.м. Слов’янськ, Миколаївка Краматорського району.

Еко-наслідки: жителі степових районів Донбасу вже позбавлені або незабаром будуть позбавлені централізованого водопостачання. Люди змушені користуватися менш якісною водою з струмків та колодязів, часто далеко від житла, відчуваючи нестачу води для побутових потреб. Руйнування водопровідних мереж, тривала відсутність подачі води по водопровідній мережі може сприяти бактеріальному забрудненню питної води, виникненню спалахів гострих кишкових інфекційних хвороб та підвищенню ризику епідускладнень інфекцій з водним механізмом передачі.

Забруднення ґрунту мінами та вибухівкою

Військова агресія РФ на Донбасі вже з 2014 року перетворила регіон на один із найзабрудненіших мінами у світі. А з 24 лютого 2022 року масштаб мінного забруднення Донбасу зріс у рази. За даними Мінекології, за 100 днів уже неприкритої російської війни на території України вибухотехніки знешкодили майже 130 тисяч небезпечних предметів (зокрема майже 2 тисяч авіабомб) на території майже 30 тисяч квадратних кілометрів. Але все ще замінованими залишаються удесятеро більше — близько 300 тисяч квадратних кілометрів української землі. І для розмінування цієї території знадобиться щонайменше десятиліття. Окремо щодо Донбасу такої статистики поки що немає.

Еко-наслідки: знищено військову техніку та боєприпаси, а також розірвані ракети та авіабомби забруднюють грунт та підземні води хімічними речовинами, у тому числі важкими металами.

Лісові пожежі

Ліси – це “легкі” Землі, які поглинають вуглекислий газ та інші гази та продукують кисень. А ще ліси є домом для тисяч видів тварин та рослин; запобігають вивітрюванню ґрунту, регулюють клімат і виконують безліч інших безцінних для людини функцій.

На Донбасі майже всі ліси рукотворні, тобто колись висаджені людьми. Для цього наші предки та наші сучасники докладали колосальних зусиль та інвестували кошти.

А зараз ліси українського сходу вигорають ущент. Від обстрілів російської армії вже втрачено п'яту частину лісів Лиманщини, горять ліси у Святогір'ї. Іноді задимлення досягає Краматорська, Слов'янська та Костянтинівки. Гасити полум'я під обстрілами неможливо, техніка лісництва знищена. Тому вони сподіваються лише на дощі.

Еко-наслідки: втрата лісів на Донбасі, пилові бурі, ерозія ґрунтів, збіднення біорізноманіття регіону, позбавлення тварин та птахів звичних шляхів міграції.

Наразі українські екологи, активісти, журналісти та силовики фіксують усі ці злочини проти довкілля та людства. «Ми збираємо зараз всі факти екологічних злочинів, щоб змусити рашистів відповісти за кожен із них», - заявив в.о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

 

Підготовлено: відділ моніторингу та реагування на небезпеки ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ».

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net