logo Ukrainian flag
 
Цукровий діабет. Харчування при цукровому діабеті.

Цукровий діабет - це захворювання ендокринного типу, при якому виникає хронічний підвищений рівень глюкози в крові внаслідок відносного або абсолютного браку інсуліну. Наслідки захворювання можуть привести до порушення обміну речовин, руйнування судин, нервової системи, а також інших органів та систем  організму.

• Цукровий діабет займає 7 місце у світі за кількістю втрачених років життя, при цьому діабет є одним з основних факторів ризику розвитку кардіоваскулярних порушень.

• За оцінками Міжнародної діабетичної федерації поширеність захворювань на діабет в Україні становить 7,3%.

• Діабет має тенденцію до «Омолодження».

• В Україні поширеність ускладнень діабету вища, ніж у країнах Європи (Великобританія, Польща).

• Оцінка загальної кількості хворих на діабет в Україні – 3500000 осіб, серед яких діагностовано – 1200000 (35%). Відсоток недіагностованого діабету — 65%, і це вдвічі вище, ніж у Великій Британії (33%) та Польщі (31%). У країнах з низьким і середнім рівнем доходу спостерігається більше 80% випадків смертельного результату від цього захворювання.

Захворювання на діабет (від грецького diabetes, ot diabaino - проходжу крізь) було відомо ще в античну епоху. При цукровому діабеті порушується засвоєння глюкози-основного енергоносія у харчуванні. Глюкоза починає виділятися із сечею, тобто "проходить крізь" організм.

Залежно від складності протікання захворювання виділяють кілька типів цукрового діабету:

 • Інсулінозалежний цукровий діабет або діабет 1 типу - спостерігається найчастіше у дітей і в молодому віці. Людина залежна від інсуліну і змушений регулярно вводити його, інакше може загинути.
 • Цукровий діабет 2 типу або інсулінонезалежний - зустрічається у чоловіків і у жінок у віці від 40 років, які страждають від надмірної ваги. Даний тип захворювання найбільш поширений серед населення і зустрічається в 85% випадків.
 • Симптоматичний або вторинний цукровий діабет - виникає як наслідок певного захворювання, зустрічається досить рідко.
 • Гестаційний цукровий діабет - стан, що зустрічається у вагітних жінок через підвищеного рівня цукру в крові, часто зникає після пологів.
 • Цукровий діабет, що виникає на тлі  нераціонального харчування.
 • Прихований цукровий діабет або латентний - захворювання, що протікає без прояву характерних симптомів. Дана форма небезпечна тим, що при несвоєчасній діагностиці може перейти в цукровий діабет 2 типу. Згідно з даними у половини пацієнтів з таким діагнозом розвивається діабет 2 типу. При правильній діагностиці захворювання легко лікується.

В основі розладу засвоєння глюкози при цукровому діабеті лежить недостатньо утворення гормону інсуліну в підшлунковій залозі (інсулінозалежний діабет або діабет 1 типу). Інсулінозалежний тип хвороби проявляється зазвичай у дитячому віці і спостерігається у 15% хворих на діабет. У хворих на цей тип діабету інсуліну чи немає, чи дуже мало у крові. Тож, хворих на  інсулінозалежний тип діабету лікують комплексно препаратами інсуліну і дієтою.

Фактори, що призводять до виникнення цукрового діабету першого типу

 • генетична схильність;
 • внутрішньоутробні вірусні інфекції, вірусні інфекції у підлітків, такі як краснуха, кір, вітрянка та ін .;
 • годування грудних дітей поживними сумішами на основі коров'ячого молока або мають в своєму складі глютен; вживання продуктів з надлишковим вмістом нітрозовмісних барвників і консервантів.

