logo Ukrainian flag
 
ХОЛЕРА! Будьте обережні

В Донецькій області продовжується розпочатий з 1 червня посилений епіднагляд за холерою. Боротьба з холерою забезпечується на державному рівні, зокрема наказом МОЗ України від 30.05.1997р. № 167 «Про удосконалення протихолерних заходів в Україні»; також протокольним рішенням обласної комісії з питань ТЕБ та НС Донецької облдержадміністрації від 23.06.2022 (протокол № 7) затверджено «Комплексний план профілактики холери та гострих кишкових інфекцій в Донецькій області протягом особливого періоду 2022 року».

Бахмутською районною філією проводиться щотижневий моніторинг  навколишнього середовища (стічні води, колектори інфекційних відділень ЛПЗ) щодо виявлення патогенних форм цієї інфекції. На сьогоднішній день холерні вібріони не виявлені, випадки захворювання серед населення не зареєстровані. Але в умовах бойових дій та їх наслідків (пошкодження об’єктів інфраструктури, зокрема водопостачання та водовідведення, обмежений доступ до якісної медичної допомоги, профілактичним засобам (дезинфікуючі, антисептичні), вимушена міграція населення тощо) – загроза захворювання на холеру дуже висока.

Холера – гостра інфекційна антропонозна хвороба, яку спричинюють холерні вібріони, характеризується розвитком тяжкої діареї, яка супроводжується значними порушеннями водно-іонного обміну, тяжким зневодненням організму аж до розвитку дегідратаційного шоку з притаманними йому розладами гемодинаміки та смертю хворого. За несприятливих умов холера швидко набирає характеру епідемії або навіть пандемії.

Джерело інфекції – хвора людина, реконвалесцент або вібріоносій, який виділяє холерні вібріони з фекаліями у зовнішнє середовище. Резервуаром хвороби слугують деякі морські та річні тварини (дрібна риба, мідії, креветки тощо), в кишковій системі яких збудники здатні не розмножуючись досить тривало зберігатися.

Механізм передачі інфекції при холері фекально-оральний. Шляхи передавання – водний, харчовий, контактно-побутовий. Провідним шляхом передачі збудників холери є водний. Факторами передачі є брудні руки або предмети вжитку. Поширенню збудників холери сприяють мухи, таргани та інші комахи, на кінчиках лапок яких вібріони здатні зберігатися тривалий час.

Холерний вібріон добре витримує низькі температури і заморожування, у кислому середовищі (pH менше 7) швидко гине. Довго зберігає життєздатність у воді, у харчових продуктах при кімнатній температурі виживає протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення – 8 годин, при низьких температурах і у морській воді – 2 тижні й більше, у кишечнику окремих річних та морських тварин – декілька місяців. Під час кип'ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів.

Основні правила профілактики захворювання:

- частіше мийте руки водою з милом, особливо після відвідування туалету та перед вживанням їжі. Якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфекційний засіб для рук на спиртовій основі;

- пийте тільки безпечну воду: яку ви закип'ятили або продезінфікували самостійно, бутильовану. Якщо ви знаходитесь у зараженій місцевості, використовуйте бутильовану або кип'ячену воду навіть для чищення зубів. Гарячі напої, як і напої в банках або пляшках, зазвичай безпечні, але перед тим, як відкрити їх, протирайте їх зовні. Не додавайте лід у напої, якщо ви не зробили його самостійно із безпечної води;

- їжте повністю приготовлену та гарячу їжу, по можливості уникайте їжу вуличних торговців. Уникайте суші, а також сирої чи неправильно приготовленої риби та морепродуктів будь-якого виду;

- вживайте тільки ті фрукти та овочі, які можна очистити самостійно. Тримайтеся подалі від салатів, утримуйтесь від вживання ягід;

- дотримуйтесь заходів зберігання продуктів. Вживайте заходи запобігання доступу комахам до продуктів харчування;

- уникайте відвідування місцевості, де зафіксовані спалахи холери, та спілкування із зараженими людьми. Якщо стався випадок із захворюванням людини на холеру, після його госпіталізації потрібно продезінфікувати місце проживання;

- при відвідуванні місць відпочинку на водних об’єктах – додатково до вище перелічених заходів уникайте ковтання води при купанні!

Симптоми захворювання: хвороба починається раптово з частих випорожнень (пронос). Позиви на дефекацію не супроводжуються болем. Хворі відчувають дискомфорт в епігастральній ділянці, бурчання, плескіт. Згодом виникає багаторазове блювання, при цьому характерно відсутність нудоти та болю в животі, відбувається фонтаном. Втрата таким чином великої кількості рідини та мікроелементів призводить до розвитку зневоднення організму, згущення крові та гемодинамічних розладів, що і зумовлює подальшу клінічну картину холери.

При перших симптомах – негайно зверніться до медичного закладу!!! Холеру можна вилікувати, якщо вчасно отримати медичну допомогу.

Бережіть себе та будьте здорові!!!

 

 

 

 


 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net