logo Ukrainian flag
 
Ботулізм: причини, симптоми та профілактика.

За 10 місяців 2022 року в Україні зареєстровано 71 випадок ботулізму з 79 постраждалими (з них 2 дітей), 4 хворих померло. Летальні випадки пов’язані із вживанням паштету м’ясного домашнього виготовлення та риби «тараньки» придбаної у містах стихійної торгівлі. В Донецькій області у 2022 році випадків ботулізму не зареєстровано. Літо - час приготування консервованих продуктів, зима, весна – час їх вживання. Тому захворювання на ботулізм частіше реєструються у зиму  і весною.

Ботулізм – важке токсичне інфекційне захворювання, в результаті якого вражається нервова система. Важка форма хвороби може призвести до летального результату.

Розрізняють такі види ботулізму:

  • Харчовий ботулізм  виникає при вживанні заражених продуктів харчування (на нього приходяться майже всі випадки);
  • Дитячий  розвивається у дітей до 6-8 при порушенні санітарно-гігієнічних заходів (спори потрапляють у дитячий організм перорально  з брудними іграшками тощо);
  • Рановий  виникає при попаданні в рани спор із забрудненим грунтом.

При цьому є легка форма захворювання, а також середня і важка .

Що таке ботулізм?

Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник Clostridium botulinum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів. Збудники ботулізму широко поширені в природі. Спори Clostridium botulinum серотипу А, В, G, зрідка E, ізольовані з ґрунту, більшість штамів серотипу Е — з прибережного мулу, піску берегів (от чому прісноводна риба часто інфікована патогенами саме серотипу E).

  • серотип А спричинює захворювання у людей (включаючи ботулізм у немовлят та рановий), а також у курей . Харчовий ботулізм у людей в цих випадках відбувається через м'ясо, рибу, овочі та фрукти;
  • серотип В зумовлює захворювання у людей (включаючи ботулізм у немовлят та рановий), а також у коней та великої рогатої худоби. Харчовий ботулізм у людей в цій ситуації відбувається переважно через свинину;
  • серотип С  породжує захворювання на ботулізм у водоплавних птахів (через гниючу водну рослинність лужних боліт, а також — у безхребетних, що живуть у воді), а також у великої рогатої худоби та коней (через заражене сіно, дуже рідко при поїданні цими тваринами падла, свинячої печінки;
  • серотип D спричинює хворобу у великої рогатої худоби при поїданні ними падла;
  • серотип E зумовлює захворювання у людей, риб, водоплавних птахів через морські продукти, морську та прісноводну рибу;
  • серотип F породжує хворобу у людей (включаючи ботулізм у немовлят) через м'ясні продукти;
  • серотип G спричинює окремі випадки ботулізму у людей, виявлений в ґрунті;

Перебування Clostridium botulinum в людському кишечнику не супроводжується утворенням токсину в більшості випадків, але це можливе у дітей раннього віку (переважно до 6 місяців), вкрай рідко — у дорослих, що поранені з ураженням кишечнику. Таким чином, джерелами інфекції є мертві тварини, птахи, риби, а ґрунт, річний мул служить потужним резервуаром інфекції.

Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг. Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження, забруднених клостридіями фруктів і овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену, в`ялену рибу. Справа в тім, що збудник ботулізму розвивається в безкисневому середовищі в герметично закритих консервах, копчених і в`ялених продуктах (раба, м`ясо). Найчастіше збудник ботулізму в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає у м’ясо. Тому найнебезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер та ікру, адже ці частини можуть бути найбільше уражені інфекцією.  Під час зберігання цих продуктів, особливо при кімнатній температурі, виділяється токсин. Дуже небезпечно, якщо середовище в консервах лужне, а не кисле. Сіль в концентрації 6-7 % затримує токсиноутворення, а при концентрації більше 10 % – пригнічує повністю.

Ботулізм: основні симптоми.

- нудота; - блювота; - характерний біль у животі; - рідке випорожнення без патологічних домішок;

- порушення зору (хворого турбує «сітка» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів);

- спрага, сухість слизових оболонок; - розлад ковтання;

- може змінитися тембр голосу;

- сильний головний біль; - запаморочення; - безсоння;

- загальна слабкість;

- підвищення температури тіла;

- відчуття нестачі повітря, тягар у грудній клітці.

Недуга протікає важко. Між вживанням отруйного продукту і першими проявами ураження проходить від декількох годин до декількох діб (можливо 10). Потрапляючи до травного тракту ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і розноситься по організму, «осідаючи» у різних відділах нервової системи. Зараження дорослої людини відбувається, як правило, через шлунково-кишковий тракт. Якщо не розпочати своєчасне лікування, смерть може наступити вже на 2-3 день від паралічу серцевого м’язу або дихального центру.

Профілактика ботулізму.

Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання в їжу неякісно приготованих, зіпсованих продуктів, найголовнішим у профілактиці цього захворювання є ретельне дотримання технологій домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м'яса, риби. Продукти, що містять смертоносний токсин, зберігають якісний зовнішній вигляд. Не змінюється смак та запах харчового продукту. Важко запідозрити, що саме він стає причиною небезпечної хвороби. Для руйнування ботулотоксину перед вживанням консервів доцільно їх прогрівати до 100°С протягом 30 хвилин.

В жодному випадку не можна вживати в їжу м'ясні та рибні консерви, фруктові і овочеві консерви, якщо залізна банка роздута, деформована.

Аби вберегтися від ботулізму, не варто споживати:

- в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби (приготовленої у домашніх умовах  з порушенням гігієни), придбаної у приватних осіб,

- м'ясних та грибних консервів;

- консервів домашнього виробництва, якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;

- якщо є сумніви у якості продуктів.

Для запобігання  захворюванню, слід дотримуватись головних вимог технології приготування консервованих харчових продуктів, в’ялених і копчених продуктів:

- Свіжовиловлену рибу ще живою потрібно випотрошити, промити питною водою, посол риби проводити тільки в охолодженому стані при температурі не більше +4° С, необхідно дотримуватися технології приготування, оскільки при концентрації кухарської солі більше 10% зупиняється виділення ботулотоксину, а вже потім в’ялити чи коптити.

- При виготовленні м’ясних або рибних консервів їх необхідно декілька разів стерилізувати з певними проміжками часу. Після останньої стерилізації консерви необхідно негайно охолодити і зберігати в холодному місці.

- При консервуванні грибів, овочів та фруктів слід використовувати лише доброякісні, свіжі, без ознак гнилі плоди, ретельно декілька разів промити їх питною водою та суворо дотримуватись рецептур і технології приготування.

- Термічна обробка консервів перед вживанням, зокрема тушонок, паштетів, ковбас, залитих смальцем, – головне не лише у профілактиці ботулізму, а й інших мікробних отруєнь.

- Також радимо утриматись від вживання в’яленої та копченої риби, виловленої у травні та червні, яка пережила зимову задуху та скоріше за все заражена збудником ботулізму.

При перших ознаках захворювання після вживання в їжу вищеназваних продуктів потрібно негайно звернутися до допомогою до медичного закладу. До приїзду швидкої допомоги самостійно для видалення зі шлунку та кишок ботулотоксину, який ще не встиг всмоктатися в кров, можна промити шлунок 2-5% розчином питної соди та зробити очисну клізму.

У стаціонарі єдиним специфічним методом лікування ботулізму залишається введення протиботулінічної сироватки.

Пам’ятайте, хворобу легше попередити, ніж  лікувати.

 

Чайка Т.П.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net