В основі розладу засвоєння глюкози при інсулінозалежному  діабеті -2 типу  лежить недостатня дія інсуліну в організмі. Більшість хворих на діабет (до 85%) відноситься до інсулінонезалежного типу. Їм найчастіше хворіють після 35 років, нерідко в передпенсійному віці. При діагнозі цукровий діабет 2 типу в організмі спостерігається відносний дефіцит інсуліну. Підшлункова залоза виробляє достатній рівень інсуліну, але на поверхні клітин не вистачає певних структур, які забезпечують його контакт з клітиною і попаданню в кров. Через брак глюкози в крові виникає сигнал для підвищеного вироблення інсуліну, однак це не допомагає і виникає його дефіцит в клітинах.

Цукровий діабет II типу є наслідком переїдання і надмірної ваги, причому дана форма діабету розвивається не тільки при видимому ожирінні, але і при прихованому - абдоминальному, коли жирова тканина концентрується в області живота і оточує внутрішні органи. У хворих на інсулінозалежний діабет у поєднанні з надмірною вагою одне лише зниження маси тіла (за рахунок обмеження надходження калорій та підвищення їх витрат) без застосування лікарських препаратів призводить до значного зниження, а у 30-40% хворих навіть до нормалізації вмісту глюкози у крові.

Небезпечним наслідком цукрового діабету може стати лактоацидоз. Це гострий стан, що розвивається на тлі накопичення в організмі молочної кислоти. Воно виникає через неправильне лікування цукрового діабету або при латентній формі діабету. Лактоацидоз вводить людину в стан коми і становить пряму загрозу життю людини.

Фактори, що призводять до виникнення цукрового діабету другого типу

 • нездорове харчування, багате солодощами і жирами;
 • відсутність або дефіцит фізичної активності;
 • надмірна вага і ожиріння;
 • порушення глюкозної толерантності.

Основні симптоми цукрового діабету:

Інсулінозалежного-  1-го типу

 • сухість у роті і горлі, сильна спрага, поліурія (збільшення кількості сечі);
 • підвищення апетиту, що супроводжується зниженням ваги;
 • свербіж шкіри разом з підвищеною сприйнятливістю організму до шкірних і інших інфекцій (фурункульоз, грибок нігтів і шкіри, туберкульоз, пневмонія);
 • зниження статевого потягу і потенції;
 • зниження гостроти зору;
 • наростаючі явища ураження слизової рота і тканин зуба (карієс, гінгівіт, стоматит, пародонтоз і т.д.);
 • слабкість.
 • Наростання гіперглікемії супроводжується сухістю шкіри і слизових оболонок, почервонінням щік, чола й підборіддя.

Ускладненнями недостатньо або зовсім некомпенсованого діабету 1-го типу є

 • трофічні виразки нижніх кінцівок;
 • розвиток остеопорозу і діабетичної остеоартропатіі;
 • виникнення діабетичної нейропатії;
 • діабетична ретинопатія;
 • порушення фертильності (здатності до зачаття і народження дитини) у молодих жінок;
 • порушення розумового і фізичного розвитку у дітей з ЦД-1 (синдром Моріака);
 • ішемічна хвороба серця та інфаркт міокарда, що є причиною смерті понад 50% пацієнтів з ЦД-1.
 • Найбільш несприятливими ускладненнями цукрового діабету першого типу є діабетична кома (кетоацидотическая, лактат-ацидотична і гіперосмолярна).

Інсулінонезалежного діабету -2 типу

Характеризується досить тривалим періодом безсимптомного перебігу хвороби. Перші ознаки цукрового діабету 2-го типу проявляються поступово. Хворого турбують ті ж симптоми, що і при ЦД-1, але менш виражені: сухість у роті, спрага, свербіж шкіри, болі в ногах, інфекції шкіри і слизових. Також, нерідко відзначається артеріальна гіпертензія, порушення зору, різні нейропатії і еректильна дисфункція.

