logo Ukrainian flag
 
Користь та шкода від вживання полуниці!

В Україні зараз в самому розпалі сезон збору та продажу полуниці. Вживання цієї «Королеви ягід» має низку позитивних сторін.

Корисні властивості полуниці обумовлені насамперед хімічним складом ягоди. Незважаючи на те, що в 100 г цієї ягоди майже 85 г води, решта складу просто вражає кількістю корисних речовин. У 100г полуниці білок становить близько 0,6г, жири-0,3г, вуглеводи - близько 7г. Вуглеводи представлені моносахаридами, дисахаридами та крохмалем. Крім чудового смаку полуниця приваблює своїх шанувальників низькою калорійністю (100 г полуниці лише 33 ккал). Вона багата на клітковину, золу, органічні кислоти, особливо фолієву. Серед вітамінів найбільше міститься аскорбінової кислоти (близько 60мг на 100г продукту), що вище, ніж у лимоні. Містяться також вітаміни Е , А, В1, В2, В3, В6. З макроелементів присутні калій, кальцій, фосфор, магній, натрій, хлор, сірку; з мікроелементів до складу полуниці входять залізо, мідь, селен, марганець, бор, йод, цинк, фтор, молібден, нікель, кобальт.

Завдяки своєму хімічному складу полуниця зміцнює імунітет, допомагає організму відновитися після перенесених захворювань, наділена протизапальними та знезаражуючими властивостями, зміцнює серцево-судинну систему, робить стінки судин еластичними, має сечогінну дію, полегшує стан при гіпертонії, м'яко знижуючи кров'яний тиск. Полуниця підтримувати водний баланс в організмі та забезпечує його харчовими волокнами, створюючи об'єм; її клітковина допомагає регулювати роботу травної системи, сприяє очищенню організму, виводить токсини та шлаки. Швидкі вуглеводи цієї ягоди, практично без перешкод потрапляючи в кров, використовуються для будь-якої роботи (розумової та фізичної). Її антиоксидантні властивості сприяють уповільнення процесу старіння організму, підвищення пружності та еластичності шкіри. Сечогінний ефект полуниці корисний при деяких захворюваннях нирок, сечового міхура, ревматизмі. Вживання полуниці сприяє покращенню зору, допомагає при подагрі, при безсонні. І нарешті, полуниця – найцінніший продукт для тих, хто страждає на ожиріння або бажає схуднути.

Однак, у ряді випадків вживання полуниці може мати і негативні наслідки.

  • По-перше, вживання недостатньо вимитої полуниці може призвести до харчових отруєнь мікробної природи. Що особливо актуально в даний час, коли у зв’язку бойовими діями руйнується інфраструктура, відзначаються перебої у водопостачанні, не завжди є можливість вимити цю ягоду. На будь-якій ягоді полуниці, вирощеної навіть на домашній грядці, міститься безліч різноманітних хвороботворних мікроорганізмів. Як правило, основними симптомами отруєнь мікробної природи є: кольки у животі, пронос, нудота, блювання, слабкість, підвищення температури тіла. І нарешті, плоди полуниці можуть бути переносниками яєць гельмінтів. Головна причина забруднення полуниці яйцями гельмінтів – це підживлення ґрунту «натуральними добривами» – гноєм. А при вирощуванні ягід на продаж «дбайливі» господарі часто також підживлюють ґрунт людськими нечистотами з вигрібних ям. Потрапивши у ґрунт, яйця гельмінтів можуть зберігати свою життєздатність протягом багатьох років. У деяких випадках причиною паразитарних захворювань є тварини, які переносять на шерсті яйця гельмінтів, що потрапляють на землю або ягоди. Найчастіше, із застосуванням недостатньо вимитої полуниці пов'язана захворюваність на аскаридоз, трихоцефальоз. Аскаридоз - паразитарне захворювання, яке викликається аскаридою, статевозріла особина якої паразитує в товстому кишечнику людини. Яйця аскариди тривалий час зберігаються у вигрібних ямах – до 8 місяців, у вологому ґрунті – до 2-3 років. Личинки цього паразита локалізуються в печінці, легенях людини; дорослі особини – у кишечнику. Основними симптомами є диспепсичні розлади, біль навколо пупка, порушення з боку нервової та серцево-судинної систем. Можливі ускладнення у вигляді кишкової непрохідності, апендициту, перфоративного перитоніту, аскаридозу легень, печінки, різноманітних алергічних проявів. Трихоцефальоз - гельмінтоз, що викликається власоглавом, що паразитує в сліпій кишці людини. Для клінічної картини захворювання на трихоцефальоз характерні приступоподібні болі внизу живота, переважно праворуч, апендикурярний синдром, симптоми коліту, нудота, блювання. Як при аскаридозі, так і при трихоцефальозі, у хворих відзначається втрата ваги. Тому перед тим, як спробувати немиту полуницю, запропоновану «щедрою» бабусею на ринку, слід добре подумати.

