logo Ukrainian flag
 
Навколишнє середовище під час війни.

6 листопада кожного року (починаючи з 2001), відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/56/4, відзначається Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів. Приймаючи це рішення, вона враховувала, що шкода, заподіяна навколишньому середовищу під час збройних конфліктів, призводить до погіршення стану екосистем та природних ресурсів на тривалий період після припинення конфліктів і часто торкається не тільки однієї держави і не тільки нинішнього покоління.

Війна, якими б не були її причини, приносить невимовні жахи для цивільного населення і може протягом лічених хвилин знищити те, що іноді було створено цілими поколіннями. Крім людських страждань, що завдає війна, вона також веде до руйнування навколишнього середовища.

Повномасштабна війна в Україні від російського вторгнення несе колосальну шкоду довкіллю, зокрема непомірна шкода завдана атмосферному повітрю, земельним, водним, природним ресурсам.

Загалом через лісові пожежі, від горіння нафтопродуктів і загоряння промислових та інфраструктурних об’єктів, об’єктів зберігання хімічних речовин та небезпечних відходів, вибухів ракет тощо, неконтрольовані викиди в атмосферне повітря вже перевищили 67 мільйонів тонн. Для порівняння – за попередні роки ці цифри становили в межах 2,2 млн тонн за рік. За вісім місяців зафіксовано понад 2,5 тис. фактів заподіяння шкоди навколишньому середовищу. Забруднене повітря не має кордонів. Неконтрольовані викиди потрапляють у верхні шари атмосфери та шкодять не лише Україні, а й усьому світу. Забруднювачі поширюються на багато тисяч кілометрів і так чи інакше, рано чи пізно всі вони випадуть або з дощами, або іншими аномаліями на території різних країн світу. Це вплине на здоров’я кожного мешканця сучасних цивілізованих країн.

Країна-агресор навмисно знищує українську водну інфраструктуру. Знищуються дамби, гідротехнічні споруди, очисні споруди. Забруднена вода потрапляє у внутрішні та транскордонні ріки, Чорне та Азовське море, Світовий океан – це збитки навколишнього середовища всього світу.

Забруднюються грунти територій, на яких безпосередньо велися та ведуться бойові дії, або там, де були прильоти ракет, руйнування техніки, будівель та промислових об’єктів. Забруднювачі, в тому числі органічні, нікуди не дінуться самі по собі, але вони потраплять потім у ґрунтові води, річки, до організму людини через рослини або, тваринницький сектор економіки.

Російська агресія перетворила найродючіші у світі чорноземи у величезне мінне поле. Майже третина території України – близько 200 тис. кв. км – потребуватиме розмінування. Страждають від злочинних дій росіян українські ліси. Понад 2,4 млн гектарів лісів вже звільнені ЗCУ. Ці ліси зазнали значних пошкоджень. Вони спалені та перекопані вирвами снарядів та окопами. Війною уражені 20% природоохоронних територій України, окуповано 2,209 родовищ з енергоресурсами, металами й мінералами. Росія не погоджується на створення демілітаризованої зони навколо найбільшої в Європі АЕС – Запорізької атомної електростанції та регулярно обстрілює територію навколо та інфраструктуру, проводить ядерний шантаж, наслідки радіаційного забруднення якого будуть катастрофічними для всієї планети.

Об’єкти інфраструктури можна збудувати заново за кілька років; на відновлення тисяч гектарів лісу, що згорів, потрібно декілька десятків років; відновлення екосистем потребує сотні років, тобто декілька поколінь, а деякі відновити неможливо.

На даний час 7 філій ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» продовжують щоденне проведення моніторингових досліджень об’єктів навколишнього середовища (атмосферне повітря, грунт, вода питна централізованих та децентралізованих джерел, радіаційний фон). Також для готовності до виконання завдань за призначенням в особливий період відповідно до «Положення про функціональну підсистему медичного захисту населення», затвердженого Наказом МОЗ від 25.03.2019р. №667, забезпечено утворення та функціонування груп радіаційного спостереження і дозиметричного контролю, хімічного спостереження і контролю, групи епідеміологічного спостереження і контролю, дезінфекційні бригади.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net