Лікування

Лікування цукрового діабету на сьогодні залишається відкритим питанням для лікарів. Захворювання небезпечне тим, що дає незворотні наслідки на органи та системи організму (серцево- судину та нервову системи, нирки, очі та ін.). Цукровий діабет 2 типу можливо мінімізіровать при підтримці здорової дієти та при заняттях фізичними навантаженнями. Цукровий діабет - це захворювання, при якому дієта повинна дотримуватися постійно, зазнаючи лише невеликих змін залежно від особливостей перебігу захворювання. При легкій формі діабету дієта є єдиним лікувальним фактором, при середній тяжкості діабету-основним та при діабеті тяжкій формі служить необхідним фоном для лікування інсуліном. Правильно харчуючись і дотримуючись активного способу життя, людина здатна вилікуватися від цукрового діабету другого типу. Однак такий стиль життя повинен бути постійним, щоб виключити можливість рецидиву. Згідно з твердженнями і дослідженням лікарів-ендокринологів цукровий діабет 1 типу та складні форми діабету 2 типу не можна повністю вилікувати. Постійний прийом препаратів, що підтримує необхідну норму інсуліну в крові, допоможе уникнути ускладнень на інші системи організму. При діабеті першого типу потрібно постійно вводити інсулін в кров, так як може виникнути кома і людина загине. Лікування в такому випадку протікає все життя.

Харчування  при цукровому діабеті

Головним пунктом в лікуванні цукрового діабету є підтримання правильної дієти. Продукти при цукровому діабеті повинні бути строго обмежені по калорійності і вмісту в них цукру. У домашніх умовах неможливо обчислити правильну норму продуктів на кожен день, тому дієтологи ввели умовну одиницю виміру - хлібну одиницю. Вона показує кількість вуглеводів, що містяться в продукті. Чим вище цей показник, тим небезпечніше продукт для хворого. Дієта стосується не тільки продуктів, що вживаються, а й способів їх приготування, кратності приймів їжі. Рекомендують відмову від смаженої їжі, готувати їжу варто на пару, тушкувати чи запікати.

При діабеті типу I в організмі не виробляється інсулін. Хворим із цим діагнозом можна без обмежень вживати білкову їжу: сир, м'ясо, морепродукти та інше. Таке харчування не впливає на рівень цукру, сприяє насиченню. Хворим на діабет II типу обов'язково слід вважати споживані калорії. Мета їхньої дієти - не допустити збільшення маси тіла. Тому на білкову та жирну їжу накладається низка обмежень.

Основне завдання дієти - збалансоване харчування, що містить вітаміни та мікроелементи. За добу має бути 4-6 прийомів їжі в певний час. Замість цукру потрібно вживати цукрозамінники. При цьому не варто захоплюватися фруктозою, адже потрапляючи в організм вона також перетворюється на глюкозу. Дієта встановлюється лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта, при цьому до раціону повинні входити продукти для зниження цукру в крові.

Загальні рекомендації щодо харчування:

• овочеві супи;

• не більше 100 г житнього хліба;

• відварена яловичина, курятина;

• запечена та варена риба;

• кефір, знежирений сир;

• макарони з твердих сортів пшениці, будь-які крупи  (крім рису та манки);

• свіжі, відварені, тушковані та запечені овочі, Дуже  корисні при діабеті такі овочі, як: капуста, шпинат, салат, селера, зелений горошок і огірки;

• свіжі фрукти та ягоди кислих сортів; авокадо;

• напої без цукру.

Багато продуктів, які необхідно обмежити (наприклад,  овочі сімейства пасльонових -картопля, помідори, баклажани). Медична наука не стоїть на місці, постійно розвивається, змінюються і підходи до дієти діабетиків.

На деякі діє категорична заборона:

• здоба;

• копченості;

• соління, мариновані овочі;

• жирне м'ясо та птиця;

• виноград, банани, солодкі фрукти та сухофрукти, відварна морква;

• солодощі, цукерки, шоколад, морозиво;

• спиртні та солодкі напої.

Профілактика

Загальні рекомендації для запобігання хворобі – здоровий спосіб життя та правильне харчування. Якщо ви помітили перші ознаки підвищення цукру в крові, терміново звертайтеся за лікарською допомогою.

Профілактики спадкового діабету І типу немає. В інших випадках необхідно уникати інфекцій, підвищувати стійкість організму до них. Для профілактики діабету II типу показаний контроль ваги, активний спосіб життя та збалансоване харчування. Міцного здоров'я всім!


 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net