В Донецькій області 06.10.2022 року зареєстровано випадок отруєння дикорослими грибами у дитини 10 років, дитина померла. Гриби родина постраждалого збирала біля дороги у межах міста, гриби схожі на рядківки смажили без попереднього проварювання. За медичною допомогою для дитини рідні звернулися занадто пізно- на 4 день після вживання грибів і появи симптомів отруєння, коли в організмі вже відбулись незворотні процеси токсичного ураження.
Серед відомих фахівцям отруйних і неїстівних грибів на території України найчастіше з'являються бліді поганки, мухомори, сатанинський гриб, іноцибе, ентолома отруйна, несправжні опеньки, жовчний гриб, отруйні паутинники. За даними Міністерства охорони здоров'я України, щорічно найбільше смертельних випадків отруєння грибами відбувається через вживання в їжу блідих поганок.
Бліда поганка
Бліда поганка вважається найнебезпечнішим з існуючих в наших широтах грибів. Навіть невеликий шматочок блідої поганки може завдати невиправної шкоди здоров'ю людини. Цей гриб вражає печінку і нирки, при цьому, симптоми отруєння проявляються, коли людині вже неможливо допомогти.

Найбільш характерна ознака, за якою поганку можна відрізнити від багатьох схожих грибів, типу печериць, гриба-парасольки, сироїжок - "яєчко" в основі ніжки, з якого виростає бліда поганка.
Хто повинен уникати грибів?
Вживати гриби не рекомендується дітям і літнім людям – для них це досить важка їжа. А так само тим, хто страждає захворюваннями шлунково-кишкового тракту, вагітним та жінкам, які годують грудьми. І звичайно, гриби будуть виключені з раціону людей, які страждають харчовою алергією на них.
У чому небезпека вживання грибів?
Незважаючи на унікальний хімічний склад, гриби аж ніяк не можна поставити в один ряд з найбільш корисними і дієтичними продуктами, і причин для цього чимало.
Гриби уповільнюють виділення шлункового соку, внаслідок чого може погіршуватися не тільки перетравлювання самих грибів, але й іншої їжі, спожитої разом з ними. Тому гриби вважають важкою їжею, і навіть здоровим людям не рекомендовано їсти їх часто й у великих кількостях. Грибниця (міцелій) більшості їстівних і не тільки грибів являє собою мережу тонких розгалужених ниток, що займають площу, яка вимірюється сотнями квадратних метрів чи навіть кілометрів. На цій території відбувається всмоктування різноманітних речовин (в тому числі й шкідливих для людини) з ґрунту, які надалі концентруються в плодовому тілі. При цьому накопичення грибами небезпечних речовин не обов’язково пов’язане з поганою екологічною ситуацією. Гриби здатні сприймати ці елементи навіть у вигляді слідів, вбирати їх і зберігати в плодовому тілі, а тому концентрація важких металів та інших шкідливих речовин вище за норму може бути навіть на незабрудненій території. Вживання таких грибів, залежно від концентрації шкідливих речовин, може призводити як до гострих отруєнь, коли діагноз не викликає сумніву, так і до хронічних, коли людина починає скаржитися на виражену слабкість, періодичну нудоту, головний біль, зниження працездатності. Особливо загрозливі отруєння грибами для дитячого організму, не можна вживати гриби дітям до 14 років. Хоча не всі гриби харчуються тим, що є в ґрунті, наприклад, опеньки ростуть на деревах і харчуються, розкладаючи деревину, тому в них вміст шкідливих речовин значно нижчий.
Чи варто вживати гриби взагалі?
Гриби – це необов’язковий продукт раціону ні для дітей, ні для дорослих. Вживати дикорослі гриби дуже небезпечно, тим більше давати їх дітям. Альтернативою є гливи та печериці, вирощені в штучних умовах, але вживати в їжу такі гриби можна не раніше ніж з 12-14-ти річного віку і в обмеженій кількості. Якщо ви все-таки зважилися скуштувати дикорослі гриби, то необхідно дотримуватися правильного способу приготування. Зібрані гриби треба проварити 2-3 рази, зливаючи відвар, оскільки він забирає значну кількість солей важких металів. Варити гриби слід від 15 до 45 хвилин.
В Донецькій області у 2021 році зареєстровано 9 випадків отруєння дикорослими грибами з 10 потерпілими. У 2020-2021 роках потерпілі вживали дикорослі сироїжки, рядківки, печериці, а також мухомори, які збирали у лісосмугах, а також на території селищ і міст. Наприклад, збирають сироїжки, рядківки, а серед них може заховатися бліда поганка, яка ще не розкрилася і зовні їх нагадує. Немало випадків, коли хворі потрапляли до лікарень після вживання синяків, опеньків, свинушок, дощовиків.
Смакуйте на здоров’я, але будьте дуже уважні!!!!
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Чайка Т.П.
|