logo Ukrainian flag
 
8 листопада- Міжнародний день радіології.

З ініціативи Європейського товариства радіологів, починаючи з 2012 року, світова громадськість відзначає Міжнародний день радіології – професійне свято для фахівців цієї медичної галузі – радіодіагностів і радіотерапевтів різних напрямків.

З метою привернути увагу громадськості до радіології й було запроваджено професійне свято. День для нього обрано невипадково. Саме 8 листопада 1895 року Вільгельм Конрад Рентген виявив існування названих його ім’ям променів. На жаль, тріумфатор електротехнічної виставки 1881 року етнічний українець Іван Пулюй зі своєю «лампою-трубкою» та Х-променями – фактичний піонер радіології – відомий лише порівняно вузькому колу фахівців.

В медицині до сих пір рентген найбільш поширений, швидкий та доступний засіб діагностування переломів, пухлин, туберкульозу, запалення легень, виявлення чужорідних тіл в органах та тканинах.

З плином часу радіологія зробила великий стрибок у розвитку. З’явились нові методи, апарати променевої діагностики та терапії.

Рентгенівські промені, комп’ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ), ультразвукове дослідження та інші медичні технології візуалізації, пов’язані з ними, відомі багатьом людям.

В теперішній час в онкології застосовуються новітні лінійні прискорювачі, які вибірково впливають на неопластичне вогнище, тобто пухлину, залишаючи здорові тканини неушкодженими. Розвивається сучасна інтервенційна радіологія – проведення лікувальних втручань під контролем променевих досліджень. Для точної діагностики під рентгеном здійснюються інвазійні процедури, прицільна біопсія та діагностична ендоскопія. З лікувальною метою під променевим контролем проводяться хірургічні втручання, наприклад, транслюмінальна коронарна ангіопластика зі стентуванням судин або дренування жовчних протоків.

У терапії радіологія допомагає при внутрішньоартеріальному введенні і прицільній ін’єкції протипухлинних хіміопрепаратів, радіофармацевтичних препаратів, сполук із феромагнетиками з метою магнітного керування їхнього доправлення до пухлинного джерела.

Великою є роль радіології у профілактиці хвороб – літотрепсії, розміщенні фільтру у венах для запобігання легеневій тромбоемболії тощо.

Виникла нова медична спеціальність – ядерна медицина. Йдеться про радіонуклідну діагностику і позитронну емісійну комп’ютерну томографію (ПЕД), які розвиваються швидкими темпами.

Зрозуміло, усі перелічені та інші напрямки вимагають постійної і безперервної модернізації технічних засобів, вдосконалення технологій.

Своєю сумлінною та нелегкою працею рентгенологи та рентгенлаборанти області показують приклад мужності, витривалості, терплячості, ретельності та хоробрості в небезпечних умовах, відданості обраній професії, розуміння та готовність допомогти людям при першій загрозі здоров’я, тим паче в умовах війни та пандемії.

Вітаємо всіх радіологів із професійним святом, бажаємо їм творчого натхнення, здоров’я і довголіття»!

Завідувачка відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань
КРАМАТОРСЬКОЇ РАЙОННОЇ ФІЛІЇ ДУ ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                 Надія ЖОЛУДЬ
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net