logo Ukrainian flag
 
Радіаційна небезпека та дії у випадку загрози її виникнення.

Ядерний вибух вивільняє величезну кількість енергії, яка розсіюється у вигляді:

- електромагнітного імпульсу;

- ударної хвилі;

- теплового та світлового випромінювання;

- іонізуючого випромінювання: початкова (проникаюча) радіація (перші хвилини), відкладене радіоактивне забруднення (від хвилин до років).

35% енергії вибуху перетворюється на теплове та світлове випромінювання. Первинно утворюється вогняна куля, що знаходиться в епіцентрі вибуху. Вона утворюється газами, розігрітими до температури близької до 6 тисяч градусів за Цельсієм. Нажаль, в зоні дії вогняної кулі ймовірність вціліти під час вибуху існує лише за умови перебування в укритті. У зоні комбінованих уражень, де дія вогняної кулі та інший факторів вже не буде смертельною, енергія теплового випромінювання може викликати опіки, через пряме ураження шкіри або через займання одягу. Джерелом світлового випромінювання є вогняна куля. За спектром воно нагадує сонячне, до складу якого входять ультрафіолетове, інфрачервоне та видиме. Інфрачервоне та видиме випромінювання, викликають у людей ураження очей та поверхневі опіки шкіри. В навколишньому середовищі виникають пожежі. На вибух припадає 50 % усієї енергії вибуху. В епіцентрі утворюється високий надлишковий тиск, під його дією зміщується повітря, що утворює вибухову хвилю. Залежно від величини надлишкового тиску, ураження ударною хвилею умовно поділяється на чотири зони: повного, сильного, середнього та незначного руйнувань. З 15% енергії, що йде на іонізуюче випромінювання,  5% вивільняється в початкове іонізуюче випромінювання. Іонізуюче випромінювання існує протягом короткого проміжку часу - до кількох хвилин. Воно діє в радіусі до 3 км, залежно від потужності вибуху.

Що робити  у випадку раптового виникнення радіаційної небезпеки

- якщо про загрозу радіаційного ураження було попередньо сповіщено, то необхідно негайно направитись в укриття.  Стіни дерев'яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання в 2 рази, цегляного – у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону – у 40-100 разів;

- не панікувати, слухати повідомлення органів влади з питань надзвичайних ситуацій;

- зменшити можливість проникнення радіації в приміщення – закрийте всі вікна та двері;

- провести йодну профілактику.

Що робити, якщо опинився на вулиці під час вибуху?

- Помітивши спалах в небі (або його відбиття від поверхонь), негайно припинити зоровий контакт — захист від опіку рогівки та спалахової сліпоти та опіку очей.

- Лягти на землю, бажано знайти в секундній доступності заглиблення або якийсь виступ — захист від ударної хвилі та уламків.

- Сховати всі відкриті частини тіла: лягти обличчям донизу, натягнути капюшон, прикритися іншим одягом, підкласти руки під себе — захист від опіків та травмувань.

- По можливості прикрити вуха руками або використати навушники — захист від баротравми.

- Прикрити рот і ніс маскою, тканиною одягу або хусткою, дихати через них поки не потрапите в укриття – захист від внутрішнього опромінення.

Що робити після вибуху?

Під час вибуху  виділяються продукти ядерного вибуху (ПЯВ) та радіонукліди. Вони конденсуються на механічних частинках ядерного гриба — формується радіоактивна хмара. Слідом за рухом хмари відбувається випадіння радіоактивних опадів на поверхню землі та будівель, це створюють радіоактивне забруднення місцевості. Далі радіоактивні опади можуть поширюватися так само, як пил або бруд, на іншу людину або об’єкт та забруднювати їх.  Тому необхідно провести деконтамінацію.

Деконтамінація – це група заходів направлених на очищення поверхні тіла та інших предметів від радіаційних чинників. ЇЇ необхідно виконувати незалежно від того, яке приміщення  використовується як укриття.

1) Зняти верхній шар одягу. Зняття одягу може усунути до 90% радіоактивного забруднення. Потрібно покласти одяг у поліетиленовий пакет або інший герметичний контейнер і поставити пакет у недоступному місці, подалі від інших людей і домашніх тварин.

2) Необхідно очистити своє тіло від радіоактивного пилу:

прийняти теплий душ і обережно вимитися з великою кількістю мила. Не терти і не дряпати шкіру.  вона захищає від радіоактивних речовин. Помити волосся шампунем або милом. Не можна використовувати кондиціонер та інші засоби, оскільки це спричинить прилипання радіоактивних речовин до волосся. Прикрити порізи та садна перед миттям, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо  немає можливості прийняти душ, потрібно вимити всі відкриті частини тіла, особливу увагу приділити рукам і обличчю. Обережно протерти повіки, вії та вуха, використовуючи мило і велику кількість води.

Під час радіаційної аварійної ситуації можуть бути забруднені комунальні (водопровідні) джерела води. Таку воду не рекомендовано вживати як питтєву, але її можна використовувати для дезактивації. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі води або джерела ґрунтових вод, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для використання для миття шкіри, волосся та одягу.

3) Переодягнутися в чистий одяг. Якщо ж його немає, струсити або очистити одяг, прикриваючи ніс і рот, і знову його одягнути .

Де сховатися всередині будинку?

Після того, як була проведена деконтамінація основним джерелом радіації є гамма-випромінення від шару радіоактивних опадів. Вони осідають на горизонтальні площини, покриваючи поверхню землі, зовнішні стіни та покрівлі будівель. Стіни  будинку забезпечують значний захист від випромінювання. Менше опромінення спостерігається у внутрішніх місцях та під землею. У багатоповерховій будівлі середні поверхи забезпечують краще екранування, ніж перший поверх або зовнішні місця.

Важливі поради.

Необхідно використовувати для харчування лише продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях, консервацію і не зазнали радіоактивного забруднення; не вживати овочі, які росли на забрудненому ґрунті; не пити молоко від корів, які пасуться на забруднених пасовиськах.

– Не пити воду з відкритих джерел та із мереж водопостачання після офіційного оголошення радіаційної небезпеки, колодязі накрити.

– Уникати тривалого перебування на забрудненій території.

– У приміщеннях, щодня робити вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів.

– У разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості, обов'язково використовувати засоби захисту: для захисту органів дихання - протигазом, респіратором, ватно-марлевою чи протипиловою пов'язкою, зволоженою марлевою пов'язкою, хустинкою або будь-якою частиною одягу; для захисту шкіри - спеціальним захисним одягом типу ОЗК, плащем з капюшоном, накидкою, комбінезоном, гумовим взуттям і рукавицями.

 

Біолог  Мар’їнської філії                     Світлана Ковалько

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net