logo Ukrainian flag
 
9 вересня «Міжнародний день проти алкогольного синдрому».

Відзначення цієї дати започатковане у 1999 році з метою нагадування суспільству, що вплив алкоголю під час вагітності – одна із основних причин вроджених вад і порушень у розвитку дітей. ФАС (фетальний алкогольний синдром) спостерігається навіть частіше, ніж синдром Дауна. Дослідження свідчать, що жінки не завжди володіють достатньою інформацією про шкоду, яку завдає алкоголь під час вагітності на розвиток дитини, а тому і не виключають вживання алкоголю під час вагітності

Алкоголізм, або алкогольна залежність — характерна психофізична залежність від алкоголю, основою якої є його наявність в обмінних процесах людського організму, а також хвороба, яка розвивається внаслідок хронічного зловживання спиртними (алкогольними) напоями. У ширшому розумінні алкоголізм — сукупність шкідливих звичок, пов'язаних із зловживанням алкоголем, впливів на здоров'я,  життя, працю і добробут людей. Психологічно має дві стадії: звичка та хвороба. Науковці також відзначають, що алкоголізм має генетичні чинники розвитку.

Алкоголізм асоціюється з низкою ознак:

  1. Хворобливий потяг до алкоголю;
  2. Ріст толерантності (зростає витривалість до великої кількості алкоголю);
  3. Втрата кількісного контролю;
  4. Наявність синдрому відміни / абстинентного синдрому.

Однозначним є визначення впливу алкоголю на організм людини, як порушення нормального функціонування, що характерне появою різного роду соматичних захворювань. Ці захворювання разом з алкоголізмом на 15—17 років вкорочують життя людини. Понижена працездатність мозку, яка спричинює негативні зміни в центральній нервовій системі, особливо у процесах мислення, пам'яті, уяві, сприйнятті, відчуттях. Перш за все відбувається отруєння кори головного мозку, де концентрація алкоголю на 60—70 % більша, аніж у крові. Подібні показники простежуються і на нащадках. Відхилення фізичного й розумового розвитку дітей з'являються як наслідок зачаття в нетверезому стані, або вплив алкоголю на плід, що розвивається в утробі матері. Виникає загроза епілепсії у дітей, оскільки алкоголь вільно проникає у плід крізь плаценту, пошкоджує нервову систему. Алкоголь — наркотична отрута, що діє насамперед на нервові клітини кори головного мозку. При цьому значно ослаблюється процес гальмування і відносно переважає процес збудження. Великі дози алкоголю чинять паралізуючий вплив на деякі відділи центральної нервової системи. При ураженні центрів довгастого мозку настає порушення терморегуляції, дихання і серцевої діяльності — так званий коматозний стан. Алкоголізм викликає глибокі розлади діяльності шлунково-кишкового тракту, печінки, органів дихання, нирок, статевих залоз та ін. Організм алкоголіка втрачає опірність до захворювань. Алкоголізм зумовлює стійкі порушення психіки, велике зниження працездатності, швидку стомлюваність, ослаблення пам'яті,  деяку безтурботність, брехливість, несталість настрою, дратівливість і схильність до конфліктів. На ґрунті алкоголізму бувають запої, розвиваються різні психози—біла гарячка, корсаковський психоз (порушення пам’яті, пов’язане з хронічним алкоголізмом, мови, інтелекту) та інше. Алкоголізм призводить до побутових і виробничих травм, аварій на транспорті, злочинів, порушень правил громадської поведінки, руйнування сімей.

Фетальний алкогольний синдром (далі – ФАС) (синоміни – алкогольний синдром плода, алкогольна ембріофетопатія, ембриональний алкогольний синдром, фетальні алкогольні ефекти) у дитини характеризується невиліковними фізичними і психічними вадами, спричиненими вживанням жінкою до та під час  вагітності алкогольних напоїв.

Синдром включає наявність аномалій в трьох різних областях організму: мозкові аномалії, пренатальний або постнатальний дефіцит росту та ваги, специфічні особливості структури обличчя та черепу.

Спостерігаються також інші аномалії: суглобів, зміни малюнка долонних складок, вроджені вади серця, аномалії зовнішніх статевих органів та ін.

У дітей, чиї матері регулярно приймали спиртні напої в період вагітності, виникає небезпечна схильність до алкоголю. Вважають, що  так званий миттєвий алкоголізм, тобто  стрімка поява пристрасті до  спиртного — наслідок внутріутробної алкогольної інтоксикації. Ступінь вираженості ознак хвороби корелюється тяжкістю алкоголізму матери. Невідомо, що впливає більше на порушення: кількість, частота чи час вживання алкоголю. При малих дозах алкоголю у дитини можуть не проявлятися усі симптомы ФАС, але страждати  від порушень фетального алкогольного спектру дитина може.  Навіть якщо допологовий вплив алкоголю не призведе до розвитку ФАС, лікарі рекомендують майбутнім матерям повністю утримуватись від спиртних напоїв під час вагітності.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я рівень фетального алкогольного синдрому складає 50 випадків на 10000, або 0,5 %. За дослідженнями 2012 року до 35% українок вживали спиртне під час вагітності. Якщо мати страждає на алкоголізм і продовжує вживати під час вагітності, то вірогідність народження дитини з ФАС в неї приблизно 25-45 %.

Мозок, що розвивається, є найбільш вразливою до пренатального впливу алкоголю структурою.

Не існує єдиної безпечної дози, оскільки шкідливість алкоголю також залежить від особливостей жіночого організму.

Бережіть себе, свою родину і дітей!ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»   Завідувачка відділу     Чайка Т.П.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net