logo Ukrainian flag
 
Міжнародний день радіології.

У 2012 році за ініціативи Європейського товариства радіологів було вирішено святкувати день відкриття рентгенівських променів професором фізики Вільгельмом Рентгеном. 8 листопада 1895 року професор випадково відкрив промені невідомого походження, котрі почав називати Х-промінням.

Цікаво, що відкривачем Х-променів насправді був талановитий український вчений Іван Пулюй, який показав трубку, що випромінювала Х-промені ще у 1881 році на міжнародній електротехнічній виставці. Через те, що виставка мала технічний характер, вчені на той час не розібрались в медичній цінності Х-променів. Ширші можливості з фінансування та вищий рівень розвитку науки в Німеччині, звідки родом Рентген, посприяли тому, що ім’я Пулюя забулося, хоча його винахід з користю служив людям ще до офіційного відкриття рентгенівських променів.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО Х-ПРОМЕНІ

  • До Рентгена ще у 1880 році ці промені відкрив англійський фізик Вільямс Крукс. Але тоді, не знайшовши причину їх виникнення, він не надав значення цій знахідці.
  • У 1877 році фізик з України Іван Пулюй, який у той час був професором Празького технічного університету, знаходить аналогічне явище та навіть публікує у видатних наукових журналах зроблені ним рентгенівські знімки. Пулюй, бувши особисто знайомим з В. Рентгеном, важко переживав його славу, тому що вважав першовідкривачем себе.
  • У медицині рентгенівські промені стали використовувати вже на початку 1896 року, і це дало нові можливості у діагностиці захворювань опорно-рухового апарату та знаходження сторонніх предметів у тілі людини. Перший раз за допомогою рентгеноскопії було виявлено металеву голку, яка застрягла у тілі жінки.
  • У 1901 році за своє відкриття Рентген отримав Нобелівську премію. Але усі кошти у скрутні часи Першої світової війни він віддав уряду Німеччини. Також вчений не поїхав на вручення премії – її переслали поштою.
  • Під час свого життя Рентген був проти, щоб відкрите ним випромінювання називали його ім’ям. Тому вчений називав їх «Х-променями».

Цей день за традицією вважається професійним святом для фахівців даної медичної галузі – радіодіагностів і радіотерапевтів різних напрямків. Міжнародний день радіології – це щорічний захід, метою якого є підвищення обізнаності про цінність, яку ця наука вносить у безпеку обслуговування пацієнтів, та покращення розуміння важливості ролі радіологів у континуумі охорони здоров’я.

Рентгенолог - відповідальна та дуже важлива лікарська професія, у якій високі технології тісно взаємопов'язані з кваліфікацією та досвідом. Адже від достовірної постановки діагнозу залежить ефективність будь-якого виду терапії, отже, здоров'я та життя пацієнта.

 

 

Інструктор-дезінфектор Мар’їнської філії
ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»                                                      Світлана Пшенична
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net