logo Ukrainian flag
 
Ботулізм - це важке захворювання.

Одним з засобів, що зберігають харчові продукти, є консервування як промислове, так і домашнє, приваблююче своєю низькою вартістю та приготуванням продуктів за своїм смаком. Все це, а також можливість зберегти та використати дари садів і городів, м’ясо вирощених тварин та  птахів, рибу власного вилову, зібрані гриби і лісні ягоди пояснює прагнення населення покращити по своєму розсуду якість і асортимент харчування шляхом власних заготовок на дальший час про запас.

Поряд з позитивними сторонами консервування, значно збільшується ризик харчових токсикоінфекцій і в, першу чергу, ботулізму. Ботулізм виникає головним чином після вживання:   в 48% випадків – риби домашнього приготування,  риби в’яленої, копченої, в 30% - це консервовані (мариновані) гриби, в 10,8% - окорока і сало, в 11,2% - м’ясні, рибні консерви.

Клостридії ботулізму - збудники захворювання, являються природними мешканцями  кишківника диких і домашніх тварин, риб, птахів, черв’яків. З екскрементами тварин попадають в грунт, де роками зберігають свою життєздатність у вигляді спор. Крім того, збудники ботулізму зустрічаються в воді водоймищ, пилу, покидьках, що гниють, на овочах, фруктах, ягодах, грибах.

М’ясо і риба можуть забруднюватись при переробці сировини чи при забрудненні грунтом  під час транспортування і зберігання продуктів, а овочі, зелень, гриби, ягоди, фрукти при засіванні спорами, що знаходяться в грунті.

Велика кількість випадків ботулізму виникає при вживанні в їжу консервованих або  копчених продуктів домашнього приготування, при неякісному митті та очищенні сировини для консервування, недотриманні температури і терміну теплової обробки, недостатньої кислотності та інше.

Основні симптоми захворювання: головокружіння, нудота, блювання, погіршення зору,   поява «сітки» або «мошок» перед очима, сухість в роті, порушення рухливості язика, відчуття грудочки в горлі, порушення вимовлення слів і ковтання, дихальні розлади, задишка, неможливість вдихнути на повні груди, аж до зупинки дихання, затримка сечовипускання, запор. На 2-3 тижні хвороби можливий розвиток міокардиту.

Діагностика захворювання часто несвоєчасна з-за недостатньої настороженості лікарів, а лікування дороге, специфічними протиботуліністичними сироватками, які не завжди є в наявності.

Для профілактики ботулізму необхідно дотримуватись наступних умов:

- Після вилову рибу необхідно терміново випотрошити, видалити зябри, промити проточною водою та зберігати в холоді;

- Не купуйте рибу в’ялену, копчену, гриби мариновані у приватних осіб;

- При закупівлі рибопродуктів в торгівельній мережі, вимагайте документи, що засвідчують їх якість;

- Не консервуйте в домашніх умовах з герметичним закупорюванням м’ясо, рибу та гриби;

- Овочі та фрукти перед консервуванням необхідно ретельно промити, видалити лежалі і зіпсовані елементи;

- Огірки, зелений горошок, цвітну капусту та інші овочі, що не містять кислоти, консервувати з додаванням оцтової чи лимонної кислот;

- Якщо в домашніх умовах готуються окорока, необхідно дотримуватись заходів застереження: туша не повинна бути забруднена частками грунту, перегною, а при різанні - вмістом кишківника;

- Виготовлення ковбас потребує ретельного очищення кишківника, що використовується в якості оболонки;

- Не пробувати і не вживати консерви з ознаками псування – бомбаж, зміна запаху або кольору;

- Не займайтесь самолікуванням. При перших симптомах захворювання звертайтесь до лікаря;

- Дотримуйтесь вищевказаних пропозицій і будьте здорові!

 

Завідувачка відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень

КРАМАТОРСЬКОЇ РАЙОННОЇ ФІЛІЇ ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ УКРАЇНИ»    Жолудь Надія

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net