logo Ukrainian flag
 
Будування системи громадського здоров'я в Україні.

6 вересня Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроект 4142 "Про систему громадського здоров'я". "За" проголосували 228 народних депутатів. Про повідомляють на парламентському порталі.

Збереження здоров’я людей і його максимальних показників, забезпечення якісного, повноцінного життя є одними з найважливіших цілей всієї світової спільноти. Здоров’я громадян є найбільшою цінністю й України. Адже саме завдяки кожному з нас країна здобуде перемогу і зможе досягти сталого соціально-економічного розвитку. Запобігання розвитку хвороб і контроль над ними передбачені Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами. Крім того, Україна як член Організації Об’єднаних Націй приєдналася до реалізації Цілей сталого розвитку, що також передбачає формування відповідних програм громадського здоров’я. Отже, країна стоїть на шляху оновлення не лише економічних і політичних процесів – змінюватися буде і система охорони здоров’я. Першим кроком на шляху до цих змін є прийняття законопроєкту 4142 «Про систему громадського здоров’я». Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко у Facebook так охарактеризував необхідність цього закону: "Його виконання всіма нами дозволить збільшити нашу тривалість років активного життя та наблизити цей показник знову-таки до європейського".

У Міністерстві охорони здоров'я України роз’яснили, які зміни передбачає законодавча ініціатива. Так, пресслужба МОЗ наголошує, що закон дасть змогу створити комплексну систему громадського здоров'я, оновити розбалансовану систему охорони здоров'я в країні, зробити її сучасною та інтегрувати в європейську мережу. Крім цього, норми законопроекту, на думку профільного відомства, сприятимуть:

  • запобіганню хворобам, зміцненню здоров'я населення та збільшенню тривалості життя;
  • ефективному використанню коштів державного бюджету для забезпечення епідеміологічного нагляду, моніторингу, забезпеченню готовності та реагування на загрози та надзвичайні ситуації;
  • ефективному здійсненню повноважень центральних органів виконавчої влади та інших суб'єктів;
  • розвитку комплексного підходу до розв'язання проблем громадського здоров'я;
  • збереженню функції забезпечення біологічного та біологічного захисту держави через створення національної мережі установ з контролю та профілактики хвороб.

Важливо зазначити, що проект закону у першому читанні нардепи ухвалили ще у лютому минулого року. Тоді під час обговорення з нього виключили пункти про вакцинацію, оскільки критики законодавчої ініціативи вважали, що такі норми легалізують "примусову вакцинацію" в країні. Ще одна важлива функція закону, як зазначив Віктор Ляшко, — закріплений у документі поділ функцій ліквідованої в Україні санітарно-епідеміологічної служби між різними структурами. "Нарешті, за вісім років після ліквідації санітарно-епідеміологічної служби, на законодавчому рівні врегульовано питання розподілу відповідних функцій між різними центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками бізнесу та громадянами поза цими структурами. У кожного своя зона відповідальності за збереження однієї з головних цінностей — здоров'я", — прокоментував Ляшко.

Оновлена система громадського здоров'я передбачає впровадження низки заходів, зокрема:

  • обов'язкове маркування харчових продуктів;
  • напрацювання стратегії імунізації,
  • зміцнення здоров'я населення,
  • гарантія якісних та доступних медичних послуг.

«Для виконання своїх зобов'язань перед міжнародними партнерами, ЄС і громадянами наша країна має збудувати цілісну систему громадського здоров’я, яка запобігатиме травматизму, інвалідизації та смерті, працюватиме над продовженням тривалості життя людей, промотуватиме здоровий спосіб життя та формуватиме здорове середовище для всіх і кожного, – повідомляє Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України. – Крім того, така система регулюватиме загальну політику в галузі охорони здоров’я, її організацію й управління, а також – вибудує ефективну систему протидії біологічним загрозам».

Громадське здоров’я стосується заходів, спрямованих як на всю спільноту, так і на індивідуальні потреби кожного. Частина цих заходів орієнтована на зниження ризиків, що формують значний тягар захворюваності та смертності серед населення та стимулювання факторів, які, навпаки, сприяють зміцненню та збереженню здоров’я. Це дуже важливо для України, адже за різними оцінками, частка економічних витрат держави від передчасної смертності становить щонайменше 12,1 млрд грн. А найчастіше причиною смерті стають неінфекційні, інфекційні захворювання та травми.

Тому оновлена система має сформувати низку заходів, які допоможуть українцям значно підвищити якість і тривалість життя: від маркування харчових продуктів до напрацювання стратегії імунізації, зміцнення здоров’я та догляду за дітьми, гарантування якісно організованих і доступних медичних послуг. Пріоритетом має стати саме профілактика. Такий підхід обрали європейські країни, і це дозволило їм зробити суттєвий стрибок у сфері громадського здоров’я. Там середня тривалість життя чоловіків становить 72 роки, жінок – 80. Натомість показники України за останні 20 років лишаються на одному рівні та в середньому на 5 років нижчі від європейських. Чоловіки у нашій країні живуть у середньому 66 років, а жінки – 76.

Зараз в Україні діє значна кількість нормативно-правових актів, які регулюють відносини між окремими складовими системи, проте єдиної нормативно визначеної системи громадського здоров’я в її класичному розумінні, спроможної реагувати на виклики, немає. Щоби її побудувати і досягти цілей, важливо переглянути чинне законодавство і прийняти нове, яке відповідатиме поставленим цілям. В країні будуть визначені суб’єкти, які працюють над питаннями громадського здоров’я, і кожен з них матиме визначені права і обов’язки.

Зокрема, законопроект 4142 гарантує фізичним особам безпечні для здоров'я і життя харчові продукти, питну воду, довкілля, умови праці, навчання, виховання, побуту, дозвілля, відпочинку. Водночас він зобов’язує громадян піклуватися про своє здоров'я, здоров'я і гігієнічне виховання дітей; не шкодити здоров'ю інших тощо.

Україна обрала євроінтеграційний вектор розвитку, але рух у цьому напрямі потребує об’єднаних зусиль усього суспільства. І тільки, якщо кожен щодня дбатиме про себе і сумлінно виконуватиме свою частину зобов’язань, ми зможемо досягти визначеної мети.

Детальніше: https://moz.gov.ua/article/news/verhovna-rada-uhvalila-zakonoproekt-4142-pojasnjuemo-chomu-vazhlivo-zbuduvati-sistemu-gromadskogo-zdorovja-v-ukraini

https://focus.ua/uk/ukraine/528419-rada-prinyala-zakon-ob-obshchestvennom-zdorove-pochemu-eto-vazhno

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3565779-rada-prijnala-zakon-pro-sistemu-gromadskogo-zdorova.html

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net