logo Ukrainian flag
 
Обережно вірусний гепатит А!

Вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання з фекально- оральним механізмом передачі інфекції, з переважним ураженням печінки. Захворювання відоме з часів Гіппократа (V ст. до н.е.). Збудником хвороби є РНКвмісний вірус. Вірус досить стійкий у навколишньому середовищі і до дії дезінфікуючих засобів, тривало зберігається у воді, харчових продуктах, стічних водах, але швидко гине при кип’ятінні (через 5-10 хвилин).  В природних умовах жоден вид тварин не хворіє і не заражається.

 

Інкубаційний період у середньому триває від 15 до 50 днів, зазвичай 28–30 днів. Хворий стає заразним ще в інкубаційному періоді,  за 10 – 14 днів до перших проявів хвороби. Основним джерелом інфекції є не діти, а дорослі, бо їх питома вага у віковій структурі захворілих перевищує питому вагу хворих дітей усіх вікових груп разом. Початок захворювання зазвичай гострий, перебіг характеризується послідовною зміною періодів: дожовтяничного, жовтяничного та реконвалесценції. Симптомами є біль або відчуття важкості у правому підребер’ї, пожовтіння склери очей, потемніння сечі, нудота, втома, втрата апетиту, блювання. Захворювання не завжди має жовтяничну форму. Випадки захворювання на безжовтяничну форму мають легкий перебіг. Серед дітей може бути 90 – 95%, серед дорослих 20 – 25% безсимптомних форм із числа осіб, що заразилися. Раннім діагностичним тестом є виявлення в сироватці крові антитіл до вірусу гепатиту А, оскільки вони утворюються у всіх інфікованих незалежно від клінічної форми захворювання.

Шлях передачі – водний, харчовий, контактно – побутовий. Значення кожного шляху неоднакове в різних умовах. Зараження може відбутися при потраплянні в організм 0,1 гр (розмір з горошину) випорожнень хворого у період найвищої заразності. Така доза може бути забезпечена за рахунок водного шляху, а також при накопиченні збудника в продуктах харчування. Висока захворюваність та спалахи зумовлені в основному водним шляхом передачі. В умовах бойових дій не гарантується звільнення від стійкого вірусу гепатиту А, тому при централізованому водопостачанні, особливо, якщо вода  забирається з відкритих водойм, можлива імовірність зараження великої кількості людей.

Особам з високим ризиком щодо гепатиту А та тяжкими наслідками інфекції (подорожуючі,  чоловіки, які займаються сексом з чоловіками, особи, які вживають нелегальні наркотики, особи, які страждають на порушення згортання крові, особи з професійним ризиком, контактним особам) рекомендується щепитися проти вірусного гепатиту А.

Важливу роль у профілактиці виникнення та поширення гепатиту А відіграє громадська свідомість та дотримання правил особистої гігієни.

Щоб уникнути захворювання, рекомендується:

1. Ретельно мити руки після відвідування туалету, після перебування на прогулянці, перед приготуванням та вживанням їжі.

2. Вживати доброякісну питну воду.

3. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.

4. При купанні у відкритих водоймах не заковтувати воду.

5. Не вживати продукти, придбані на стихійних ринках.

6. Ретельно мити кип’яченою водою перед вживанням сирі овочі та фрукти.

7. Обов’язково перед вживанням кип’ятити молоко, яке не пастеризовано в промислових умовах.

8. Дотримуватись правил приготування їжі.

 

Завідувач відділу імунопрофілактики                   Галина ШИШОВА

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net