  • По-друге, в сучасних умовах для стимуляції зростання полуниці активно застосовуються різні види добрив.  Нітрати, що накопичуються в м'якоті ягід, мало токсичні. Але потрапляючи в шлунково-кишковий тракт вони перетворюються на токсичні нітрити, які вступають у реакцію з гемоглобіном крові, призначення якого забезпечуватиме киснем усі органи; гемоглобін перетворюється на метгемоглобін. В результаті розвивається кисневе голодування тканин (гіпоксія). Іноді достатньо двох ягід полуниці, щоб виникло отруєння. Особливо тяжко отруєння нітратами переноситься дітьми та вагітними. Основними проявами отруєння нітратами є: синюшність губ та нігтьового ложа, дискомфорт та здуття в ділянці живота, нудота, блювання, пронос, підвищена температура тіла, загальна слабкість. Крім того, посіви полуниці часто обробляються пестицидами – хімічними засобами захисту рослин від бур'янів, шкідників та хвороб рослин. Згідно з даними всесвітньої організації охорони здоров'я полуниця – найбільш забруднений залишками пестицидів продукт. Прояви гострих отруєнь можуть бути різними, починаючи від головного болю, нудоти, блювоти, болю в животі, проносу і закінчуючи набряком легені, паралічем дихання. Не варто також забувати про генні модифікації, які в наш час постійно розробляються.

  • По-третє,   полуниця є сильним алергеном, тому з великою обережністю її слід вживати людям, схильним до алергічних захворювань, і особливо дітям. Проявами алергії на полуницю можуть бути поколювання в горлі, набряклість та свербіж у порожнині рота, сльозотеча, чхання, нежить, почервоніння та свербіння шкіри, напади астми, блювання, пронос, судоми, висока температура тіла. Реакція може бути непередбачуваною, від невеликого нежиті до зупинки дихання. Ці симптоми можуть призвести до анафілактичного шоку. Хворому потрібне термінове надання кваліфікованої медичної допомоги.

Через вміст великої кількості кислоти вживання полуниці небезпечне для осіб, які страждають на деякі захворювання шлунково-кишкового тракту, насамперед, виразкою шлунку та дванадцятипалої кишки.

Основні рекомендації щодо запобігання отруєнь, пов'язаним із вживанням полуниці:

- купувати полуницю рекомендується у сезон природного її дозрівання та у місцях офіційної торгівлі, де здійснюється лабораторний контроль;

- надто яскравий колір і великий розмір можуть свідчити про присутні хімікати;

- навіть якщо полуниця вирощена на домашній грядці, перед вживанням слід відокремити хвостик від ягоди

- ягоди повинні бути ретельно вимиті під проточною водою та обов'язково ошпарені окропом;

- не слід вживати лежачі, що зазнали псування ягоди;

- зберігати полуницю необхідно у холодильнику, у літній період ягода швидко псується;

- у зв'язку з тим, що ягода викликає процеси бродіння в кишечнику, вживати її бажано окремо від інших продуктів;

- термічна обробка значно знижує харчову цінність полуниці, тому при виборі методів її заготівлі про запас рекомендується віддавати перевагу заморожуванню.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net