logo Ukrainian flag
 
Як впоратися зі стресом під час війни.

Десятий місяць триває активна фаза військової агресії росії та бойові дії на території України. За таких умов людина відчуває  глибокі переживання, як за себе, так і за близьких та рідних, страх, тривогу, шок, гнів, депресію, має перепади настрою та проблеми зі сном. Люди, які потерпають від обстрілів та вимушені ховатися у сховищах, відчувають імовірність смерті, часто бачать смерть інших. У зв’язку з чим вони  знаходяться у  стресі такої інтенсивності, яку складно  послабити. У відносно безпечних регіонах ситуація теж критична. Постійні повітряні тривоги, очікування прильоту ворожих ракет, руйнування життєво-важливої інфраструктури, перебування в умовах відсутності електроенергії, водопостачання, опалення, нерозуміння майбутнього – з цим всім може впоратися далеко не кожен. Стрес вкрай негативно впливає на діяльність організму, насамперед серцево- судинної, нервової та імунної систем.

У звичайний час, щоб змінювати своє життя, ми намагаємося звертатися до процесу усвідомлення ситуації, але сьогодні така стратегія швидше згубна. Мозок хоче захиститися і ці механізми захисту непогано підтримувати, але не пірнати в них.

Щоб безпечно адаптуватися до сучасних реалій і мінімізувати наслідки стресу, Міністерство охорони здоров’я  радить:

- Зосередитися на тому, що можете контролювати. Зокрема, дуже важливо концентруватися на створенні найбільш безпечних умов, турботі про близьких і рідних.  Робіть все, на що можна вплинути: мити голову, ходити в душ, пити чай і багато води, намагатися їсти, навіть якщо не хочеться, потроху робити щось зі звичного життя.

- Споживати лише достовірну інформацію з офіційних джерел. МОЗ не радить переглядати новини 24/7, адже це підвищує панічні настрої, тривогу та відчуття страху за близьких і себе.

- Критично сприймати інформацію.

- Подбати про можливі запаси продуктів харчування та питної води. Спробувати зробити продуктовий запас у місці вашого укриття.

- За можливості дотримуватися режиму дня та сну. В умовах війни важко організувати здоровий сон, проте щоразу, коли у вас є можливість поспати, скористайтеся нею.

- Не забувати рухатися та за можливості виконувати хоча б мінімальні фізичні активності. Наприклад, робіть розминку в укритті. Рух допоможе впоратися зі стресом, тривогою та панічними настроями.

- Не забувати про психологічну підтримку. У важкі часи важливо гуртуватися разом і підтримувати одне одного. Можна спільно  співати чи рахувати, щоб зменшити усю стресовість ситуації. Піклуйтеся про інших. Нині будь-яка допомога є доречною та потрібною. Якщо у Вас є можливість, будьте на зв’язку з близькими та рідними людьми. Якщо такої можливості немає й ви знаходитеся в укритті, спілкуйтеся та підтримуйте тих, хто перебуває поруч із вами;

- За можливості допомагайте тим, хто цього потребує. Добрі справи, підтримка інших, волонтерство дозволяють почуватися краще. Наприклад , підтримуйте українських захисників, допомагайте нужденним, комунікуйте з іноземними друзями про перебіг ситуації в Україні тощо.

- Правильно та глибоко дихайте, рахуйте вдихи та видихи, врівноважуючи їх.

Стрес часто осідає затискачами в тілі, ми можемо цього не усвідомлювати, але відчуваємо, що нас б'є тремтіння, ми не можемо розслабитися. З цим можна впоратися не стримуючи емоцій, виливати все, що всередині. Якщо хочеться плакати – треба плакати, якщо хочеться кричати – треба кричати. Так тіло вихлюпне накопичене напруження. Психологи також  рекомендують  кілька корисних порад, які допоможуть упорядкувати психологічний стан і навчитися боротися зі стресом:

1. Переключіть увагу, змістіть акценти на зовнішній світ.

Поспостерігайте за тим, що Вас здатне порадувати: які гарні засніжені дерева у парку або синиці за вікном. Сконцентруйтеся на тому, що бачите та чуєте в цей момент. За наявності  безпечних умов частіше дихайте свіжим повітрям.

2. Займіться спортом.

При цьому не обов'язково ходити в спортзал, достатньо буде ранкової зарядки. Позитивний заряд на день забезпечений.

3. Змініть картинку.

За наявності близьких та друзів, які проживають  у приватному будинку за місцем або  у найбільш безпечних місцях, відвідайте їх. Нові враження та позитивні емоції допоможуть, хоч на якийсь час, відволіктися. Крім того, це допоможе Вам пережити  блекаут. За можливості подорожуйте.

4. Знайдіть улюблене хобі.

Знайдіть для  себе хобі – робіть приємне для себе. Це чудова профілактика стресу.

Запитайте себе: Що мені подобається робити? Можливо, писати вірші, малювати, вишивати, майструйте, розгадайте кросворди, в'язати чи вивчати психологію. Дізналися відповідь. Добре. А тепер, не відкладаючи, розпочинайте. Це зробить Вас спокійнішим і щасливішим.  Хваліть себе за успіхи; давайте шанс виправити помилки, але аналізуйте їх;

5. Частіше посміхайтеся.

Людина посміхається, реагуючи на події, причому не завжди позитивні. Незважаючи на те, що посмішку прийнято вважати ознакою дружелюбності, співчуття чи радості, у небезпечній ситуації вона допомагає заспокоїтися. Сміх - це найкраща профілактика стресу. Бутьте привітними та врівноваженими, знайдіть гармонію з оточуючими та в

собі.

6. Приймайте гарячий душ або ванни.

Гарячий душ допоможіть Вам заспокоєтеся. А тепла вечірня ванна з морською сіллю та заспокійливими ефірними оліями забезпечить вам 100% умиротворення, а найголовніше тихий та здоровий сон.

7. Припиніть жаліти себе.

Слід розуміти, що в житті є як погані, так і хороші моменти. Будьте вдячні за те, що маєте. Подяка - це хороший спосіб профілактики стресу. Замість постійного невдоволення, ви почнете отримувати радість від того, що маєте.
8. Мрійте та фантазуйте.

У позитивній психології є така техніка, називається «Візуалізація». Її суть у тому, що ви мрієте про те, чого хочете, робіть це із задоволенням і в теперішньому часі. Це дасть Вам змогу отримати те, що ви малювали у своїй уяві, складіть список того, що Вас радує. Якщо ви прагнете змінити ситуацію, потрібно дивитися тільки вперед і вміти малювати для себе нове життя з новими можливостями. Ці заняття - Ваш порятунок від стресу.

9. Живіть красиво.

Використовуйте те, що може зараз підняти Вам настрій та зробити ваше життя кращим. Відволікайтесь на щось приємне і займіться тим, що приносить Вам максимальне задоволення.

Пам’ятайте, що відчувати тривогу, занепокоєння та страх у той час, коли навколо Вас бойові дії, а країна в стані війни з агресором, нормально. Це прийнятна реакція Вашої психіки й організму на ситуацію, що склалася.

Бережіть себе! Перемога за Україною!

 

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net