logo Ukrainian flag
 
ОБЕРЕЖНО: СКАЗ!!!

Сказ - гостре інфекційне захворювання, що виникає після укусу зараженої тварини, протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило, смертю. Сказ відноситься до небезпечних зооантропонозних захворювань вірусної етіології, спричинене нейротропним вірусом  із роду Lyssavirus. Ця хвороба ще відома як рабієс (у тварин) і гідрофобія (у людей).

Сьогодні сказ реєструють у 150 державах і територіях світу, на всіх континентах, окрім Антарктиди. Не існує території, яка вільна від сказу взагалі. Щороку від цього захворювання в світі гине понад 55 000 людей і більше 1 млн тварин; 95% випадків смерті від сказу фіксують в Африці та Азії. В Україні епідемічна ситуація щодо захворюваності людей на сказ залишається нестійкою, реєструються поодинокі випадки захворювань. За останнє десятиріччя в Україні найбільша кількість захворювань на сказ серед людей  зареєстрована у 2014 та 2016 рр. — по 4 випадки. В 2021 та в поточному роках випадків захворювання не виявлено, 1 випадок був в 2020 році. Але слід зазначити, що зберігаються умови для поширення захворювань людей на сказ і в наступні роки, бо територія усієї країни, в т.ч. і Донецької області є неблагополучною щодо сказу. Наразі ця інфекція стала однією з найбільш актуальних для нашої області, бо в результаті ведення активних бойових дій та евакуації населення з’явилась велика кількість залишених без нагляду домашніх тварин. Саме ці безпритульні тварини, враховуючи їхню наближеність до людей, являють для них головну небезпеку щодо інфікування збудником сказу.

Ураження вірусом сказу проходить при контакті з хворою твариною, при укусах, подряпинах та ослиненні хворою твариною. З-поміж свійської фауни людей найчастіше інфікують коти й собаки, а в дикій природі — лисиці, вовки, їжаки, кажани та їнші. Зовнішніми ознаками сказу у тварин можуть бути: сильне слиновиділення, водо- і світлобоязнь, спроби кусати себе, параліч кінцівок, надмірна агресія або, навпаки, лагідність. Іноді симптоми можуть бути слабо виражені. Тобто, тварина може поводитися цілком здоровою, але вже бути ураженою. Справа в тому, що вірус у слині з'являється за 7-10 днів до появи симптомів захворювання, і тому спостереження за тваринами, які вкусили людей, проводиться на протязі 10 днів. Спостереження за поведінкою тварини проводять ветеринари, щоб перевірити, чи хворіє вона на сказ. Тому після укусу необхідно негайно зателефонувати до державної лікарні ветеринарної медицини. Складніше виявляється ситуація з безпритульними собаками. Простежити за ними іноді просто неможливо.

Тому до лікаря потрібно йти відразу після укусу будь-якою твариною. Бо після появи симптомів захворювання у людини через кілька днів настає смерть. На жаль, лікування від сказу не існує! У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку. Перші ознаки сказу у людини проявляються на місці укусу: рубець припухає, червоніє, на укушеній ділянці тіла з'являються свербіж і болі. Далі з'являється температура, зникає апетит, людина відчуває загальну слабкість. У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1–3 місяці, але може змінюватися від одного тижня до року, залежно від кількості і глибини укусів, кількості вірусу, що потрапив у рану, а також віку постраждалого (діти найбільш вразливіші). Найнебезпечнішими є укуси в обличчя і голову.

Виділяють дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.

Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та  аерофобія (боязнь свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.

Паралітичний сказ - ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть. Сказу можна уникнути, але тільки в тому випадку, якщо вчасно (до появи перших симптомів) пройти лікувально-профілактичну вакцинацію. Постраждалі від укусів повинні негайно звернутися за медичною допомогою в травматологічні пункти за місцем проживання для отримання невідкладної допомоги. Але першу невідкладну допомогу можна провести самостійно. Ретельно промити рану протягом щонайменше 15 хв. мильною водою, обробити спиртом або 5%-м розчином йоду. Накласти стерильну пов’язку та звернутись в лікувальний заклад.  Курс щеплень проти сказу призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини після укусів тваринами. Антирабічна вакцина та антирабічний імуноглобулін рятують життя, запобігаючи виникненню захворювання у 96–99% випадків. Антирабічна вакцина є в достатній кількості в лікувальних закладах області. Але треба пам’ятати, що протягом періоду щеплень (близько півроку) людині не можна перевтомлюватися, вживати спиртне (воно знешкоджує дію вакцини), купатися в  водоймах, ходити в тренажерний зал і займатися спортом.

Треба завжди пам’ятати, що для профілактики сказу необхідно регулярно вакцинувати тварин, дотримуватися правил утримання тварин, уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами, особливо безпритульними.

Своєчасне щеплення Вашої тварини проти сказу врятує Вас та Вашого улюбленця від небезпечного захворювання!

 

 

 

В.о. завідувача санітарно-карантинного відділу    О.М.Медвєдєва

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net